دکتر محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب

  • Info@rezvanidr.com
  • 09197799011
انواع بیماری‌های عروق مغزی

انواع بیماری های عروق مغزی


بیماری‌های عروق مغزی


در حال حاضر شایع‌ترین و رایج ترین انواع بیماری‌های عروق مغز را برای شما بیان می‌کنیم که عبارتند از:
۱. بیماری ترمبوسیز مغز : این بیماری یک لخته یا پلاک خون می‌باشد و در عروق خونی مغز تشکیل می‌شود.
۲. بیماری خونریزی مغزی : بیماری خون ریزی مغز به خروج خون از یک رگ پاره شده در مغز گفته می‌شود. از دیگر بیماری‌‌های مغزی عروقی، آنوریسم مغزی می‌باشد. قسمت‌های ضعیف در دیواره سرخرگ‌ها به شکل یک برآمدگی با دیواره خیلی نازک بیرون می‌زند که می‌تواند به راحتی پاره شود و خونریزی مغزی ایجاد کند.
۳. آمبولی مغزی : جریان خون در مغز به وسیله یک لخته یا حباب هوا که از جای دیگری از بدن به مغز منتقل شده است، مسدود می‌شود. بیماری‌های مغزی عروقی عمدتاً در افراد سالمند و یا افرادی که سابقه ابتلا به دیابت، سیگار کشیدن، فشار خون بالا و بیماری‌های ایسکمی قلبی را دارند، مشاهده می‌شود.


علائم بیماری‌های عروقی مغزی


نشانه‌ها و علائم بیماری‌های مغزی عروقی به موقعیت محل خونریزی ، ترومبوز یا آمبولی در مغز، شدت آسیب ‌دیدگی و میزان بافت آسیب ‌دیده بستگی دارد. نشانه‌ها و علائم عمومی خونریزی و ضایعات ایسکمی مغز شامل اختلالات حرکتی از قبیل همی‌پلژی و همی‌پارزی می‌باشد.
در اوایل حمله بیماری عروق مغزی،بیمار ممکن است احساس ضعف (فلج شل) و به دنبال آن، افزایش تونوس و اسپاستیسیتی عضلات را داشته باشد. همچنین بیمار ممکن است توانایی باز کردن دهان یا سرفه کردن را نیز از دست بدهد.
اختلالات تکلم از جمله موارد زیر نیز می‌تواند در بیمار اتفاق بیفتد:
• مشکل یا ناراحتی در بلعیدن غذا
• مشکل در به زبان آوردن افکار
• لکنت زبان یا مشکل در شمرده سخن گفتن
• مشکل در برنامه‌ریزی یا اجرای وظایف محوله


علت‌های بیماری‌های عروق مغز


بیماری‌های مغزی عروقی می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر است:
1. تنگی عروق مغزی عارضه‌ای است که طی آن، تجمع مقادیر بالای کلسترول در سرخرگ‌های مغزی و التهاب این سرخرگ‌ها در مغز باعث می‌شود که یک پلاک ضخیم و موم مانند در داخل رگ خونی تشکیل شود و مسیر جریان خون به مغز را مسدود کند. در نتیجه، یک سکته مغزی ایسکمی یا حمله ایسکمی گذرا یا جنون برای بیمار اتفاق می‌افتد. لخته‌های خونی ممکن است در سرخرگ‌هایی که قبلاً تنگ شده بودند، تشکیل شود و موجب تورومبوز گردد که طی آن تمام سرخرگ مسدود می‌شود و اصطلاحاً به آن سکته مغزی تورومبوتیک گفته می‌شود. علاوه بر آن ممکن است لخته خون در جای دیگری از بدن تشکیل شود و به تدریج به طرف مغز حرکت کند و یکی از سرخرگ‌های کوچک مغزی را مسدود نماید که به این عارضه اصطلاحاً آمبولی گفته می‌شود و باعث وقوع سکته مغزی آمبولیک می‌گردد.
2. بعضی از داروها و بیماری‌ها (مانند پارگی سرخرگ‌های کاروتید یا پارگی لایه پوشاننده سرخرگ کاروتید) می‌تواند خطر بروز سکته مغزی ایسکمی را در بیمار به ویژه در افرادی که سن کمتر از ۴۰ سال دارند و لزوماً دچار تشکیل لخته یا پلاک هم نشده‌اند، بالا می‌برد.
3. اصولاً یک بیماری مغزی عروقی را تا قبل از آنکه سکته مغزی اتفاق بیفتد، به راحتی نمی‌توان تشخیص داد. با این حال بعضی از عوامل خطرزا برای این بیماری شامل فشار خون، سیگار کشیدن، چاقی، بیماری‌های قلبی ایسکمی، دیابت کنترل نشده، فشار خون بالا و کلسترول بالا می‌باشد.


چگونگی تشخیص این بیماری


امروزه پزشک ممکن است با استفاده از یک گوشی طبی به صدای جریان خون در گردن گوش کند تا صداهای غیرطبیعی (که اصطلاحاً به آن بروئی گفته می‌شود) را تشخیص بدهد. اما بروئی در موارد شدید بیماری‌های عروق مغزی چندان شایع نیست. بنابراین پزشک احتمالاً اقدام به بررسی علائم نورولوژیکی، حرکتی و اختلالات حسی از قبیل تغییر در قدرت بینایی یا میدان دید، رفلکس‌های غیرطبیعی، حرکات غیرعادی چشم، ضعف عضلات، کاهش توانایی حسی و سایر تغییرات دیگر می‌نماید.
در بعضی از موارد ممکن است از آنژیوگرافی مغزی، آنژیوگرام مهره‌ای یا آنژیوگرام سرخرگ کاروتید نیز برای تشخیص بیماری‌های مغزی عروقی استفاده شود. در جریان این آزمایش‌ها، یک رنگ مخصوص به درون سرخرگ‌ها تزریق می‌شود تا بتوان اندازه و شکل این رگ‌ها را مشاهده کرد و لکه‌های خون احتمالی در آن ها را تشخیص داد.
انجام سی تی اسکن : برای تشخیص سکته‌های ناشی از خونریزی مغزی استفاده می‌شود، زیرا در تصاویر سی تی اسکن به راحتی می‌توان خون، استخوان و بافت خود مغز را از هم تفکیک کرد. نکته مهم در این مورد آن است که گاهی اوقات به راحتی نمی‌توان آسیب ناشی از سکته مغزی ایسکمی را به ویژه در مراحل اولیه بیماری با این روش تصویربرداری تشخیص داد.
اسکن‌های ام آر آی : اسکن‌های ام آر آی از دقت و حساسیت بیشتری در تشخیص سکته‌های مغزی به ویژه در مراحل اولیه آن دارند.
گرفتن نوار قلب : ممکن است برای بررسی وجود آریتمی یا ضربان نامنظم قلب که یکی از عوامل خطرزا برای سکته‌های مغزی آمبولیک به شمار می‌رود، استفاده شود.


روش‌های درمانی بیماری های عروقی مغزی کدام اند؟


روش درمان‌های دارویی
1. در مورد سکته‌های مغزی حاد و شدید، دارویی به نام TPA (فعال کننده بافتی پلاسمینوژن) برای بیمار تجویز می‌شود. این دارو لخته خونی تشکیل شده در داخل عروق مغزی را تجزیه می‌کند.
2. بعضی از داروهای مورد استفاده برای سکته مغزی را می‌توان فقط در یک مقطع زمانی خاص بعد از شروع علائم سکته مغزی تجویز نمود. به همین دلیل است که گفته می‌شود زمان اهمیت بسیار زیادی در درمان این بیماری‌ها دارد.
3. بازدارنده‌های پلاکت‌های خونی از جمله آسپرین، دیپریدامول، تیکلوپیدین و کلوپیدوگرل در کاهش خطر وقوع سکته‌های مغزی تأثیر زیادی دارند. این داروها را می‌توان برای درمان بیمارانی که سابقه وقوع سکته‌های مغزی دارند یا خطر وقوع سکته مغزی در آن‌ها بالا است، نیز استفاده کرد.
4. داروهای کاهنده کلسترول خون یا استاتین‌ها معمولاً برای درمان بیماری‌های عروق مغزی و یا کاهش خطر سکته‌های مغزی ایسکمی تجویز می‌شوند.
روش درمانی پلاک برداری
پلاک‌برداری یک عمل جراحی است که طی آن یک بریدگی در دیواره سرخرگ کاروتید ایجاد می‌شود و پلاک تشکیل شده در داخل این سرخرگ بیرون کشیده می‌شود تا جریان طبیعی خون مجدداً برقرار شود. سپس بریدگی سرخرگ با استفاده از بخیه یا پیوند، ترمیم می‌شود.


روش دیگر آنژیوپلاستی


روش دیگر آنژیوپلاستی می باشد که در عمل آنژیوپلاستی و استنت‌گذاری مغزی، یک کاتتر با نوک بالن شکل در درون سرخرگ کاروتید فرو برده می‌شود و بعد بالن در داخل سرخرگ حرکت داده می‌شود تا پلاک مسدود کننده سرخرگ را تخریب کند و مسیر سرخرگ را باز کند.سپس یک توری فلزی بسیار ظریف در داخل سرخرگ کاروتید قرار می‌گیرد تا این تور فلزی جریان خون در سرخرگ‌هایی که به وسیله مسدود شده‌اند را تقویت نماید. در واقع استنت از بسته شدن مجدد سرخرگ‌هایی که به وسیله عمل آنژیوپلاستی باز شده‌اند، جلوگیری می‌نماید.
اگر که خون ریزی مغزی دارید خونریزی‌های مغزی باید حتماً توسط یک جراح مغز و اعصاب مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت لزوم عمل مخصوصی را که برای کاهش فشار ناشی از خونریزی بر مغز می‌باشد انجام دهد.

دیدگاه خود را بنویسید