دکتر محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب

  • Info@rezvanidr.com
  • 09197799011
همه چیز درباره نوار عصب و غضله

همه چیز درباره نوار عصب و غضله


همه چیز درباره نوار عصب و غضله


اگر بازی والیبال یا مسابقه دوچرخه سواری را تماشا کرده‌اید، احتمالاً آن را دیده‌اید: نوارهایی از نوار رنگارنگ که روی شانه‌ها ، زانوها، کمرها و شکم نقش بسته‌اند. این نوار جنبشی است: یک نوار درمانی که به طور استراتژیک روی بدن برای حمایت، کاهش درد، کاهش تورم و بهبود عملکرد استفاده می‌شود.


نوار عصب و عضله چیست؟


یک تست عصبی برای ارزیابی سلامت و اعصاب و عضلات و تشخیص بیماری‌های عصبی و عضلانی و اختلالات محل اتصال عصب و عضله است که به متخصص مغز و اعصاب برای تشخیص دقیق‌تر کمک می‌کند. بدن انسان یک مولد الکتریسیته است و هدف از تولید این الکتریسیته انتقال پیام‌ها بین مغز و دیگر اندام‌هاست. انتقال پیام‌ها در بدن انواع متفاوتی دارد. برخی از این انتقال‌ها به صورت حس لمس، درد، گرما، فشار و حتی دیگر حس‌های بدن مثل دیدن، شنیدن و … از اندام به مغز از طریق عصب‌ها انجام می‌شود.


نوار عصب و عضله


نوار عصب

اعصاب حسی و حرکتی جداگانه مورد بررسی قرار می‌گیرد. در اعصاب حرکتی، عصب حرکتی تحریک شده و با داده‌های طبیعی مقایسه می‌شود. در اعصاب حسی عصب با تحریکات ضعیفی تحریک شده و نتایج بدست آمده با داده‌ها نرمال مورد مقایسه قرار می‌گیرد.

نوار عضله

در این تست از یک الکترود سوزنی ظریف، برای بررسی فعالیت‌های الکترود و عضلات در حالت‌های مختلف استراحت و فعالیت استفاده می‌شود.


هدف از انجام تست نوار عصب و عضله چیست؟


آسیب اعصاب محیطی
آسیب عصب صورت
آسیب عصبی در بازو
آسیب عصبی در پا
آسیب عصبی در کف پا
آسیب عصبی در گردن، یعنی رادیکولوپاتی گردن
آسیب عصبی در شانه
آسیب عصبی در ناحیه تحتانی کمر، مانند رادیکولوپاتی کمری
آسیب عصبی در دست و مچ دست، مانند سندرم تونل کارپال
آسیب عصب اولنار (یکی از اعصاب اندام فوقانی)
آسیب عصب دیابتی
آسیب عصب سیاتیک


فواید تست نوار عصب و عضله چیست؟


از فواید نوار عصب عضله  تشخیص علل موارد زیر را نام برد:

خارش، بی حسی و ضعف عضلانی
فلج
درد یا گرفتگی عضلانی
رادیکولوپاتی
اختلالات عضلانی
انقباض غیر ارادی عضلانی
اختلالات مربوط به ناتوانی نورون‌های عصبی در ارسال سیگنال‌های الکتریکی به اندام مورد نظر
کاربرد


تست نوار عصب و عضله در درمان بیماری‌های زیر کاربرد دارد:


سندرم تونل کارپ (فشار بر روی عصب مدیان هنگام عبور از بین استخوان‌های مچ دست و تحت رباط عرضی)
سندرم خروجی قفسه سینه (فشار بر روی شبکه بازویی،هنگام عبور این اعصاب از زیر استخوان ترقوه در شانه)
گیرافتادن افتادن عصب اولنار (فشار بر روی عصب اولنار هنگام عبور از پشت آرنج)
دردهای ناشی از مشکلات دیسک (فشار بر روی ریشه‌های عصبی هنگام خروج از ستون فقرات در گردن و یا کمر، مانند دردهای سیاتیک)
احساس مور مور، گزگز وبی حسی اندام‌ها
در تشخیص فشار روی ریشه‌های عصبی که از بین مهره‌ها عبور کرده و توسط دیسک صدمه دیده تحت فشار قرار می‌گیرند کمک کننده است و به پزشک معالج در تشخیص میزان ضایعه ایجاد شده توسط دیسک صدمه دیده کمک می‌کند. تست نوار عصب و عضله برای بررسی وضعیت بهبود پس از درمان دیسک کمر و گردن به‌صورت جراحی و یا روش‌های طب فیزیکی، موثر است.


هدایت عصبی  conducting Nervestudies NCS


این تست‌ها توسط متخصص اعصاب یا فیزیوتراپ متخصص در این کار انجام می‌شود. سوزن‌های بسیار ظریفی از طریق پوست به داخل عضله مورد نظر فرستاده می‌شود تا از طریق آن‌ها امواج الکتریکی تولید شده بوسیله عضله به دستگاه مخصوصی فرستاده شود. دستگاه، امواج الکتریکی جمع آوری شده را تقویت و سپس ثبت می‌کند. دستگاه نوار عصب و عضله از طریق یکی از این الکترودها یک جریان الکتریکی ضعیف را به پوست شما وارد می‌کند. این جریان الکتریسیته از طریق پوست به عصب وارد شده و در طول آن حرکت می‌کند. در کمی بالاتر در مسیر عصب الکترود بعدی جریان الکتریکی رسیده را دریافت و ثبت می‌کند. سپس دستگاه بررسی می‌کند که چقدر زمان طی شده تا موج الکتریکی از نقطه اول به نقطه دوم برسد. به زبان دیگر سرعت هدایت امواج الکتریکی در داخل عصب بررسی می‌شود.

این سرعت هدایت معمولاً در حدود ۲۰۰ کیلومتر در ساعت است. وقتی عصب به هر علتی خوب کار نمی‌کند ممکن است این سرعت هدایت کم شود. تست کننده با تغییر محل الکترودها سعی می‌کند محل آسیب عصب را کشف کند. موقع وارد شدن جریان الکتریکی از الکترود اول به پوست یک احساس خفیف برق گرفتگی حس می‌شود که دردناک یا آزار دهنده نیست.

برای اندازه گیری سرعت هدایت عصبی، عصب را در دو نقطه تحریک میکنیم و  فاصله بین دو نقطه تقسیم بر زمان طی شده در این حالت سرعت هدایت عصبی است.


درمان کمردرد و گردن درد


۱- با پیشرفت تکنولوژی اطلاعات حاصل از بدن بیشتر شده است. مثلا اکثر افراد طبیعی در عکس ام آر آی بیرون زدگی یا پارگی دیسک دارند ولی این بیرون زدگی هیچ مشکلی برای بیمار ایجاد نمی‌کند. در بیمار مبتلا به دیسک کمر هم ممکن است چند دیسک بیرون زده باشد اما کاملا مشخص نیست که کدام دیسک علائم را ایجاد کرده است. با نوار عصب و عضله، عصب درگیر مشخص می‌شود و محل ضایعه تعیین می‌گردد.

۲- گاهی یک دیسک برای بیمار کمردرد ایجاد می‌کند اما بیمار کاملا بهبود می‌یابد اما پس از مدتی دوباره بیمار دچار درد می‌گردد. تعیین این مسئله که آیا این درگیری عصبی جدید است یا قدیمی تست نوار عصب و عضله انجام می‌شود.

۳- گاهی بیمار تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد اما بعد از مدتی درد بیمار بهبود نمی‌یابد یا بدتر می‌شود، تعیین اینکه آیا دیسک جدید عامل این مشکل است یا چسبندگی عامل مشکل است یا در حین جراحی به اعصاب آسیب وارد شده تست نوار عصب و عضله همراه با ام آر ای با تزریق انجام می‌شود.

در بیماری‌هایی مثل دیابت التهاب عصبی بوجود می‌آید که علائم شبیه به دیسک ایجاد می‌کند. جراحی دیسک در این حالت نه تنها اثر ندارد بلکه بیماری را بدتر می‌کند تست نوار عصب و عضله به افتراق این حالات کمک می‌کند.

گاهی عصب در محلی غیر از کمر گیر افتادگی پیدا می‌کند مثلا عصب سیاتیک در لگن گیر می‌افتد اما به کمر نیز تیر می‌کشد، تست نوار عصب و عضله به تعیین محل گیر افتادن عصب کمک می‌کند.

گاهی درگیری عصب خود را به‌صورت درد مبهم در نقطه‌ای دیگر نشان می‌دهد مثلا فشار بر دیسک خود را به‌صورت درد پاشنه، یا درد پشت ران یا حتی زانو نشان می‌دهد که تست نوار عصب و عضله می‌تواند به تشخیص کمک کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید