دکتر محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب

  • Info@rezvanidr.com
  • 09197799011
انسداد مغزی چیست

انسداد مغزی چیست

تنگی عروق مغزی، باریک شدن یک شریان در داخل مغز است. ایجاد یک پلاک (آترواسکلروز) داخل دیواره شریان، موجب این تنگی و کاهش جریان خون به مغز می‌شود. آترواسکلروزى که تا آن حد شدید است که بتواند علائم ایجاد کند، خطر ابتلا به سکته ی مغزی را بیشتر مى‌کند و می‌تواند منجر به آسیب و مرگ مغزی شود. درمان آترواسکلروزى شدید با هدف کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی، برداشتن پلاک و جلوگیری از لخته شدن خون انجام می‌شود.


خون رسانى مغز


خون توسط دو جفت شریان به نام‌هاى کاروتید داخلى و مهره‌اى به مغز مى‌رسد. شریان‌های کاروتید داخلی، خون قسمت‌های جلویی مغز را و شریان‌های مهره‌ای خون قسمت‌های پشتی مغز را فراهم می‌کنند. پس از عبور از جمجمه، شریان‌های راست و چپ مهره‌اى با هم ترکیب می‌شوند تا شریان بازیلار را تشکیل دهند. شریان بازیلار و شریان‌های کاروتید داخلی با یکدیگر در حلقه‌اى در پایه مغز به نام حلقه ویلیس ارتباط برقرار می‌کنند.
شریان‌هایی که به احتمال زیاد تحت تأثیر تنگی قرار می‌گیرند، عبارتند از:
• شریان کاروتید داخلی
• شریان مغزی میانی
• شریان‌های مهره‌اى
• شریان بازیلار


تنگی عروق مغزی


تنگی عروق مغزی به علت تشکیل پلاک در دیواره داخلی عروق خونی ایجاد می‌شود. این تنگى باعث کاهش جریان خون در ناحیه‌اى از مغز می‌شود که آن عروق خون آن ناحیه را تامین می‌کنند.
سه راه وجود دارد که تنگى عروق مغزی منجر به سکته شود:
۱_ پلاک می‌تواند بزرگ و بزرگتر شود، رگ را به شدت تنگ کند و جریان خون به مغز را کاهش دهد. پلاک می‌تواند در نهایت به طور کامل رگ را مسدود کرده و مانع از رسیدن خون به مغز شود.
۲_ پلاک می‌تواند دیواره‌ی رگ را خرد و دگرگون کند و باعث ایجاد لخته‌های خون شود و در نهایت مانع از رسیدن جریان خون به مغز شود.
۳_ پلاک می‌تواند پاره شود و به سمت پایین حرکت کند تا در یک رگ کوچک‌تر قرار گیرد و جریان خون به مغز را مسدود کند.


علائم تنگی عروق مغزی


• ضعف یا فلج صورت به ویژه در یک طرف
• ضعف، سوزن سوزن شدن یا بی حسی دست و پا، به ویژه در یک طرف
• خشن شدن صدا


علل تنگی عروق مغزی


آترواسکلروز یکی از علل اصلی تنگی عروق داخل جمجمه‌اى است. می‌تواند در اوایل بزرگسالی آغاز شود، اما ممکن است چندین دهه علامتى بروز ندهد . آترواسکلروز با آسیب به دیواره داخلی شریان که ناشی از فشار خون بالا، دیابت، سیگار و کلسترول بالا است آغاز مى‌شود. سایر عوامل خطر شامل چاقی، بیماری قلبی، سابقه خانوادگی و افزایش سن است.


تشخیص تنگی عروق مغزی


پزشک در مورد علائم و نشانه‌های شما، مشکلات پزشکی فعلی و قبلی، داروهای جاری و سابقه خانوادگی از شما سوال مى‌پرسد. معاینه‌ى فیزیکی انجام خواهد داد. یک یا چند آزمایش برای تشخیص درخواست مى‌کند از جمله:
۱_آنژیوگرافی توموگرافی کامپیوتری یا سى تى آنژیوگرافی، که یک اشعه ایکس غیر تهاجمی است و تصاویرى از ساختارهای داخلی مغز فراهم می‌کند. این روش شامل تزریق ماده کنتر است به جریان خون می‌باشد، تا پزشک بتواند عروق مغزی را مشاهده کند. این روش بهترین تصاویر را از عروق خونی و بافت نرم فراهم می‌کند.
۲_ آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی که به آن MRA نیز گفته می‌شود و بسیار شبیه به سی تی آنژیوگرافی است. در این روش رنگ کنتراست از طریق ورید تزریق می‌شود تا عروق خونی گردن را روشن کند.
۳- آنژیوگرام، یک آزمایش تهاجمی است که از اشعه ایکس و ماده کنتراست تزریق شده به شریان‌ها از طریق یک کاتتر در کشاله ران استفاده می‌کند. این روش به پزشک اجازه مى‌دهد تا تمام رگ‌های مغز را ببیند. آنژیوگرافی علاوه بر شناسایی ناحیه‌ی بیماری، اطلاعات ارزشمندی در مورد درجه تنگی و شکل پلاک در اختیار پزشک قرار می‌دهد.
سونوگرافی داپلر
یک آزمایش سریع و ارزان است که در آن سرعت جریان خون، از طریق رگ‌های خونی مغز، اندازه‌گیری می‌شود. سرعت‌های مختلف جریان خون، در رنگ‌های مختلف بر روی صفحه نمایش کامپیوتر ظاهر می‌شوند. هر چه جریان خون کمتر باشد، خطر ابتلا به سکته مغزی بیشتر است.
سى تى اسکن
یک تست غیرتهاجمی است که جریان خون در مغز را نشان مى‌دهد و در برنامه ریزی جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش شامل تزریق ماده کنتراست به جریان خون است. به طوری که پزشکان می‌توانند مطالعه کنند که میزان خونی که به مغز می‌رسد چقدر است؟ و همچنین می‌تواند تعیین کند که کدام منطقه از مغز بیشترین خطر سکته مغزی را دارد؟
در طی آزمایش یک دارو به نام دیاموکس (استازولامید) برای انسداد شریان‌ها داده می‌شود، این دارو نوعی آزمایش استرس برای مغز است و مشابه آزمایش استرسی که برای قلب استفاده می‌شود.
تومورگرافی انتشار پوزیترون (PTE)
این آزمایش به پزشک اجازه می‌دهد تا به مطالعه عملکرد مغز با مشاهده متابولیسم گلوکز در مغز بپردازد. در این روش مقدار کمی از کلوگز رادیواکتیو به جریان خون تزریق می‌شود. اسکنر PTE تصویر مغز را که توسط کامپیوتری تفسیر می‌شود، میگیرد. این تصاویر به پزشکان کمک می‌کند تا ناهنجاری‌ها را پیدا کنند.


درمان تنگی عروق مغزی


هدف از درمان، کاهش خطر سکته مغزی است. گزینه‌های درمان برای تنگی عروق مغزی با توجه به شدت تنگى، علائم و سابقه‌ى سکته مغزی متفاوت است. بیماران ابتدا با دارو درمان می‌شوند و تشویق می‌شوند که شیوه زندگی خود تغییر دهند، تا خطر سکته مغزی را کاهش دهند. جراحی مخصوص بیمارانی است، که دارو روی آن‌ها اثرگذار نیست و علائم آن‌ها را کاهش نمی‌دهد.


پیشگیری


علیرغم درمان با دارو، بیماران با سابقه‌ی سکته مغزی، ۱۲ تا ۱۴ درصد در خطر سکته مغزی دوباره به علت تنگی عروق مغزی هستند. سکته مغزی ممکن است در طی دوره ۲ ساله پس از سکته مغزی اول، رخ دهد. در برخی از گروه‌های پرخطر، خطر سکته مغزی سالانه ممکن است بیش از ۲۰% باشد. بعد از آنژیوپلاستی، رزونازی در ۷٫۵ تا ۴٫۳۲ درصد بیماران رخ می‌دهد. نتایج بلند مدت پیشگیری از سکته مغزی بعد از آنژیولاستی هنوز شناخته نشده است اما نتایج کوتاه مدت امیدوارکننده بوده است و در حال حاضر در آزمایشات بالینی مورد مطالعه قرار گرفته است.
برای جلوگیری از سکته مغزی ممکن است پزشک از شما موارد زیر را بخواهد:
• کمتر سیگار بکشید
• اگر الکل زیاد مصرف می‌کنید، مصرف آن محدود کنید.
• اگر شما مبتلا به دیابت هستید، قند خون خود را مرتب کنترل کنید.
• داروهای تجویزی را مصرف کنید.

دیدگاه خود را بنویسید