دکتر محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب

  • Info@rezvanidr.com
  • 09197799011
آشنایی با علائم بیماری ام اس (MS)

آشنایی با علائم بیماری ام اس (MS)


آشنایی با علائم بیماری ام اس (MS)


مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک اختلال پیشرونده با واسطه ایمنی است. این بدان معناست که سیستمی که برای حفظ سلامت بدن شما طراحی شده است به اشتباه به قسمت‌هایی از بدن شما که مضر نیستند حمله می‌کند. پوشش‌های محافظ سلول‌های عصبی آسیب می‌بیند که منجر به کاهش عملکرد مغز و نخاع می‌شود.
ام اس یک بیماری با علائم غیرقابل پیش‌بینی است که شدت آن می‌تواند متفاوت باشد. در حالی که برخی از افراد خستگی و بی‌حسی را تجربه می‌کنند، موارد شدید MS می‌تواند باعث فلج، از دست دادن بینایی و کاهش عملکرد مغز شود. بیماری ام اس یک بیماری مادام العمر است، اما می‌توان آن را مدیریت کرد و محققان به طور مداوم به دنبال درمان‌های موثرتر هستند.


علائم و نشانه‌های اولیه بیماری ام اس


مشکلات بینایی
سوزن سوزن شدن و بی‌حسی
مشکلات شناختی
مشکلات تعادل یا سرگیجه
اختلال عملکرد جنسی
تغییر در سلامت عاطفی
برای برخی افراد، اولین علائم MS ممکن است شامل سندرم بالینی جدا شده (CIS) باشد، علائم عصبی که حداقل 24 ساعت طول می‌کشد و نمی‌تواند با علت دیگری مرتبط باشد. این شامل چیزی است که به آن demyelination گفته می‌شود که به میلین آسیب می‌رساند، پوشش محافظتی که به محافظت از سلول‌های عصبی در سیستم عصبی مرکزی کمک می‌کند.اگرچه CIS لزوماً منجر به بیماری MS نمی‌شود، اما می‌تواند یک نشانه اولیه باشد. علائم یک دوره CIS می‌تواند شامل موارد زیر باشد:


مشکلات بینایی از علائم اولیه ام اس


نوریت اپتیک این آسیب به میلین عصب بینایی شما است که ممکن است باعث مشکلات بینایی و درد چشم شود.مشکلات بینایی یکی از شایع‌ترین علائم بیماری ام اس است. التهاب روی عصب بینایی تأثیر گذاشته و بینایی مرکزی را مختل می‌کند. این می‌تواند باعث تاری دید، دوبینی یا از بین رفتن بینایی شود.ممکن است فوراً متوجه مشکلات بینایی نشوید، زیرا امکان دارد تخریب دید شفاف به کندی صورت بگیرد. درد هنگام نگاه به بالا یا یک طرف نیز باعث کاهش بینایی می‌شود. روش‌های مختلفی برای مقابله با تغییرات بینایی مربوط به ام اس وجود دارد.


سوزن سوزن شدن و بی‌حسی


علامت لرمیت این وضعیت ناشی از ضایعه دمیلین کننده روی نخاع است هنگامی که گردن خود را به پایین خم می‌کنید باعث احساس سوزن سوزن شدن یا شوک در پشت و گردن می‌شود.میلیت عرضی زمانی اتفاق می‌افتد که نخاع درگیر است و می‌تواند باعث ضعف، بی حسی و سایر مشکلات شود.MRI گاهی اوقات می‌تواند ابزار مفیدی برای تعیین این باشد که آیا فقط یک قسمت از CIS وجود داشته است یا چند قسمت، که ممکن است MS را نشان دهد.


مشکلات شناختی


در حدود نیمی از مبتلایان به بیماری ام اس در عملکرد شناختی خود دچار نوعی مشکل می‌شوند که شامل موارد زیر است:
• پریشانی
• مشکلات حافظه
• مشکلات زبان
• کاهش محدوده توجه
• افسردگی و سایر مشکلات سلامت عاطفی نیز رایج است.


مشکلات تعادل و سرگیجه


برای آنکه بدانید سرگیجه در ام اس چگونه است باید بدانید که افراد مبتلا به ام اس غالباً احساس سبکی سر و سرگیجه دارند یا گویی محیط اطرافشان در حال چرخش است (سرگیجه). این علامت اغلب هنگام ایستادن بروز می‌کند. سرگیجه و مشکلات با هماهنگی و تعادل می‌تواند تحرک فرد مبتلا به ام اس را کاهش دهد. پزشک مغز و اعصاب ممکن است این موارد را مشکلاتی در راه رفتن ذکر کند.


اختلال عملکرد جنسی


ام اس می‌تواند در برانگیختگی جنسی افراد مبتلا ایجاد مشکل کند زیرا در سیستم عصبی مرکزی (جایی که ام اس حمله می‌کند) شروع می‌شود.


تغییر در سلامت عاطفی


افسردگی عمده در بین مبتلایان به ام اس شایع است. استرس ام اس همچنین می‌تواند باعث تحریک پذیری، نوسانات خلقی و وضعیتی بنام pseudobulbar شود. این اختلال شامل دوره‌هایی از گریه و خنده غیرقابل کنترل است.کنار آمدن با علائم ام اس با وجود روابط یا مشکلات خانوادگی، درمان افسردگی و سایر اختلالات عاطفی وضعیت را حتی چالش انگیزتر می‌کند.


راه های تشخیص ام اس


برای تشخیص ام اس پزشک متخصص براساس علائم و معاینه بالینی تشخیص می‌دهد.
1. معاینه چشم: بررسی بیماری‌های چشمی و ارزیابی بیماری
2. معاینه عصبی: پزشک عملکرد اعصاب را بررسی می‌کند.
3. پونکسیون کمری: در این آزمایش یک سوزن بلند در ستون فقرات وارد می‌شود تا نمونه‌ای از مایع مغزی_نخاعی خارج کند تا آسیب در نخاع بررسی شود.
4. تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI):: یک میدان مغناطیسی قدرتمند و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر مقطعی از مغز و نخاع استفاده می‌کند. با ام آرآی آسیب‌های میلین در مغز ونخاع دیده می‌شود، اما این آسیب‌ها ممکن است در بیماری‌های دیگری هم وجود داشته باشند، بنابراین علائم بالینی تعیین کننده‌اند.
برای رد کردن سایر بیماری‌هایی که علائم همانند ام اس دارند، از آزمایش خون و آزمایش گوش داخلی هم استفاده می‌شود.


به کدام متخصصان برای تشخیص و درمان ام اس مراجعه کنیم؟


اگر علائم بیماری ام اس را در خود دیدید، به متخصص مغز و اعصاب که در درمان ام اس تخصص (فلوشیپ ام اس) دارد، باید مراجعه کنید. دکتر محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب در تهران می‌تواند به شما در زمینه ام اس کمک کند.


راه های پیشگیری از ام اس در افرادی که مبتلا نشده‌اند


1. کنترل ویتامین D بدن: استفاده از روغن کبد ماهی، پنیر، ماست، کره، شیر می‌تواند به نرمال نگه‌داشتن سطح ویتامین D بدن کمک کند.
2. کنترل استرس: استرس‌ها می‌توانند خطر ابتلا به بیماری ام اس را افزایش دهند، بنابراین کنترل میزان استرس‌های روحی در جایگاه مهمی در پیشگیری از ام اس قرار دارد.
3. پرهیز از مصرف دخانیات: مصرف سیگار ۱.۵ برابر احتمال ابتلا به ام اس را افزایش می‌دهد.
4. گنجاندن فیبرها در برنامه غذایی: فیبر به طور فراوان در سبزیجات وجود دارند.
5. استفاده از چربی‌های غیراشباع مانند روغن زیتون، آووکادو
6. مصرف ماهی: به دلیل اثرات ضدالتهابی در روغن امگا ۳ موجود در ماهی، کشورهایی که ماهی زیادی مصرف می‌کنند، میزان کمتری از ام اس را دارند.
7. مصرف قهوه نیز خطر ابتلا را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.
8. حفظ شاخص توده بدنی (BMI) سالم: داشتن شاخص توده بدنی بیشتر از ۲۵ خطر ابتلا به ام اس را افزایش می‌دهد، بنابراین جلوگیری از چاقی یکی دیگر از راه‌های کاهش خطر ابتلا به ام اس می‌باشد.
9. محل زندگی: محل‌های با پازیت‌ها و آلودگی‌های بیشتر، خطر ابتلا به ام اس را افزایش می‌دهند، پس باید در انتخاب محل زندگیمان نیز توجه کافی داشته باشیم.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید