دکتر محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب

  • Info@rezvanidr.com
  • 09197799011
7نشانه زمان مراجعه به متخصص مغز و اعصاب

چه زمانی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنیم؟


متخصص مغز و اعصاب کیست؟


متخصص مغز و اعصاب کسی است که در زمینه تشخیص، درمان و کنترل بیماری‌های مغز و سیستم عصبی تخصص دارد. متخصص مغز و اعصاب برای تشخیص وضعیت سیستم عصبی مانند: آلزایمر، ضربه مغزی، بیماری پارکینسون، میگرن، فلج چندگانه و سکته تخصص دارد. اگر یکی از عزیزان شما دچار اختلال عصبی هستند اولین گزینه مراجعه به متخصص مغز و اعصاب است.


متخصص مغز و اعصاب چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟


متخصص مغز و اعصاب به اختلالات شایع عصبی می‌پردازند شامل سردرد، اختلال خواب، صرع، رعشه، آسیب مغز و نخاعی، تومور مغزی، سکته، بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون، فلج چندگانه(MS)، اسکلرز جانبی آمیوفروفیک(ALS) و اختلالات عصب محیطی پزشک برای تشخیص این بیماری‌ها از آزمایش‌های نوار مغز(EEG) ، ام آر آی و سی تی اسکن کمک می‌گیرد. متخصصان مغز و اعصاب می‌توانند در زمینه رشدی عصبی، اختلالات یادگیری، کنترل درد و سایر بیماری‌های حاد تخصص داشته باشد.


7نشانه زمان مراجعه به متخصص مغز و اعصاب 


اگر شما یا یکی از عزیزانتان علائم غیر قابل توضیحی دارید که می‌تواند مربوط به مغز یا سیستم عصبی باشد، پزشک ممکن است معاینه عصبی را به یک متخصص توصیه کند. متخصصان مغز و اعصاب متخصصانی هستند که بیماری‌های مغز و نخاع، اعصاب محیطی و ماهیچه‌ها را درمان می‌کنند. بیماری‌های عصبی شامل صرع، سکته مغزی، ام اس (MS) و بیماری پارکینسون است.

دکتر محمد رضوانی، متخصص مغز و اعصاب در تهران، معمولاً بیماران را برای موارد زیر ویزیت می‌کند:
صرع
سرگیجه
• سردردهای کنترل نشده
• عدم تعادل
اگر این علائم را تجربه می‌کنید، احتمالاً سوالات زیادی دارید. پس بهتر است به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

دلایل رایج برای مراجعه به متخصص مغز و اعصاب


معاینه اعصاب مهم‌ترین ابزاری است که یک متخصص مغز و اعصاب می‌تواند به تمایز و بومی سازی علل شکایات رایج کمک کند. هفت نشانه است که به شما می‌گوید زمان مراجعه به متخصص مغز و اعصاب فرا رسیده است.

• سردردهای مزمن یا شدید

اگر دچار سردردهای میگرنی می‌شوید، احتمالاً باید با یک متخصص مغز و اعصاب قرار ملاقات بگذارید، به خصوص زمانی که علائم با نقص عصبی همراه باشد یا درمان‌های آزمایش شده بی اثر باشد.

• درد مزمن

وقتی درد مزمن است و پزشک مراقبت‌های اولیه نمی‌تواند به شما کمک کند تا آن را مدیریت کنید، باید به متخصص مغز و اعصاب ارجاع داده شوید زیرا ممکن است دلیل زمینه‌ای دیگری برای علائم وجود داشته باشد.

• سرگیجه

تجربه سرگیجه (احساس اینکه در حال چرخیدن هستید) یا داشتن مشکل در حفظ تعادل می‌تواند نشانه چیز جدی‌تری باشد.

• بی حسی یا گزگز

بی‌حسی یا گزگز، به‌ویژه زمانی که در یک طرف بدن اتفاق می‌افتد یا به‌طور ناگهانی بروز می‌کند، می‌تواند نشانه سکته مغزی یا سایر بیماری‌های جدی باشد.

• مشکلات حرکتی

مشکل در راه رفتن، تکان دادن پاها، لرزش و تکان‌های ناخواسته، همگی می‌توانند نشانه‌ای از مشکل سیستم عصبی باشند.

• مشکلات حافظه یا سردرگمی

بدتر شدن مشکلات حافظه، تغییرات شخصیتی یا اختلالات کلمات می‌تواند از علائم بیماری آلزایمر باشد.

در طول معاینه عصبی چه چیزی باید انتظار داشت


متخصص مغز و اعصاب می‌تواند به شناسایی علت علائم و ایجاد یک برنامه درمانی برای شرایط عصبی رایج و پیچیده کمک کند. در طول معاینه عصبی، ممکن است از ابزارهایی مانند چراغ‌ها و چکش‌های رفلکس برای ارزیابی سیستم عصبی استفاده شود. مهارت‌های حرکتی، تعادل، هماهنگی و وضعیت ذهنی نیز ممکن است مورد آزمایش قرار گیرد. مولتیپل اسکلروزیس (MS) نمونه‌ای از یک بیماری پیچیده است که ممکن است توسط متخصص مغز و اعصاب به بهترین شکل درمان شود. ام اس اشکال مختلفی دارد و گزینه‌های درمانی در سال‌های اخیر به طور قابل توجهی تغییر کرده‌اند. بیماران می‌توانند از تخصص یک متخصص مغز و اعصاب که با آخرین تحقیقات و گزینه‌های درمانی برای ام اس و سایر بیماری‌های عصبی آشنا است، بهره‌مند شوند.

دیدگاه خود را بنویسید