دکتر محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب

  • Info@rezvanidr.com
  • 09197799011
سکته مغزی خاموش

سکته مغزی خاموش

ابتدا اجازه دهید در مورد سکته مغزی به طور کلی صحبت کنیم. سکته مغزی یک اورژانس بهداشتی است زمانی رخ می‌دهد که خون رسانی به بخشی از مغز کاهش یابد یا قطع شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، ناحیه آسیب دیده نمی‌تواند خون، اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کند و سلول‌های مغز می‌میرند.
برخی افراد بدون اینکه متوجه شوند دچار سکته می‌کنند. به آن‌ها سکته‌های بی‌صدا می‌گویند و یا علائمی ندارند که به راحتی قابل تشخیص باشند یا شما آن‌ها را به خاطر نمی‌آورید. اما آن‌ها باعث آسیب دائمی در مغز شما می‌شوند. اگر بیش از یک بار سکته مغزی خاموش داشته‌اید، ممکن است مشکلات فکری و حافظه داشته باشید. آن‌ها همچنین می‌توانند منجر به سکته‌های مغزی شدیدتر شوند.


تشخیص سکته مغزی خاموش


اگر سکته مغزی خاموش داشته باشید، احتمالاً متوجه نخواهید شد مگر اینکه اسکن مغزی انجام دهید و آسیب ظاهر شود. ممکن است مشکلات جزئی حافظه یا کمی مشکل در رفت و آمد داشته باشید. پزشک ممکن است بتواند علائم سکته مغزی خاموش را بدون آزمایش ببیند.


سکته‌های بی صدا شایع‌تر از آنچه انتظار دارید


مطالعه‌ای روی افراد میانسال بدون هیچ نشانه‌ای از سکته مغزی نشان داد که حدود 10 درصد از آن‌ها دچار آسیب مغزی شده‌اند. آسیبی که اتفاق می‌افتد دائمی است، اما درمان ممکن است به تحریک سایر قسمت‌های مغز کمک کند تا توانایی‌هایی را که ممکن است ضعیف شده‌اند دوباره به دست آورید.


با عادات خوب از سکته مغزی جلوگیری کنید


اگر فشار خون بالا یا ضربان قلب نامنظم دارید، احتمال سکته مغزی شما را افزایش می‌دهد. تغییر در شیوه زندگی می‌تواند به کاهش احتمال سکته مغزی و بیماری قلبی کمک کند. برای این عادات سالم برنامه ریزی کنید:
فشار خون خود را کنترل کنید و اگر بیش از حد بالا بود آن را کنترل کنید.
کلسترول خود را بررسی کنید.
قند خون خود را در سطوح مناسب نگه دارید.
اگر سیگار می‌کشید، آن را ترک کنید.
رژیم غذایی سالمی داشته باشید که شامل مقدار زیادی میوه، سبزیجات تازه و غلات کامل باشد. مصرف چربی‌های اشباع شده (مثلاً در گوشت قرمز موجود در گوشت قرمز)، نمک و شکر را کاهش دهید.
ورزش منظم داشته باشید.
وزن مناسب را حفظ کنید.


سکته‌های بی صدا


اگر کسی بدون اینکه متوجه باشد سکته کند به آن سکته خاموش می‌گویند. معمولاً هنگام انجام آزمایش تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای وضعیت دیگری، شواهدی از سکته مغزی خاموش یافت می‌شود. آن‌ها اغلب حتی به یاد نمی‌آورند که علائمی داشته باشند. یک مطالعه نشان داد که تا سن 69 سالگی، تقریباً 10 تا 11 درصد از افرادی که خود را بدون سکته مغزی می‌دانند، حداقل یک بار دچار سکته مغزی شده‌اند که در MRI قابل مشاهده است. سکته‌های بی‌صدا باعث از دست دادن آشکار عملکرد نمی‌شوند، زیرا سایر نواحی مغز قادر به جبران سکته آسیب‌دیده هستند. با این حال، آن‌ها یک عامل خطر قوی برای سکته مغزی شدیدتر در آینده هستند.


مینی سکته مغزی


از طرف دیگر، مینی استروک یک رویداد کوتاه، اما گسسته و به یاد ماندنی است. در طول یک سکته کوچک، بیمار علائم سکته مغزی را برای چند دقیقه تا چند ساعت تجربه می‌کند. طبق تعریف، علائم سکته کوچک در کمتر از 24 ساعت ناپدید می‌شوند. سکته‌های کوتاه به عنوان حملات ایسکمیک گذرا (TIA) نیز شناخته می‌شوند.
تفاوت بین سکته بی صدا و مینی سکته مغزی
اگرچه آن‌ها شبیه به هم هستند، اما بین سکته بی صدا و مینی سکته تفاوت وجود دارد. مغز یک عضو بسیار پیچیده است که عملکردهای مختلف بدن را کنترل می‌کند. هنگامی که سکته باعث کاهش جریان خون در ناحیه خاصی از مغز می‌شود، می‌تواند بر نحوه عملکرد سیستم‌های بدن تأثیر بگذارد.
سکته مغزی می‌تواند شریان‌های منتهی به مغز و داخل آن را درگیر کند. این پنجمین علت شایع مرگ و میر و علت اصلی ناتوانی در ایالات متحده است.


عوامل خطر سکته مغزی


عوامل خطر سکته مغزی عبارتند از:
سن: احتمال سکته مغزی در هر دهه زندگی بعد از 55 سالگی تقریبا دو برابر می‌شود. در حالی که سکته مغزی در بین افراد بالای 75 سال شایع است، بسیاری از افراد زیر 65 سال نیز دچار سکته مغزی می‌شوند.
وراثت (سابقه خانوادگی): اگر والدین، پدربزرگ، مادربزرگ، خواهر یا برادرشان سکته کرده باشند، خطر سکته مغزی شما ممکن است بیشتر باشد.
نژاد: آفریقایی-آمریکایی‌ها بیش از دیگران در معرض خطر مرگ ناشی از سکته هستند. به این دلیل است که افراد سیاه پوست در معرض خطر بیشتری برای فشار خون بالا، دیابت و چاقی هستند.
جنسیت: هر ساله زنان بیشتر از مردان دچار سکته مغزی می‌شوند و سکته مغزی بیشتر در مردان باعث مرگ می‌شود. استفاده از قرص‌های ضد بارداری، بارداری (و سابقه عوارضی مانند پره اکلامپسی، اکلامپسی یا دیابت بارداری)، استفاده از قرص‌های ضد بارداری خوراکی، سیگار کشیدن و هورمون درمانی پس از یائسگی ممکن است خطر سکته مغزی را در زنان افزایش دهد.
سکته قبلی، سکته کوچک یا حمله قلبی: اگر سکته مغزی را تجربه کرده‌اید، بیش از 20 درصد بیشتر احتمال دارد که یک سکته دیگر داشته باشید. اگر حمله قلبی داشته‌اید، در معرض خطر بیشتری از سکته مغزی هم هستید.
سایر شرایط: کلسترول بالا، فشار خون بالا، دیابت و خونریزی یا اختلالات لخته شدن خون از دیگر عوامل خطر سکته مغزی هستند.
TIAها “سکته‌های هشداردهنده” هستند که علائمی شبیه به سکته مغزی ایجاد می‌کنند اما آسیب پایداری ندارند. TIAها پیش بینی کننده قوی سکته هستند. فردی که یک یا چند TIA داشته است تقریباً 10 برابر بیشتر از افراد همسن و جنس که نداشته‌اند در معرض سکته مغزی است. شناخت و درمان TIA می‌تواند خطر سکته مغزی را کاهش دهد. TIA باید یک اورژانس پزشکی در نظر گرفته شود و بلافاصله به بهترین متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید تا پیگیری شود.


خلاصه


سکته‌های کوتاه و سکته‌های بی‌صدا ممکن است به اندازه سکته‌های تمام عیار جدی به نظر نرسند، اما همچنان باید نگران‌کننده باشند زیرا هر دو وضعیت نشان‌دهنده افزایش خطر هستند. وقتی صحبت از سکته به میان می‌آید، پیشگیری کلیدی است. درک عوامل خطر و انجام اقداماتی برای اصلاح سبک زندگی خود می‌تواند به شما در جلوگیری از سکته کمک کند.

دیدگاه خود را بنویسید