دکتر محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب

  • Info@rezvanidr.com
  • 09197799011
ضایعات مغزی

ضایعات مغزی

ضایعات نوعی آسیب به مغز هستند. ضایعات مغزی ممکن است در ابتدا هیچ علامتی نداشته باشند. بدتر شدن ضایعات با گذشت زمان، علائم بیشتر می‌شوند.

ضایعات مغزی چیست؟

ضایعات مغزی نوعی آسیب به هر قسمت از مغز است. ضایعات می‌تواند به دلیل بیماری، ضربه یا نقص مادرزادی باشد. گاهی اوقات ضایعات در ناحیه خاصی از مغز ظاهر می‌شوند. در مواقع دیگر، ضایعات در بخش بزرگی از بافت مغز وجود دارد. در ابتدا، ضایعات مغزی ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند. با بدتر شدن ضایعات با گذشت زمان، علائم قابل توجه‌تر می‌شوند.

مغز چگونه کار می‌کند؟

مغز افکار، حافظه، گفتار، حرکت اندام‌ها و عملکرد اندام‌ها را کنترل می‌کند. مغز بخش‌های زیادی دارد و هر بخش نقش خاصی در بدن انسان دارد.

چهار لوب مغز را تشکیل می‌دهند:

لوب پیشانی:  بزرگترین لوب از چهار لوب، مسئول مهارت‌های حرکتی بدن مانند حرکت ارادی، زبان و عملکردهای فکری و رفتاری است. این ناحیه حافظه، هوش، تمرکز، خلق و خو و شخصیت را کنترل می‌کند.
لوب تمپورال: واقع در هر طرف مغز در سطح گوش، برای شنوایی، حافظه و گفتار مهم است.
لوب جداری: در مرکز مغز، جایی است که اطلاعات حسی مانند گرما، فشار و درد دریافت و تفسیر می‌شود.
لوب اکسیپیتال:  که در پشت مغز قرار دارد، در درجه اول مسئول بینایی است.

چه چیزی باعث ایجاد ضایعات مغزی می‌شود؟

ضایعات مغزی می‌توانند توسط محرک‌های مختلفی ایجاد شوند. عوامل زیر فرد را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ضایعات مغزی قرار می‌دهد:

• سابقه خانوادگی ضایعات مغزی: اگر فرد دیگری در خانواده این بیماری را داشته باشد، خطر افزایش می‌یابد.

• شرایط عروقی مانند سکته مغزی، فشار خون بالا و آنوریسم شریان‌ مغزی و ضربه به مغز که می‌تواند باعث خونریزی داخلی شود. اگر درمان نشود، ممکن است منجر به مرگ شود.

• عفونت‌ها، میکروب‌ها یا باکتری‌های مضر در مغز اینها می‌توانند باعث بیماری‌هایی مانند مننژیت و آنسفالیت (هر دو نوع تورم (التهاب) مغز) شوند.

تومورهایی که یا از مغز شروع می‌شوند (تومورهای اولیه) یا از طریق عروق خونی یا لنفاوی به آنجا می‌روند (متاستاتیک).

• بیماری‌های خود ایمنی، مانند لوپوس و ام اس اینها زمانی ایجاد می‌شوند که آنتی بادی‌های بدن شروع به حمله به بافت‌های خود بدن، مانند آن بافت‌های مغز می‌کنند.

• پلاک‌ها یا تجمع بیش از حد پروتئین غیرطبیعی در بافت‌های مغز یا رگ‌های خونی، جریان خون به مغز را کند می‌کند، همانطور که در شریان‌های مسدود دیده می‌شود. بیماری آلزایمر، وضعیتی که بر حافظه، تفکر و رفتار فرد تأثیر می‌گذارد، به دلیل وجود پلاک در بافت‌های مغز ایجاد می‌شود. مولتیپل اسکلروزیس همچنین

می‌تواند باعث ایجاد پلاک‌های ثانویه در مغز به بافت آسیب دیده شود.

• قرار گرفتن در معرض اشعه یا مواد شیمیایی خاصی که احتمال تومورها و ضایعات در مغز را افزایش می‌دهد

• سمومی مانند مقدار زیاد الکل یا دود سیگار در بدن سایر مواد سمی افزایش سطح آمونیاک و اوره در بدن به دلیل مشکلات کلیوی است (می‌تواند بر عملکرد مغز تأثیر بگذارد اما ممکن است ضایعات مغزی مجزا را نشان ندهد).

• رژیم غذایی نامناسب، به ویژه خوردن غذاهای حاوی چربی و کلسترول اضافی

چه بیماری‌هایی باعث ضایعات مغزی می‌شوند؟

سکته مغزی، آسیب عروقی، یا اختلال در خون رسانی به مغز شاید علت اصلی ضایعات در مغز باشد.
مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس یک بیماری است که در آن ضایعات مغزی در چندین محل از مغز قرار دارند. مبتلایان به ام اس مشکلات قابل توجهی در عملکردهای حرکتی و حسی دارند.
لوپوس یک بیماری خودایمنی است که تقریباً تمام سیستم‌های بدن از پوست گرفته تا قلب، کبد، ماهیچه‌ها و مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ضایعات مغزی معمولاً از علائم این بیماری هستند.
تومورها نیز عامل ضایعات مغزی و رشد غیرطبیعی سلول‌های مغزی هستند.

علائم ضایعات مغزی چیست؟

علائم ضایعات مغزی بسته به نوع ضایعه، وسعت آن و محل یافتن آن متفاوت است. همه افراد متفاوت هستند و علائم در موارد فردی متفاوت خواهد بود. با این حال، بسیاری از ضایعات ممکن است در مناطقی از مغز باشند که علائمی ایجاد نمی‌کنند.

علائم معمولی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سردرد معمولا اولین علامتی است که با ضایعات مغزی ظاهر می‌شود. درد به طور ناگهانی ظاهر می‌شود و با گذشت زمان بدتر می‌شود. داروهای بدون نسخه معمولاً درد را تسکین نمی‌دهند.

• حالت تهوع و استفراغ احتمالی

اختلال در حرکت، اگر ضایعه بر بخشی از مغز که مسئول مهارت‌های حرکتی است تأثیر بگذارد.

• عدم تمرکز، ناتوانی در تصمیم گیری سریع و بی قراری

• تاخیر در تکلم، تاری دید و اختلال در شنوایی

• حرکات غیر ارادی اعضای بدن که در موارد شدید ممکن است به تشنج تبدیل شود.

علائم زیر مختص ضایعات لوب فرونتال است:

• فقدان حس بویایی که معمولاً محدود به یک سوراخ بینی است.

• اختلال گفتار

• از دست دادن فعالیت حرکتی در یک یا هر دو طرف بدن

• تغییرات رفتاری

علائم زیر مختص ضایعات لوب تمپورال است:

• تغییر در رفتار و احساسات

• اختلال در حس بویایی، چشایی و شنوایی

• اختلالات زبان و گفتار

• مشکلات میدان دید

• فراموشی و ناتوانی در تمرکز

علائم زیر مختص ضایعات لوب جداری است:

• از دست دادن احساساتی مانند لمس

• استریوگنوزیس یا ناتوانی در شناسایی چیزهایی که در دست قرار می‌گیرند.

• تضعیف رشد زبان

علائم زیر مختص ضایعات لوب اکسیپیتال است:

• تغییرات در بینایی

ضایعات مغزی چگونه تشخیص داده می‌شوند؟

اگر علائم نشان می‌دهد که ممکن است یک فرد از ضایعات مغزی رنج می‌برد، مهم است که برای یک قرار ملاقات با پزشک تماس بگیرید. پزشک به تشخیص و ارائه گزینه‌های درمانی برای هر بیمار بسته به وسعت بیماری کمک می‌کند. شما میتوانید درصورت لزوم به دکترمحمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب در تهران مراجعه کنید.
پزشک سوالاتی در مورد علائم و سابقه پزشکی بیمار می‌پرسد و سپس معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. برای یافتن محل ضایعه، پزشک ممکن است پوست بیمار را با اجسام داغ، سرد یا لرزان لمس کند و همچنین ممکن است بیمار را برای بررسی احساس درد نیشگون بگیرد. آزمایشات اضافی نیز ممکن است توسط پزشک برای ارزیابی بیشتر وضعیت توصیه شود.

چه آزمایش‌هایی ضایعات مغزی را تشخیص می‌دهند؟

پس از معاینه فیزیکی، پزشک همچنین ممکن است به بیمار توصیه کند که یک آزمایش تشخیصی مانند توموگرافی کامپیوتری، سی تی اسکن یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی یا MRI را برنامه ریزی کند. این آزمایشات به پزشک کمک می‌کند تا محل ضایعه را مشخص کند و همچنین به ارزیابی میزان آسیبی که ضایعه به مغز وارد کرده است کمک می‌کند.
توموگرافی کامپیوتری (CT یا CAT scan) یک تصویر تشخیصی است که برای ارزیابی استخوان، خون و بافت مغز استفاده می‌شود.
برای انجام سی تی اسکن از اشعه استفاده می‌شود. گاهی اوقات، دارویی از طریق رگ بیمار تزریق می‌شود تا به برجسته سازی ساختارهای مغز کمک کند.
تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) یک آزمایش تشخیصی است که با استفاده از میدان‌های مغناطیسی و فناوری رایانه، تصاویر سه بعدی از داخل بدن تولید می‌کند. جزئیات بافت مغز و همچنین ساقه مغز و مخچه (خلفی مغز) را بهتر از سی تی اسکن نشان می‌دهد. MRI مغز می‌تواند به تعیین اینکه آیا علائمی از سکته‌های کوچک قبلی وجود دارد یا خیر کمک می‌کند. یک دارو (کنتراست) نیز می‌تواند برای کمک به ساختارهای نور بالا تزریق شود.

ضایعات مغزی چگونه درمان می‌شوند؟

درمان در هر مورد بسته به نوع ضایعه، محل آن و علت آن متفاوت است. مهم است که یک معاینه کامل توسط پزشک برای تهیه برنامه درمانی مناسب تکمیل شود. گزینه‌های درمانی به نوع ضایعات و شدت علائم بستگی دارد. معمولاً می‌توان از داروها برای درمان علت زمینه‌ای استفاده کرد. در برخی موارد، مانند زمانی که ضایعات ناشی از تومور مغزی هستند، جراحی ممکن است یک گزینه باشد. گاهی اوقات، ضایعات و علائم حتی پس از تشخیص مناسب و درمان مناسب بهبود نمی‌یابند و هدف مدیریت علائم است.

دیدگاه خود را بنویسید