دکتر محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب

  • Info@rezvanidr.com
  • 09197799011
تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

بوتاکس چیست؟

بوتاکس نوعی سم بوتولینوم است، یک نوروتوکسین تولید شده توسط باکتری که باعث بوتولیسم می‌شود. زمانی که سم بوتولینوم بوتاکس خالص شده در دوزهای کوچک در نواحی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد، به طور موقت انقباضات عضلانی را برای تقریباً 3 ماه کاهش می‌دهد. زمانی که افرادی که سردردهای میگرنی داشتند از بوتاکس برای درمان چین و چروک‌های خود استفاده کردند، به پزشکان خود گفتند که سردردشان بهتر است. از آن زمان پزشکان شروع به مطالعه بوتاکس به عنوان یک درمان درد میگرن کردند. پزشکان دریافتند که تزریق بوتاکس می‌تواند به صاف شدن چین و چروک‌ها کمک کند زیرا ماهیچه‌های صورت را شل می‌کند. همچنین به افرادی که به دلیل یک بیماری عصبی مانند فلج مغزی تیک و اسپاسم دارند کمک می‌کند. اگر تشخیص داده شده است که میگرن دارید و اغلب سردردهای میگرنی دارید، ممکن است تعجب کنید که آیا کاری برای پیشگیری از آن‌ها وجود دارد یا خیر. بوتاکس در سال 2010 برای بزرگسالان مبتلا به میگرن مزمن تایید شد. یعنی اگر شما:
سابقه سردردهای میگرنی
سردرد (شامل نوع تنشی) در اکثر روزهای ماه (15 یا بیشتر) که 8 مورد آن میگرن است.
یا اگر شما:
14 روز یا کمتر در هر ماه دچار سردرد شوید.
انواع دیگری از سردرد مانند خوشه‌ای داشته باشید.
ممکن است پزشک برای شما بوتاکس را تجویز کند. که می‌تواند درد شما را تسکین دهد.

آنچه باید در مورد میگرن و بوتاکس بدانید

همه ما درباره بوتاکس شنیده‌ایم که مسئول نسل‌ها پیشانی صاف در هالیوود است. اما بوتاکس برای بسیاری از افرادی که از بیماری‌های مزمن پزشکی رنج می‌برند نیز تسکین بخشیده است. در سال 2010، بوتاکس برای استفاده در میگرن مزمن تایید شد و بسیاری از بیماران درمان موفقیت آمیز را گزارش کردند.

چه نوع سردردی به بوتاکس بهتر پاسخ می‌دهد؟

بوتاکس فقط مورد تایید FDA برای میگرن مزمن است که به معنی سردرد در 15 روز یا بیشتر در ماه است. دکتر اندرو بلومنفلد، مدیر مرکز سردرد کالیفرنیای جنوبی، می‌گوید: «هرچه سردردها بیشتر باشد، بوتاکس بهتر عمل می‌کند». بوتاکس برای بیمارانی که کمتر از 15 روز در ماه سردرد دارند توصیه نمی‌شود.

آیا بوتاکس برای سردردهای میگرنی موثر است؟

در مطالعه‌ای بر روی بزرگسالانی که سردردهای میگرنی مزمن دارند، تزریق بوتاکس تعداد روزهایی که این سردردها را داشتند یا حتی انواع دیگر سردردها را کاهش داد. آن‌ها همچنین روزهای “کریستالی” بدون درد بیشتری را در هر ماه داشتند و روزهای مرخصی کمتری را گزارش کردند. در مطالعه‌ای دیگر، تقریباً نیمی از افرادی که دو نوبت واکسن بوتاکس انجام دادند، گزارش کردند که تعداد روزهایی که در هر ماه سردرد داشتند به نصف کاهش یافت. پس از پنج دور درمان، این میزان به حدود 70 درصد از افراد افزایش یافت. پزشکان فکر می‌کنند بوتاکس برای سردردهای میگرنی موثر است زیرا مواد شیمیایی به نام انتقال دهنده‌های عصبی را که سیگنال‌های درد را از مغز شما حمل می‌کنند، مسدود می‌کند. بوتاکس مانند یک سد راه در این مسیر است. این مواد شیمیایی را قبل از رسیدن به انتهای عصبی اطراف سر و گردن متوقف می‌کند.

بوتاکس چگونه کار می‌کند؟

بوتاکس در اطراف رشته‌های درد که در سردرد نقش دارند تزریق می‌شود. بوتاکس وارد انتهای عصبی اطراف محل تزریق می‌شود و از انتشار مواد شیمیایی دخیل در انتقال درد جلوگیری می‌کند. این از فعال شدن شبکه‌های درد در مغز جلوگیری می‌کند. بوتاکس از سردردهای میگرنی قبل از شروع جلوگیری می‌کند، اما اثربخشی آن به زمان نیاز دارد. دکتر رضوانی می‌گوید: «من برای به حداکثر رساندن تأثیرات به درمان دوم و سوم نگاه می‌کنم.» با افزایش تعداد چرخه‌های درمانی یک درمان به مدت 10-12 هفته طول می‌کشد «بیماران گزارش دادند که درمان بوتاکس تعداد روزهای سردرد را تقریباً 50 درصد کاهش می‌دهد.»

چه کسانی از بوتاکس استفاده می‌کنند؟

FDA استفاده از بوتاکس را برای درمان میگرن مزمن در بزرگسالان 18 ساله یا بالاتر تایید می‌کند. اگر بوتاکس برای کودکان یا نوجوانان استفاده شود، به عنوان یک درمان “خارج از نوبت” در نظر گرفته می‌شود. این بدان معناست که یک پزشک می‌تواند آن را تجویز کند، اما شرکت‌های بیمه ممکن است هزینه آن را پرداخت نکنند.

یافتن دکتری که میگرن را با بوتاکس درمان می‌کند؟

اگر می‌خواهید بوتاکس را برای میگرن امتحان کنید، باید به دنبال متخصص سردرد یا متخصص مغز و اعصاب باشید. توصیه می‌کنیم برای تزریق بوتاکس به دکتر محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

درمان چگونه است؟

زمانی که اولین درمان بوتاکس خود را دریافت کردید، انتظار داشته باشید که قرار ملاقات حدود 20 دقیقه طول بکشد. پزشک از یک سوزن بسیار کوچک استفاده می‌کند که احساس سوزن سوزن می‌کنید. او مقدار کمی بوتاکس را به عضلات کم عمق پوست تزریق می‌کند. هر درمان معمولاً شامل 31 تزریق در هفت ناحیه کلیدی سر و گردن است. هر 12 هفته یک بار چندین بار در اطراف سر و گردن خود بوتاکس می‌زنید تا سردردهای میگرنی را کاهش دهید یا از آن جلوگیری کنید. ممکن است در مجموع به 30 تا 40 شات نیاز داشته باشید و در هر طرف سر خود به تعداد مساوی خواهید رسید. اگر درد میگرنی در یک نقطه خاص دارید، ممکن است نیاز به تزریق واکسن بیشتری داشته باشید. شما می‌توانید نتایج را 2 تا 3 هفته پس از اولین درمان خود مشاهده کنید. شما باید این نوع درمان بوتاکس را فقط از دکتری دریافت کنید که آموزش دیده این واکسن‌ها را برای سردردهای میگرنی مزمن انجام دهد تا برای چین و چروک یا سایر کاربردهای آرایشی.

اثرات جانبی

گردن درد و سردرد شایع‌ترین عوارض جانبی برای افرادی است که سردردهای میگرنی مزمن دارند و از بوتاکس استفاده می‌کنند. شایع‌ترین عارضه جانبی تزریق بوتاکس، درد گردن است و توصیه می‌کنیم از کیسه یخ برای کاهش ناراحتی استفاده کنید. نادر است، اما ممکن است واکنش آلرژیک به بوتاکس داشته باشید. علائم این امر می‌تواند کهیر، تنگی نفس یا تورم در ساق پا باشد. اگرچه هیچ مورد تایید شده‌ای وجود ندارد که بوتاکس به سایر قسمت‌های بدن سرایت کند، اما ممکن است و می‌تواند کشنده باشد. برچسب دارو شامل این هشدار است. ممکن است تا شش ماه طول بکشد تا حداکثر سود بوتاکس را مشاهده کنید. در عین حال، می‌توانید داروهای معمولی خود را بدون خطر تداخل دارویی ادامه دهید.

دیدگاه خود را بنویسید