دکتر محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب

  • Info@rezvanidr.com
  • 09197799011
انواع سردرد

انواع سردرد

اکثر مردم سردرد را تجربه کرده‌اند اگرچه بسیاری اوقات بسیار خفیف هستند و با مسکن‌های ساده قابل درمان هستند اما گاهی اوقات می‌توانند مسأله‌ای جدی باشند. سردرد را می‌توان به عنوان درد در هر ناحیه سر تعریف کرد اما علت و مدت وشدت این درد می‌تواند بسته به نوع سردرد متفاوت باشد.
سردرد‌های اولیه به سردردی گفته می‌شود که در اثر بیماری دیگری ایجاد نشود


سردرد تنشی


اگر سردرد تنشی دارید ممکن است یک احساس کسل کننده و دردناک در سر خود احساس کنید حساسیت در اطراف گردن و پیشانی، پوست سر یا عضلات شانه نیز ممکن است رخ دهد. آن‌ها به صورت درد مبهم و مستمر که در اطراف سر احساس می‌شوند. علت سردردهای تنشی مشخص نیست اما عوامل احتمالی عبارتند از:
1. استرس
2. اضطراب
3. افسردگی
4. کمبود آب بدن
5. صدای بلند
6. عدم تحرک و ورزش
7. کم خوابی
8. وضعیت بد بدن
9. خستگی چشم
10. وعده‌های غذایی که نادیده گرفته شده


سردرد خوشه‌ای


سردرد خوشه‌ای با درد شدید سوزش و سوراخ کردن مشخص می‌شود. آن‌ها در اطراف یا پشت یک چشم یا در یک طرف صورت در یک زمان رخ می‌دهند. گاهی اوقات تورم، قرمزی، برافروختگی و تعریق می‌تواند در سمتی که تحت تاثیر سردرد قرار گرفته است رخ دهد. احتقان بینی و ریزش چشم نیز اغلب در همان سمت سردرد رخ می‌دهد.
این سردردها به صورت متوالی بروز می‌کنند. سردرد هر فرد می‌تواند از 15 دقیقه تا سه ساعت طول بکشد. اکثر مردم یک تا چهار سردرد در روز را تجربه می‌کنند، معمولاً در همان زمان هر روز، در طول یک خوشه پس از برطرف شدن یک سردرد، به زودی سردرد دیگری به وجود می‌آید.
یک سری از سردردهای خوشه‌ای می‌تواند روزانه برای ماه‌ها در یک زمان باشد. سردردهای خوشه‌ای در بهار و پاییز شایع‌تر است. همچنین در مردان سه برابر بیشتر است.
پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث سردردهای خوشه‌ای می‌شود، اما راه‌های موثری برای درمان علائم می‌دانند. پزشک شما ممکن است اکسیژن درمانی، سوماتریپتان (Imitrex) یا بی حس کننده موضعی (لیدوکائین) را برای تسکین درد توصیه کند.
پس از تشخیص، پزشک با شما برای یک برنامه پیشگیری همکاری خواهد کرد. کورتیکواستروئیدها، ملاتونین، توپیرامات (Topamax) و مسدود کننده‌های کانال کلسیم ممکن است سردردهای خوشه‌ای شما را در یک دوره بهبودی قرار دهند.


میگرن


درد میگرن یک نبض شدید از عمق سر شماست. این درد می‌تواند روزها ادامه داشته باشد. سردرد به طور قابل توجهی توانایی شما را برای انجام کارهای روزمره محدود می‌کند. میگرن ضربان دار و معمولاً یک طرفه است. افراد مبتلا به سردردهای میگرنی اغلب به نور و صدا حساس هستند. حالت تهوع و استفراغ نیز معمولاً رخ می‌دهد. برخی از میگرن‌ها با اختلالات بینایی همراه هستند. حدود یک نفر از هر پنج نفر این علائم را قبل از شروع سردرد تجربه می‌کنند. که به عنوان هاله شناخته می‌شود، ممکن است باعث شود شما ببینید:

چراغ چشمک زن
نورهای درخشان
خطوط زیگزاگ
ستاره ها
نقاط کور
هاله‌ها همچنین می‌توانند شامل سوزن سوزن شدن در یک طرف صورت یا یک بازو و مشکل در صحبت کردن باشند. با این حال، علائم سکته مغزی نیز می‌تواند شبیه میگرن باشد، بنابراین اگر هر یک از این علائم برای شما جدید است، باید فورا به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.
حملات میگرنی ممکن است در خانواده شما اتفاق بیفتد یا می‌تواند با سایر بیماری‌های سیستم عصبی مرتبط باشد. زنان سه برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به میگرن هستند. افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه نیز بیشتر در معرض خطر ابتلا به میگرن هستند.
برخی از عوامل محیطی مانند اختلال خواب، کم آبی، حذف وعده‌های غذایی، برخی غذاها، نوسانات هورمونی و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی از محرک‌های رایج میگرن هستند.
اگر مسکن‌های OTC درد میگرن شما را در طول حمله کاهش ندهند، ممکن است پزشک تریپتان‌ها را تجویز کند. تریپتان‌ها داروهایی هستند که التهاب را کاهش می‌دهند و جریان خون را در مغز شما تغییر می‌دهند. آن‌ها به شکل اسپری بینی، قرص‌ها و تزریق هستند.
گزینه‌های محبوب عبارتند از:
سوماتریپتان (Imitrex)
ریزاتریپتان (ماکسالت)
ریزاتریپتان (Axert)
اگر سردردهایی را تجربه می‌کنید که بیش از سه روز در ماه ناتوان کننده هستند، یا هر سردردی حداقل شش روز در ماه، طول بکشد با پزشک خود در مورد مصرف یک داروی روزانه برای جلوگیری از سردرد خود صحبت کنید. داروهای پیشگیرانه به میزان قابل توجهی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. تنها 3 تا 13 درصد از مبتلایان به میگرن از داروهای پیشگیری کننده استفاده می‌کنند، در حالی که تا 38 درصد واقعاً به آن نیاز دارند. پیشگیری از میگرن کیفیت زندگی و بهره وری را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد.
داروهای پیشگیرانه مفید عبارتند از:
پروپرانولول (ایندرال)
متوپرولول (توپرول)
توپیرامات (Topamax)
آمی تریپتیلین


آلرژی یا سردرد سینوسی


سردرد گاهی اوقات در نتیجه یک واکنش آلرژیک رخ می‌دهد. درد ناشی از این سردردها اغلب در ناحیه سینوس و جلوی سر شما متمرکز است. سردردهای میگرنی معمولاً به اشتباه به عنوان سردردهای سینوسی تشخیص داده می شوند. در واقع، تا 90 درصد از “سردردهای سینوسی” سردرد میگرن هستند. افرادی که دارای آلرژی مزمن فصلی یا سینوزیت هستند، مستعد ابتلا به این نوع سردردها هستند.
سردردهای سینوسی با رقیق شدن مخاطی که ایجاد می‌شود و باعث فشار سینوسی می‌شود، درمان می‌شود. اسپری‌های استروئیدی بینی، ضد احتقان‌های OTC مانند فنیل افرین یا آنتی هیستامین‌هایی مانند ستیریزین ممکن است به این امر کمک کنند. سردرد سینوسی نیز می‌تواند از علائم عفونت سینوسی باشد. در این موارد، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک را برای رفع عفونت و تسکین سردرد و سایر علائم تجویز کند.


سردردهای هورمونی


زنان معمولا سردردهایی را تجربه می‌کنند که با نوسانات هورمونی مرتبط است. قاعدگی، قرص‌های ضد بارداری و بارداری همگی بر سطح استروژن شما تأثیر می گذارند که می‌تواند باعث سردرد شود. سردردهایی که به طور خاص با چرخه قاعدگی مرتبط هستند به عنوان میگرن قاعدگی نیز شناخته می‌شوند. این‌ها می‌توانند درست قبل، در حین یا بلافاصله بعد از قاعدگی و همچنین در طول تخمک گذاری رخ دهند. مسکن‌های OTC مانند ناپروکسن یا داروهای تجویزی مانند فرواتریپتان می‌توانند برای کنترل این درد موثر باشند.
تخمین زده می شود که حدود 60 درصد از زنان مبتلا به میگرن، میگرن قاعدگی را نیز تجربه می‌کنند، بنابراین درمان‌های جایگزین ممکن است در کاهش سردرد کلی در ماه نقش داشته باشند. تکنیک‌های تمدد اعصاب، یوگا، طب سوزنی و رژیم غذایی اصلاح شده ممکن است به پیشگیری از سردردهای میگرنی کمک کند.


سردردهای کافئینی


کافئین بر جریان خون مغز شما تأثیر می‌گذارد. مصرف بیش از حد می‌تواند باعث سردرد شود، همانطور که ترک کافئین “بوقلمون سرد” می‌تواند باعث سردرد شود. افرادی که مکرر میگرن دارند به دلیل مصرف کافئین در معرض خطر سردرد هستند. زمانی که عادت دارید هر روز مغز خود را در معرض مقدار مشخصی کافئین، محرک قرار دهید، اگر کافئین خود را درمان نکنید، ممکن است دچار سردرد شوید. این ممکن است به این دلیل باشد که کافئین ترکیب شیمیایی مغز شما را تغییر می‌دهد و ترک آن می‌تواند باعث سردرد شود. نگه داشتن مصرف کافئین در سطح ثابت و معقول یا ترک کامل آن می‌تواند از بروز این سردردها جلوگیری کند.


سردردهای ناشی از فعالیت


سردردهای ناشی از فعالیت به سرعت پس از دوره‌های فعالیت بدنی شدید ایجاد می‌شوند. وزنه برداری، دویدن و مقاربت جنسی همگی محرک‌های رایج سردرد ناشی از فعالیت هستند. تصور می‌شود که این فعالیت‌ها باعث افزایش جریان خون در جمجمه می‌شود که می‌تواند منجر به سردرد ضربان‌دار در هر دو طرف سر شما شود. سردرد ناشی از فعالیت نباید خیلی طول بکشد. این نوع سردرد معمولا در عرض چند دقیقه یا چند ساعت برطرف می‌شود. مسکن‌ها، مانند آسپرین و ایبوپروفن (Advil)، باید علائم شما را کاهش دهند. اگر دچار سردرد شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید. در برخی موارد، آن‌ها ممکن است نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای جدی دارویی باشند.


سردردهای فشار خون بالا


فشار خون بالا می‌تواند باعث سردرد شما شود و این نوع سردرد علامت اورژانسی است. این زمانی اتفاق می‌افتد که فشار خون شما به طور خطرناکی بالا می‌رود. سردرد فشار خون معمولاً در هر دو طرف سر شما رخ می‌دهد و معمولاً با هر فعالیتی بدتر می‌شود. اغلب دارای کیفیت ضربانی است. همچنین ممکن است تغییراتی در بینایی، بی حسی یا سوزن سوزن شدن، خونریزی بینی، درد قفسه سینه یا تنگی نفس را تجربه کنید. اگر فکر می‌کنید که سردرد فشار خون بالا را تجربه می کنید، باید فورا به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. اگر فشار خون بالا را درمان می کنید، احتمال ابتلا به این نوع سردرد بیشتر است. این نوع سردردها معمولاً پس از اینکه فشار خون کنترل شد، از بین می‌روند. تا زمانی که کنترل فشار خون بالا ادامه دارد، نباید دوباره عود کنند.


سردردهای برگشتی


سردردهای برگشتی، که به عنوان سردردهای مصرف بیش از حد دارو نیز شناخته می‌شوند، می‌توانند مانند یک سردرد کسل‌کننده و تنشی باشند، یا ممکن است احساس درد شدیدتری داشته باشند، مانند میگرن. اگر به طور مکرر از مسکن‌های OTC استفاده می‌کنید، ممکن است بیشتر ابتلا به این نوع سردرد باشید. استفاده بیش از حد از این داروها منجر به سردردهای بیشتر و نه کمتر می‌شود. سردردهای برگشتی در هر زمانی که داروهای OTC مانند استامینوفن، ایبوپروفن، آسپرین و ناپروکسن بیش از 15 روز در ماه استفاده می‌شوند، بیشتر اتفاق می‌افتد. آن‌ها همچنین با داروهایی که حاوی کافئین هستند رایج تر هستند.
تنها راه درمان سردردهای برگشتی این است که خود را از داروهایی که برای کنترل درد مصرف می‌کردید کنار بگذارید. اگرچه ممکن است درد در ابتدا بدتر شود، اما باید در عرض چند روز کاملاً فروکش کند. یک راه خوب برای جلوگیری از سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو، مصرف یک داروی پیشگیرانه روزانه است که باعث سردرد برگشتی نمی‌شود و از بروز سردرد در ابتدا جلوگیری می‌کند.


سردردهای پس از ضربه


سردردهای پس از سانحه می‌توانند پس از هر نوع آسیب سر ایجاد شوند. این سردردها شبیه سردردهای میگرنی یا تنشی هستند و معمولاً تا 6 تا 12 ماه پس از آسیب دیدگی ادامه دارند. آن‌ها می‌توانند مزمن شوند. در نظر داشته باشید در صورت آسیب به سر شما یا یکی از عزیزانتان حتماً به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.


چه زمانی به پزشک مراجعه کنید


در بیشتر موارد، سردردهای اپیزودیک ظرف 48 ساعت از بین می‌روند. اگر سردردی دارید که بیش از دو روز طول می‌کشد یا شدت آن افزایش می‌یابد، باید برای کمک به پزشک مراجعه کنید.
اگر بیش از 15 روز در هر ماه در یک دوره سه ماهه سردرد می‌‌گیرید، ممکن است یک بیماری سردرد مزمن داشته باشید. حتی اگر بتوانید درد را با آسپرین یا ایبوپروفن کنترل کنید، باید به پزشک خود مراجعه کنید تا متوجه شوید مشکل چیست.
سردرد می‌تواند نشانه‌ای از بیماری‌های جدی تر باشد، و برخی از آن‌ها نیاز به درمان فراتر از داروهای OTC و درمان‌های خانگی دارند. برای اطلاع بیشتر از نوع سردرد خود میتوانید با دکتر محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب در تهران مشورت کنید.

دیدگاه خود را بنویسید