دکتر محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب

  • Info@rezvanidr.com
  • 09197799011
صرع غایب یا تشنج پتی مال

صرع غایب یا تشنج پتی مال


تشنج پتی مال چیست؟


صرع یک اختلال سیستم عصبی است که باعث تشنج می‌شود. تشنج تغییرات موقتی در فعالیت مغز است. پزشکان انواع مختلف صرع را بر اساس نوع تشنجی که ایجاد می‌کنند دسته بندی و درمان می‌کنند. تشنج‌های غیبت یا تشنج پتی مال کوتاه هستند و معمولاً کمتر از 15 ثانیه طول می‌کشند و علائمی دارند که ممکن است به سختی قابل توجه باشند. با این حال، از دست دادن هوشیاری، حتی برای مدت کوتاهی، می‌تواند تشنج پتی مال را خطرناک کند.


علائم تشنج پتی مال چیست؟


تشنج‌های پتی مال اغلب کودکان 5 تا 9 ساله را تحت تاثیر قرار می‌دهند. آن‌ها همچنین می‌توانند در بزرگسالان رخ دهند. کودکان مبتلا به صرع ممکن است هم تشنج پتی مال و هم تشنج بزرگ را تجربه کنند. تشنج گراند مال بیشتر طول می‌کشد و علائم شدیدتری دارد.
علائم تشنج پتی مال عبارتند از:
خیره شدن به فضا
به هم زدن لب‌ها
پلک بال زدن
توقف گفتار در وسط جمله
انجام حرکات ناگهانی دست
خم شدن به جلو یا عقب
ناگهان بی حرکت ظاهر شد
بزرگسالان اغلب کودکان را با تشنج پتی مال با بدرفتاری یا بی توجهی اشتباه می‌گیرند. معلم کودک اغلب اولین کسی است که متوجه علائم تشنج پتی مال می‌شود. از بدن کودک به طور موقت تشنج پتی مال ظاهر می‌شود.
شما می‌توانید تشخیص دهید که آیا فرد دچار تشنج پتی مال شده است، زیرا فرد از محیط اطراف خود آگاه نیست، حتی با لمس یا صدا تشنج گراند مال ممکن است با یک هاله یا احساس هشدار دهنده شروع شود. با این حال، تشنج‌های پتی مال معمولاً به طور ناگهانی و بدون هیچ هشداری رخ می‌دهند. این امر انجام اقدامات احتیاطی برای محافظت از بیمار را مهم می‌کند.


چه چیزی باعث تشنج پتی مال می‌شود؟


مغز شما یک عضو پیچیده است و بدن شما برای بسیاری از چیزها به آن متکی است. ضربان قلب و تنفس شما را حفظ می‌کند. سلول‌های عصبی در مغز شما سیگنال‌های الکتریکی و شیمیایی را برای برقراری ارتباط به یکدیگر ارسال می‌کنند. تشنج با این فعالیت الکتریکی در مغز تداخل دارد. در طول تشنج پتی مال، سیگنال‌های الکتریکی مغز شما تکرار می‌شود. فردی که تشنج پتی مال دارد ممکن است سطوح انتقال دهنده‌های عصبی را نیز تغییر دهد. اینها پیام رسان‌های شیمیایی هستند که به سلول‌ها در برقراری ارتباط کمک می‌کنند.
محققان علت خاصی برای تشنج‌های پتی مال را نمی‌دانند. این بیماری ممکن است ژنتیکی باشد و از نسلی به نسل دیگر منتقل شود. تهویه بیش از حد یا چراغ‌های چشمک زن ممکن است باعث تشنج پتی مال در دیگران شود. پزشکان ممکن است هرگز دلیل خاصی برای برخی از بیماران پیدا نکنند.

بیشتر بخوانید:بیماری فلج مغزی


تشنج پتی مال چگونه تشخیص داده می‌شود؟


متخصص مغز و اعصاب پزشکی است که در تشخیص اختلالات سیستم عصبی مانند صرع تخصص دارد. متخصصان مغز و اعصاب ارزیابی می‌کنند:
علائم
سلامت کلی
داروها
شرایط از پیش موجود
تصویربرداری و اسکن امواج مغزی
پزشک قبل از تشخیص تشنج پتی مال سعی خواهد کرد سایر علل علائم شما را از بین ببرد. آن‌ها ممکن است دستور MRI از مغز شما را بدهند. این اسکن نماهای دقیقی از رگ‌های مغز و مناطقی که تومورهای بالقوه می‌توانند وجود داشته باشند را ثبت می‌کند.
راه دیگر برای تشخیص این بیماری از نورهای درخشان و سوسوزن یا تهویه بیش از حد برای تحریک تشنج استفاده می‌کند. در طول این آزمایش، یک دستگاه الکتروانسفالوگرافی امواج مغز را اندازه گیری می‌کند تا هر گونه تغییر در عملکرد مغز را بررسی کند.

بیشتر بخوانید:باورهای غلط درباره صرع


انواع صرع پتی مال


دو نوع تشنج غایب وجود دارد که اغلب افراد در ابتدا متوجه آن‌ها نمی‌شوند هردو نوع تشنج نسبتاً کوتاه هستند و ممکن است آنقدر سریع اتفاق بیفتند که هیچ کس متوجه بروز آن‌ها نشود.
تشنج پتی مال چگونه درمان می‌شود؟
تشنج پتی مال می‌تواند بر توانایی شما برای انجام کار در محل کار یا مدرسه تأثیر بگذارد، بنابراین ایده خوبی است که برای درمان به متخصص مغز واعصاب مراجعه کنید.
تشنج پتی مال را می‌توان با تعدادی از داروهای ضد تشنج مختلف درمان کرد. نوع دارویی که ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما مصرف آن را به شما توصیه می‌کند به اختلال تشنج دیگری که ممکن است داشته باشید نیز بستگی دارد. اگر بیش از یک نوع اختلال تشنج دارید، ممکن است نیاز به مصرف چندین دارو داشته باشید.


آیا می‌توان از تشنج‌های پتی مال پیشگیری کرد؟


مصرف داروهای خود دقیقاً همانطور که پزشک شما تجویز کرده است، یکی از بهترین راه ها برای مدیریت تشنج‌های پتی مال است. اما شما همچنین می‌توانید تغییراتی در زندگی خود ایجاد کنید تا از بروز تشنج پتی مال جلوگیری کنید. این شامل:
هر شب به اندازه کافی بخوابید.
راه‌هایی برای مدیریت استرس خود بیابید.
رژیم غذایی سالم داشته باشید.
به طور منظم تمرین کن.

بیشتر بخوانید:واکنش های مغز


زندگی با تشنج پتی مال


اکثر افراد مبتلا به صرع با دارو و سایر تغییرات سبک زندگی کامل و فعالی دارند. اما مدیریت رویدادهای بزرگ و کوچک زندگی زمانی که مبتلا به صرع هستید می‌تواند چالش برانگیز باشد. بسته به سن و شدت و نوع صرع، ممکن است نیاز به حمایت با موارد زیر داشته باشید:
• مسائل رفتاری و عاطفی: هنگام ابتلا به صرع، داشتن خواب کافی و مدیریت استرس بسیار مهم است. استرس و کمبود خواب می‌تواند باعث تشنج شود. اگر مشکل خواب دارید، با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد چگونگی اطمینان از خواب کافی صحبت کنید. تکنیک‌های مقابله‌ای را یاد بگیرید که به شما در مدیریت استرس و اضطراب کمک می‌کند.
• استخدام: با درمان مناسب، افراد مبتلا به صرع می‌توانند تقریباً هر کاری را با خیال راحت و مؤثر انجام دهند. اما، مشاغل خاصی که در آن‌ها خطر بالایی برای امنیت عمومی وجود دارد، ممکن است گزینه‌ای نباشند. صرع تحت پوشش قانون آمریکایی‌های دارای معلولیت است. این قانون تبعیض علیه افراد مبتلا به صرع و سایر معلولیت‌ها را ممنوع می‌کند.
• مقابله با تبعیض: کودکان و بزرگسالان مبتلا به صرع ممکن است با تبعیض مواجه شوند و برای غلبه بر تبعیض مرتبط با این وضعیت عصبی مبارزه کنند. به خانواده، دوستان، همکاران و همکلاسی‌ها در مورد شرایط خود کمک کنید. به آن‌ها اجازه دهید بدانند که در طول تشنج چه چیزی باید انتظار داشته باشند و چگونه کمک کنند.
• تحصیلات: کودکان مبتلا به صرع ممکن است تحت قانون آموزش افراد دارای معلولیت (IDEA) از خدمات ویژه برخوردار شوند. همکاری نزدیک با معلم کودک و پرستار مدرسه به بهبود مدیریت صرع در مدرسه کمک می‌کند. برای والدین کودکان مبتلا به صرع مهم است که ایمنی و سرگرمی را متعادل کنند. به فرزندتان اجازه دهید تا حدی استقلال متناسب با سن داشته باشد و در صورت امکان در ورزش و فعالیت‌های دیگر در مدرسه شرکت کند.
• رانندگی: هر ایالت قوانین رانندگی متفاوتی برای افراد مبتلا به صرع دارد. صدور مجوز ممکن است به شدت تشنج و میزان کنترل آن‌ها بستگی داشته باشد. حمل و نقل عمومی را در جایی که در دسترس است در نظر بگیرید. اگر همچنان تشنج‌های غیبت داشته باشید، ممکن است رانندگی برای شما ایمن نباشد.
• پشتیبانی و منابع آنلاین ممکن است در مواجهه با زندگی روزمره با صرع احساس تنهایی کنید، اما مطمئن باشید که بسیاری از افراد مبتلا به صرع هستند. شما می‌توانید گروه‌های پشتیبانی محلی را از طریق ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی یا بیمارستان محلی خود بیابید. بسیاری از منابع آنلاین ابزارها و نکاتی را برای مدیریت این وضعیت ارائه می‌دهند. گروه‌های پشتیبانی رسانه‌های اجتماعی آنلاین افرادی را از سراسر جهان که صرع خود را مدیریت می‌کنند گرد هم می‌آورند. این گروه ها حمایت و تشویق می‌کنند.
اگر در مدیریت تشنج‌های پتی مال خود مشکل دارید، ممکن است بخواهید با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود بیشتر کار کنید تا راه بهتری برای درمان آن‌ها پیدا کنید.


نکات کلیدی در مورد تشنج پتی مال


• تشنج‌های پتی مال، تشنج‌هایی هستند که معمولاً فقط چند ثانیه طول می‌کشند و با یک نگاه خیره خالی یا «غایب» مشخص می‌شوند.
• تشنج پتی مال به راحتی قابل فراموشی است، اما آزمایشات و ارزیابی علائم می‌تواند آن‌ها را تشخیص دهد.
• ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی معمولاً می‌توانند به یافتن ترکیب مناسبی از داروها و تغییرات سبک زندگی برای مدیریت تشنج‌های پتی مال کمک کنند.
• بدون درمان، عملکرد مدرسه، کار و روابط ممکن است آسیب ببیند.

دیدگاه خود را بنویسید