دکتر محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب

  • Info@rezvanidr.com
  • 09197799011
عضو مهمی در بدن که درد را احساس نمی‌کند

عضو مهمی در بدن که درد را احساس نمی‌کند


عضو مهمی در بدن که درد را احساس نمی‌کند


شاید برای بسیاری غیر قابل باور باشد که اعضای بدن درد را احساس نکنند. درد یک عملکرد و واکنش طبیعی در بدن است که به دلیل پاسخ عصب‌ها ایجاد می‌شود. اگر ناحیه‌ای از بدن شما دچار آسیب شود، سلول‌های آن ناحیه پیام عصبی بسیار قدرتمندی به سلول‌های مغزی ارسال می‌کنند و مغز هم دستور ارسال درد را ارسال می‌کند سه عضو بدن که احساس درد در آن‌ها وجود ندارد: ناخن، موها و مغز


ناخن


شاید برای شما سوال باشد چرا هنگام کوتاه کردن هیچ دردی احساس نمی‌کنید؟
علت آن وجود سیستم‌های مرده در ناخن است. ناحیه نزدیک به ریشه ناخن دایره‌ای شکل است و رنگ سفیدی دارد. انتقال عصبی در این ناحیه اتفاق نمی‌افتد اما زمانی که کل ناخن به طور کامل از انگشت جدا شود، درد شدیدی احساس می‌گردد. علت آن هم فیبرهای ارتجاعی روی پوست زیرناخن است که پیام عصبی زیادی را به مغز ارسال می‌کنند.


موها


موها از کراتین تشکیل شده‌اند و به دلیل ساختار شبیه به نخی که دارند به مرکز انتقال پیام رسان عصبی متصل نیستند. به همین دلیل است که شما هنگام کوتاه کردن مو هیچ‌گونه دردی احساس نمی‌کنید. زمانی که مو از ریشه کنده می‌شود ریشه مو در عمق پوست وجود دارد بنابراین شما درد را احساس می‌کنید.


مغز


مهم‌ترین عضو بدن انسان، مغز، هیچ‌گونه دردی احساس نمی‌کند. گیرنده‌های درد در بدن پیام دردزدا به سیستم عصبی مرکزی منتقل می‌کنند و مغز با پردازش ااطلاعات احساس را به انسان منتقل می‌کند. اما خودش درد را احساس نمی‌کند. به همین دلیل پزشکان زمانی که مغز بیمار را جراحی می‌کنند، از ماده بی‌هوشی استفاده نمی‌کنند.
اما شاید برای سما سوال باشد


سردردهای میگرنی از کجا می‌آیند؟


هرچند که خود مغز درد را احساس نمی‌کند اما بافت ها،عصب‌ها و رگ‌های عروقی که آن را در برگرفته‌اند با استفاده از گیرنده‌های درد می‌توانند احساس درد را به مغز بفرستند. کلیه بافت‌های عروقی و عصبی که مغز را احاطه کرده‌اند در تحریک سردردهای میگرنی و فرستادن درد به مغز نقش دارند. با این حال باید گفت علت دقیق به وجود آمدن میگرن همچنان راز آلود باقی مانده است.
اما اگر مغز به تنهایی هیچ دردی را احساس نمی‌کند؛


چه چیزی باعث سر درد می‌شود؟


مغز هیچ گیرنده دردی ندارد اما سایر ساختار های داخلی سر مانند عروق خونی، عضلات و اعصاب موجود در گردن، صورت و پوست سر، دارای گیرنده درد هستند سردردها در اثر اختلالات مربوط به این ساختارها هستند. انواع مختلف گیرنده‌های درد در اثر فشار، آسیب، دمای بالا و بعضی از مواد شیمیایی مانند کاپسیان (ماده فعال موجود در فلفل قرمز) فعال می‌شوند.
انجماد مغز یا سردرد‌های ناشی از بستنی، در اثر تغییر ناگهانی در جریان خون در ورید‌هایی که بین قسمت پشتی گلو و مغز قرار گرفته اند، ایجاد می‌شود.
کم آبی بدن با آسیب به عروق خونی موجود در سر باعث احساس درد می‌شود و این خود یکی از دلایل سر درد‌های ضربان دار است که معمولا بعد از مصرف نوشیدنی الکلی احساس می‌شود.
همچنین دندانپزشک می‌تواند علت سر درد را استفاده بیش از حد از فک؛ مثلا در اثر سایش دندان‌ها در خواب بداند.
مغز خود گیرنده درد ندارد؛ ولی احساس درد می‌تواند نشانه‌ی مشکلی در مغز باشد. سردرد‌هایی که طولانی هستند یا به دارو پاسخ نمی‌دهند یا آن‌هایی که ناگهانی اتفاق می‌افتند و بسیار شدید هستند، می‌توانند نشانه‌ مشکل جدی در مغز باشند. در صورتی که چنین علائمی را مشاهده کردید سریعاً به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.
این نشانه‌ها شامل تومور، خونریزی و عفونت است. هرچند که این مشکلات همه باعث احساس درد می‌شوند؛ ولی علت فعال شدن گیرنده‌های درد در خود مغز نیست؛ چون مغز این گیرنده‌ها را ندارد. در حقیقت مغز متورم می‌شود و باعث فشار بر روی سایر ساختار‌های داخل سر می‌شود.
روابط اجتماعی نیز بر روی احساس درد تاثیرگذار است که می‌توان آن را به صورت کاهش درد، در هنگام حمایت افرادی که به سلامت شما اهمیت می‌دهند، مشاهده کرد.
تغییر افکار، احساسات و بهبود کیفیت روابط اجتماعی، راهکار‌های مهمی برای کمک به کنترل درد هستند.

دیدگاه خود را بنویسید