دکتر محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب

  • Info@rezvanidr.com
  • 09197799011
خون رسانی مغز را چگونه افزایش دهیم

خون رسانی مغز را چگونه افزایش دهیم


چرا باید در مغز خونرسانی انجام شود؟


گردش خون مغز، جریان خون در رگ‌های مغزی است. این مسئله برای کارکرد درست مغز ضروری است. جریان خون مغز اکسیژن و مواد غذایی بخصوص گلوکز (نوعی قند) را به سلول‌های مغز می‌رساند و موجب عملکرد صحیح نورون‌های مغزی می‌شود.
هر چند مغز شما قسمت کوچکی از وزن بدن را تشکیل می‌دهد نیاز به انرژی زیادی برای کارکرد سلول‌های مغزی دارد. بر اساس مطالعه‌ای که در دانشگاه آریزونا انجام شد با وجود اینکه مغز 2% وزن بدن را تشکیل می‌دهد نیاز به حدود 15% برون ده قلبی برای دریافت اکسیژن و گلوکز (قند خون) لازم را دارد. بنابراین خونرسانی مغز نقش مهمی در کارکرد بافت مغز دارد.
وقتی خونرسانی مغز کم شود سلول‌های مغز آسیب می‌بینند. بسیاری از شرایط و اختلالات می‌توانند خونرسانی مغز را تحت تاثیر قرار دهند که در ادامه این مقاله به آن می‌پرذازیم.


خونرسانی مغز از نظر علمی چگونه صورت می‌گیرد؟


چهار رگ اصلی که به مغز خونرسانی می‌کنند شامل شریان کاروتید داخلی راست و چپ و شریان ورتبرال راست و چپ می‌باشد. این 4 رگ در قاعده مغز به هم می‌پیوندند و یک حلقه بنام حلقه ویلیس را تشکیل می‌دهند سپس رگ‌های کوچکتری از این حلقه منشعب می‌شوند تا به قسمت‌های مختلف بافت مغز خونرسانی کنند بعضی از این رگ‌ها با وریدهای جمجمه و صورت اتصال ایجاد می‌کنند.


وقتی خونرسانی مغز دچار اختلال می‌شود چه اتفاقی رخ می‌دهد؟


وقتی جریان خون مغز کاهش یابد اکسیژن و گلوکز کمتری در دسترس سلول‌‌های مغزی قرار می‌گیرد، این مسئله باعث آسیب نورون‌های مغزی و ناتوانی های نورولوژیک و حتی گاهی مرگ می‌شود.


استروک یا سکته مغزی


وقتی یک لخته خون در مغز جلوی جریان خون رگ‌های مغزی را می‌گیرد سکته مغزی اتفاق می‌افتد، در نتیجه سلول‌های مغزی این ناحیه می‌میرند، وقتی این قسمت از بافت مغز ازبین رفت فعالیت‌هایی که توسط این قسمت مغز کنترل می‌شود دچار اختلال می‌شوند برای مثال ممکن است تکلم شما دچار مشکل شود و یا حرکت اندام‌ها و یا حافظه دچار اختلال شود. میزان و درجه اختلالی که در عملکرد فرد بعد از سکته مغزی رخ می‌دهد بسته به میزان منطقه درگیر و آسیب دیده دارد و اینکه چقدر زود درمان سکته مغزی شروع شود. بعضی بیماران دچار سکته مغزی کاملا بهبود می‌یابند اما بعضی‌ها دچار ناتوانی می‌شوند و بعضی هم می‌میرند. بر اساس آمار انجمن استروک آمریکا سکته مغزی پنجمین علت مرگ شناخته شد.


نشانه های اختلال خونرسانی مغز چیست؟


1- اختلال تمرکز و توجه
2- وابستگی به کافئین یا ورزش
3- ناخنهای نا سالم (قارچی یا ناخن سفید که بستر ناخن سفید و یا رنگ پریده است)
4- بینی و دست و پاهای سرد
5- نیاز به پوشیدن جوراب در رختخواب
6- گرفتگی عضلات دست و پا
اگر خونرسانی مغز دچار اختلال باشد اعضایی که از قلب دورترند مثل دست‌ها و پاها بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند. یک قانون کلی در خونرسانی می‌گوید اگر شما اختلال خونرسانی دست یا پا دارید احتمالا خونرسانی مغز شما نیز دچار اختلال است.


نارسایی سیستم ورتبروبازیلر


اگر سیستم ورتبروبازیلر مغز که به قسمت‌های خلفی مغز خونرسانی می‌کند دچار اختلال شود می‌تواند باعث علائم زیر شود
1- سرگیجه
2- عدم تعادل
3- اختلالات بینایی مثل دو بینی
4- اختلال تکلم
5- ضعف عضلات
6- سردرد
7- اختلال راه رفتن
8- گزگز و بیحسی صورت و اندامها
اگر هرکدام از علائم فوق را داشتید توصیه می‌شود با مراجعه به یک متخصص مغز واعصاب
توسط سونوگرافی داپلر عروق مغز وکاروتید (TCD & ECD) خونرسانی مغز شما بررسی شود.


چه عواملی باعث کاهش خونرسانی مغز می‌شوند؟


1- سبک زندگی پشت میز نشینی
بر اساس مطالعه‌ای که روی یک میلیون نفر انجام شد سبک زندگی پشت میز نشینی ممکن است به اندازه سیگار اثر بد روی سلامتی داشته باشد. نشستن به مدت طولانی ممکن است موجب اضافه وزن و افزایش فشار خون شود که خود این‌ها می‌توانند خونرسانی مغز را دچار اختلال کنند.
بی تحرکی می‌تواند روی همه گردش خون بدن تاثیر بد بگذارد ولی نشستن طولانی پشت کامپیوتر تمام روز در حالی که شانه ها به جلو خم شده می‌تواند باعث کاهش خونرسانی مغز شود.
2- کراوات تنگ
اگر کراوات یا یقه لباس تنگ باشد می‌تواند باعث اختلال جریان خون به مغز و کاهش خونرسانی مغز شود.
3- نوشابه‌های انرژی زا و سیگار
کافئین و نوشابه‌های انرژی‌زا می‌توانند با تنگ کردن عروق مغز خونرسانی مغز را کاهش دهند.


چه عواملی می‌توانند باعث افزایش جریان خون مغز شوند؟


1- ورزش
ورزش منظم می‌تواند جریان خون مغز را افزایش دهد و باعث بهبود خونرسانی مغز شود.
ورزش مهم‌ترین کاریست که می‌توانید برای افزایش جریان خون مغز خود انجام دهید
هر نوع ورزشی که از آن لذت می‌برید اگر به طور منظم انجام شود می‌تواند خونرسانی مغز را افزایش دهد.
پیاده روی و یوگا انتخابهای عالی‌ای هستند.
2- سرما
تحقیقات نشان داده‌اند که کاهش درجه حرارت بدن مثلا قرار دادن دست‌ها در آب یخ به مدت چند دقیقه می‌تواند باعث افزایش خون‌رسانی مغز شود. توصیه می شود 30 ثانیه آخر حمام را به دوش آب سرد اختصاص دهید تا خونرسانی مغز بهتری داشته باشید.
3- موزیک
موسیقی فواید بسیار زیادی برای مغز دارد از جمله اینکه مغز را شارپ‌تر، تیزتر، شادتر و خلاق تر می‌کند. بنظر می‌رسد موسیقی همه این کارها را با افزایش جریان خون مغز انجام می‌دهد. در تحقیقات انجام شده که جریان خون مغز را با ام آر آی فانکشنال (FMRI) اندازه گیری می‌کردند دیده شد که یادگیری موسیقی و حتی گوش دادن به آن می‌تواند جریان خون مغز را افزایش داده و باعث بهبود خونرسانی مغز شود بخصوص اگر موسیقی مورد علاقه شما باشد.
4- یادگیری زبان جدید
یادگیری یک زبان جدید یکی از بهترین راه‌های تقویت مغز و جلوگیری از پیری مغز است. دیده شده جریان خون مغز کسانی که به چند زبان صحبت می‌کنند بیشتر از افرادیست که فقط یک زبان بلدند.
5- نوروفیدبک
نوروفیدبک روشی است که به شما یاد می‌دهد با کنترل امواج مغزی، عملکرد غیر ارادی بدن مثل ضربان قلب خود را کنترل کنید. شما می‌توانید نوروفیدبک را در جهت کاهش استرس خود بکارگیرید. کاهش استرس بطور غیر مستقیم باعث افزایش جریان خون مغز می‌شود.
نوع خاصی از نوروفیدبک به نام HEG (Hemo Encephalo Geraphy) به طور اختصاصی به فرد یاد می‌دهد که جریان خون قسمت‌هایی از مغز را که کاهش یافته دوباره برقرار کند و خونرسانی مغز را نرمال کند.
6- مدیتیشن (Meditation)
تحقیقات نشان داده اند که انجام مدیتیشن به مدت 12 دقیقه در روز می‌تواند جریان خون مغز را افزایش دهد بخصوص به قسمت‌هایی از مغز که مربوط به حافظه می‌شود. بنابراین ارتباط موثری بین انجام مدیتیشن روزانه و خونرسانی مغز وجود دارد.
7- روشنایی نور
قرارا گرفتن در معرض نور میتواند باعث افزایش جریان خون مغز و تنظیم خونرسانی مغز شود. نور خورشید می‌تواند به راحتی این کار را انجام دهد. در جاهایی که نور خورشید به اندازه کافی وجود ندارد قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی هم می‌تواند مفید باشد.
8- آدامس جویدن
جویدن آدامس نه تنها جریان خون مغز را افزایش می‌دهد بلکه امواج مغزی را نیز کنترل می‌کند و باعث ریلکس شدن فرد می‌شود جالب‌تر اینکه هرچه طعم آدامس مطبوع‌تر باشد بیشتر باعث افزایش جریان خون مغز می‌شود.

دیدگاه خود را بنویسید