دکتر محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب

 • Info@rezvanidr.com
 • 09197799011
انواع بیماری های استرس

انواع بیماری های استرس


تاثیر استرس بر بیماری‌های جسمی


استرس یک پاسخ جسمی و روانی طبیعی بدن به اتفاق‌های زندگی روزمره فرد می‌باشد. اما افزایش بیش از حد استرس  می‌تواند اثرات منفی و جدی روی جسم داشته باشد. با آگاهی نسبت به تاثیر استرس بر بیماری‌های جسمی و شناخت این اثرات منفی سعی کنید تا جایی که امکان دارد، در زندگی روزمره خود عوامل استرس زا را کاهش و آن‌ها را مدیریت کنید.

هر اتفاقی در زندگی روزمره فرد می‌تواند استرس ایجاد کند. در شرایط حاد و کوتاه مدت، استرس می‌تواند برای سلامتی مفید باشد و بدن با آزاد کردن هورمون‌هایی که باعث افزایش ضربان قلب و تنفس می‌شوند، به استرس پاسخ می‌دهند و عضلات بدن را برای پاسخ گویی آماده می‌کنند. اگر بدن به استرس پاسخ مناسبی ندهد ممکن است استرس در طولانی مدت ادامه پیدا کند و بر سلامتی فرد تاثیر بگذارد.

استرس مزمن می‌تواند علائم مختلفی ایجاد کند. علائم استرس مزمن شامل موارد زیر است:

 • سردرد
 • اضطراب
 • افسردگی
 • بی‌خوابی
 • تحریک پذیری

استرس در طولانی مدت یا مزمن، می‌تواند با تأثیرات جدی بر بدن باعث برخی بیماری‌های جسمی گردد.


استرس و بیماری‌های جسمی سیستم عصبی


تاثیر استرس بر بیماری‌های جسمی، بر سیستم عصبی مرکزی که مسئول ترشح هورمون مبارزه یا فرار است، کاملا مشهود هست. در هنگام استرس، هیپوتالاموس به غدد فوق کلیوی دستور می دهد تا هورمون های استرس آدرنالین و کورتیزول آزاد شوند. این هورمون‌ها ضربان قلب و جریان خون را در بدن افزایش می‌دهند. وقتی ترس ناشی از استرس از بین برود، هیپوتالاموس باید به همه سیستم‌های بدن دستور بدهد که به حالت عادی برگردند. اگر سیستم عصبی مرکزی نتواند بدن را به حالت عادی برگرداند و یا استرس از بین نرود، پاسخ طبیعی بدن‌هم چنان ادامه پیدا خواهد کرد.

استرس مزمن می‌تواند باعث بروز اختلالاتی مانند پرخوری عصبی یا بی اشتهایی و سوء مصرف الکل یا مواد مخدر شود.


استرس و بیماری‌های جسمی تنفسی


استرس و احساسات شدید می‌تواند با علائم تنفسی مانند تنگی نفس و نفس کشیدن سریع همراه باشد.

برای افرادی که بیماری تنفسی خاصی ندارند، این مسئله به طور کلی مشکلی ایجاد نمی‌کند.

عوامل استرس زا روان شناختی با تشدید بیماری‌های تنفسی مانند آسم و بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD)، تاثیر استرس بر بیماری‌های جسمی را نشان می‌دهند. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که استرس حاد مانند مرگ یک عزیز می‌تواند باعث حملات آسم شود. علاوه بر این، تنفس سریع ناشی از استرس می‌تواند باعث حمله هراس در مبتلایان به حملات هراس، شود.


استرس و بیماری‌های جسمی سیستم قلبی عروقی


سیستم قلبی عروقی از دو قسمت قلب و عروق خونی تشکیل شده است که در پاسخ بدن به استرس با هم همکاری می‌کنند.

استرس حاد

استرس حاد (استرس لحظه‌ای یا کوتاه مدت مانند گیر افتادن در ترافیک) با ترشح هورمون‌های استرس مانند آدرنالین، نورآدرنالین و کورتیزول باعث افزایش ضربان قلب و انقباضات عضله قلب می‌شود. رگ‌های خونی در این شرایط گشاد تر می‌شوند و میزان خون پمپ شده به قلب رافزایش داده و فشار خون را بالا می‌برند.

استرس مزمن

استرس مزمن یا مداوم که در طی مدت زمان طولانی تجربه می‌شود، می تواند منجر به مشکلات طولانی مدت قلب و عروق شود. این فشار طولانی مدت استرس می‌تواند خطر فشار خون بالا، حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهد. استرس نیز می‌تواند در التهاب سیستم گردش خون به ویژه عروق کرونر نقش داشته باشد.


استرس و بیماری‌های جسمی دستگاه گوارش


استرس اولیه می‌تواند عملکرد سیستم عصبی و نحوه واکنش بدن به استرس را تغییر دهد. این تغییرات می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های دستگاه گوارش و اختلال در عملکرد آن را افزایش دهد. تاثیر استرس بر بیماری‌های گوارشی ثابت شده است. هنگام استرس، افراد ممکن است بیشتر یا خیلی کمتر از حد معمول غذا بخورند. اختلال در اشتها یا افزایش مصرف الکل یا دخانیات می‌تواند منجر به سوزش سر دل یا ریفلاکس اسید شود.

 • استرس می‌تواند شدت درد ناشی از سوزش قلب را افزایش دهد.
 • استرس بلع مواد غذایی را دشوار کرده و منجر به نفخ شکم می‌شود.
 • اگر استرس به اندازه کافی شدید باشد می‌تواند باعث استفراغ شود.
 • علاوه بر این، استرس احتمال دارد باعث افزایش یا کاهش اشتها گردد.
 • رژیم‌های غذایی ناسالم به نوبه خود می‌تواند روحیه فرد را بدتر کند.

برخلاف تصور عامه، استرس باعث افزایش تولید اسید در معده ایجاد زخم معده نمی‌شود. زخم معده در واقع ناشی از عفونت باکتریایی است. اما در هنگام استرس، زخم‌‌‌ها ممکن است آزاردهنده‌تر شوند. استرس همچنین باعث درد، نفخ یا ناراحتی در روده شده و بر سرعت حرکت مواد غذایی در بدن تأثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث اسهال یا یبوست شود. علاوه بر این، استرس می‌تواند باعث ایجاد اسپاسم عضلات در روده شود که دردناک هستند.

استرس و اختلال در هضم

استرس می‌تواند بر هضم غذا تأثیر بگذارد و مقدار تولید گاز مربوط به جذب مواد مغذی را افزایش دهد. روده‌ها سد محکم برای محافظت از بدن در برابر برخی باکتری‌های مواد غذایی می‌باشد. استرس می‌تواند روده را ضعیف تر کرده و باعث ورود باکتری به بدن شود. اگرچه بیشتر این باکتری‌ها توسط سیستم ایمنی بدن از بین می‌روند و ما را مریض نمی‌کنند، اما می‌توانند منجر به علائم مزمن خفیف شود. استرس به ویژه افراد مبتلا به اختلالات مزمن روده مانند بیماری التهابی روده یا سندرم روده تحریک پذیر را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

تحت استرس، کبد قند خون اضافی ( گلوکز ) را تولید می‌کند تا انرژی بیشتری به فرد بدهد. در صورت استرس مزمن، احتمال دارد بدن نتواند افزایش اضافی گلوکز را تحمل کند. به همیت علت، استرس مزمن ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهد.


استرس و بیماری‌های جسمی سیستم عضلانی


عضلات فرد برای محافظت از بدن در برابر صدمات هنگام استرس، ممکن است باعث تشنج شوند. اگر دائماً تحت استرس قرار داشته باشید، ممکن است ماهیچه‌ها و سیستم عضلانی فرد فرصتی برای استراحت کردن نداشته باشند. عضلات محکم باعث سردرد، درد پشت و شانه و به طور کلی درد بدن می‌شود.

بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که استرس می‌تواند سردرد‌های مزمن را بدتر کند.

تحقیقات نشان داده است که افزایش شدت استرس با افزایش تعداد روزهای که سردرد را تجربه می‌کنید ارتباط دارد. سایر محرک‌های رایج سردرد شامل کمبود خواب، مصرف الکل و کم آبی بدن هستند. اما استرس می‌تواند به عنوان محرک دوم باعث تشدید سردرد شود. افزایش سطح استرس با افزایش دفعات سردرد همراه است. به عنوان مثال، هر دو نوع سردرد تنشی و سردرد میگرنی با تنش مزمن عضله در ناحیه شانه ها، گردن و سر همراه هستند. دردهای اسکلتی-عضلانی در قسمت تحتانی کمر و اندام فوقانی نیز با استرس، به خصوص استرس شغلی مرتبط است. تکنیک‌های آرام سازی و مدیریت استرس باعث کاهش فشار خون در عضلات و برخی از اختلالات مرتبط با استرس می‌شوند. برای کسانی که دچار بیماری درد مزمن هستند، مدیریت استرس برای بهبود خلق و خو و عملکرد روزانه می‌تواند مفید و موثر باشد.


استرس و بیماری‌های جسمی سیستم تولید مثل


استرس‌هم برای بدن و هم برای ذهن خسته کننده است.

در هنگام استرس مزمن ممکن است میل جنسی کاهش پیدا کند. استرس طولانی مدت باعث کاهش سطح تستوسترون در مردان و اختلال در تولید اسپرم و نعوظ یا ناتوانی جنسی می‌شود. استرس می‌تواند بر عملکرد طبیعی بیوشیمیایی دستگاه تولید مثل مردان تأثیر بگذارد. استرس مزمن همچنین می‌تواند بر تولید و بلوغ اسپرم تأثیر منفی بگذارد و باعث ایجاد مشکلات در باروری فرد شود.


استرس و بیماری‌های دستگاه تناسلی


هنگامی که استرس روی سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌گذارد، بدن در برابر عفونت آسیب پذیر‌تر می‌‌شود.

استرس خطر ابتلا مردان را به عفونت بیضه، غده پروستات و مجرای ادراری افزایش می‌‌‌دهد.

برای زنان، استرس می‌تواند بر سیکل قاعدگی تأثیر بگذارد و منجر به دوره‌های نامنظم، طولانی‌تر یا دردناک‌تر شود. استرس مزمن همچنین می‌تواند علائم جسمی یائسگی را تشدید کند. استرس بیش از حد احتمال بروز افسردگی و اضطراب را در دوران یائسگی و قاعدگی افزایش می‌‌دهد. استرس مادر می‌تواند بر رشد جنین و سلامت کودک تأثیر منفی بگذارد و رابطه مادر را با کودک در هفته ها و ماه های بعد از زایمان مختل کند.


استرس و یائسگی


با نزدیک شدن دوران یائسگی یک زن، سطح هورمون‌‌های بدن او به سرعت در حال تغییر هستند. این تغییرات با اضطراب، نوسانات خلقی و احساس پریشانی همراه است. بنابراین یائسگی به خودی خود یک عامل استرس زا است. مقابله با برخی از تغییرات جسمی ناشی از یائسگی، به خصوص گرگرفتگی دشوار است.

علاوه بر این، استرس ممکن است باعث بدتر شدن علایم جسمی شود و گرگرفتگی را شدیدتر و بدتر کند.

در شرایط استرس زیاد، احتمال تشدید علائم بیماری‌های تولید مثل مانند ویروس هرپس سیمپلکس یا سندرم تخمدان پلی کیستیک افزایش پیدا می‌کند


استرس و بیماری‌های جسمی سیستم ایمنی


استرس، سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کند، ولی این تحریک می‌تواند در جلوگیری از عفونت و بهبود زخم‌ها به فرد کمک کند. اما با گذشت زمان و طولانی شدن زمان استرس، هورمون‌های استرس سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و واکنش بدن را در برابر عوامل خارجی کاهش می‌دهند. افراد تحت استرس مزمن مستعد ابتلا به بیماری‌های ویروسی مانند آنفولانزا و سرماخوردگی و همچنین سایر عفونت‌ها هستند. استرس مزمن حتی می‌تواند مدت زمان لازم برای بهبودی از بیماری یا آسیب را افزایش دهد.


علائم جسمی استرس بیش ازحد


استرس با لیست طولانی علائم جسمی و روانی همراه است.

برخی بیماری‌‌های جسمی رایج استرس، عبارتند از:

 • آکنه
 • یکی از علائم بارز است که اغلب در نتیجه استرس مزمن بروز می‌کند ایجاد آکنه روی پوست صورت است.
 • برخی از افراد در هنگام استرس حتی جوش و آکنه صورت خود را دستکاری کنند. این ممکن است باعث انتشار باکتری‌های صورت و پیشرفت آکنه شود.
 • در تحقیقات صورت گرفته مشخص شده که افزایش میزان استرس با شدت بیشتر آکنه به خصوص در پسران همراه است.

بیماری‌های مکرر


استرس ممکن است بر سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد و با کاهش ایمنی بدن باعث افزایش حساسیت به عفونت‌ها به خصوص عفونت تنفسی فوقانی شود.

تغییر اشتها

 • تغییر در اشتها در مواقع استرس زا بسیار شایع است.
 • این تغییرات در اشتها همچنین ممکن است باعث اضافه و یا کاهش وزن در دوره‌های استرس‌زا شود.
 • به عنوان مثال، یک مطالعه از 1،355 نفر نشان داد که استرس با افزایش وزن در بزرگسالان همراه است.

کاهش انرژی و بی خوابی


 • خستگی مزمن و کاهش سطح انرژی نیز می‌تواند ناشی از استرس طولانی مدت باشد.
 • در یک مطالعه از 2.483 نفر مشخص شد که افزایش سطح استرس باعث خستگی بیش از حد می‌‌شود.

استرس همچنین ممکن است خواب را مختل کرده و باعث بی‌خوابی و کاهش انرژی در طول روز و عدم تمرکز شود. علاوه بر آن، استرس ناشی از کار می‌تواند باعث افزایش خواب آلودگی و اختلال در خواب شود.

افسردگی

 • استرس مزمن می‌تواند در ایجاد افسردگی نقش داشته باشد.
 • در یک مطالعه از 816 زن مبتلا به افسردگی عمده، مشخص کرد که در این افراد شروع افسردگی با استرس حاد و مزمن همراه بوده است.
 • حتی استرس زیاد در نوجوان با سطح بالای علائم افسردگی همراه می‌باشد.

عرق کردن

قرار گرفتن در معرض استرس همچنین می‌تواند باعث تعریق بیش از حد شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید