دکتر محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب

  • Info@rezvanidr.com
  • 09197799011
انواع بیماری های مفصلی

انواع بیماری های مفصلی


بیماری‌های مفصلی چیست و چگونه رخ می‌دهد؟


مفصل محلی است که استخوان‌ها در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و از مهم‌ترین وظایف آن می توان به حرکت راحت‌تر استخوان‌ها اشاره کرد. به گونه می‌توان گفت استخوان‌بندی انسان یکپارچه نیست و بلکه استخوان‌ها در جاهایی به هم وصل می‌شود که به آن‌ها مفصل می گویند. مفصل‌ها شامل سطوح غضروفی هستند که نقش کاهش اصطکاک را بازی می‌کند. مفصل قسمتی از سیستم حرکتی بدن است که فعالیت زیادی دارد و به دلیل وجود همین فعالیت سریع‌تر و زودتر از سایر قسمت‌های مفصل دچار اختلال در عملکرد می‌شود. آسیب دیدن غضروف مفصلی از شایع ترین دلایل آسیب دیدگی مفصل و به دنبال آن بیماری مفصلی است که به دنبال حوادثی همچون تصادفات رانندگی، زمین خوردن و سقوط از ارتفاع، عفونت مفصل رخ می‌دهد. البته برخی عوامل و فاکتورهای خطرساز هستند که ریسک ابتلا به بیماری‌های مفصلی را افزایش می‌دهد:

– سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری فامیلی

– بالا رفتن سن

– جنسیت ( زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به بیماری مفصلی قرار دارند)

– آسیب دیدگی قبلی مفصل

– وارد شدن فشار اضافه به مفصل در اثر چاقی

– مشاغل سنگین و خاص


شایع ترین انواع بیماری‌های مفصلی


سیستم اسکلتی انسان برخلاف ظاهر ساده آن بافت بسیار پیچیده‌ای است که اجزای مختلفی تشکیل شده که تمام این اجزا امکان فعالیت و حرکت استخوان را فراهم می‌آورد. یکی از مهم ترین اجزای استخوان مفصل نام دارد که نقش بسیار مهمی در استخوان ایفا می‌کند. استخوان‌ها به وسیله محلی به نام مفصل به یکدیگر متصل می‌شود و بوسیله این عضو حرکت استخوان ها را روان می‌کنند. به هریک از بیماری‌ها یا صدماتی که بر مفصل‌های انسان تاثیر می‌گذارد؛ بیماری‌های مفصلی می‌گویند.

از شایع‌ترین انواع بیماری‌های مفصلی می‌توان به:


آرتریت یا التهاب مفصل


به التهاب یک یا چند مفصل آرتریت می‌گویند. آرتریت یا ورم مفاصل یک بیماری خاص نیست بلکه شامل انواع مختلفی از بیماری‌های است که مشخصه همه آنها ملتهب شدن مفصل است. همان طور که اشاره شد بیماری آرتریت به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که از شایع‌ترین آن‌ها می‌توان به:


روماتیسم مفصلی


روماتیسم مفصلی یک بیماری التهابی مزمن است که غالبا مفاصل بدن را درگیر خود می‌کند. البته در مورادی ممکن است این بیماری در نواحی مختلفی از بدن از جمله چشم، ریه، قلب و رگ های خونی نیز مشاهده شود اما بیشتر در مفاصل دیده می‌شود. بر خلاف آرتروز که موجب سایش و فرسودگی استخوان‌ها می‌شود، روماتیسم مفصلی با تاثیرگذاشتن بر پوشش داخلی مفاصل، باعث تورم دردناک شدن آنها می‌شود، که در نهایت می‌تواند منجر به فرسایش استخوان‌ها و دفورمیتی مفاصل گردد.


بیماری آرتروز یا ساییدگی مفصل


با افزایش سن غضروف‌ها نیز دچار فرسودگی و پیری می‌شوند که در این صورت گفته می‌شود بیماری آرتروز رخ داده است. از اصلی ترین ویژگی‌های بیماری آرتروز از بین رفتن غضروف مفصلی است. آرتروز یا استئوآرتریت از شایع ترین انواع بیماری‌های مفصلی که بیشتر مفصل بزرگ از جمله لگن و زانو را درگیر می‌کند.


نقرس


بیماری نقرس نوعی آرتریت است که به دنبال التهاب مفاصل رخ می‌دهد. بیماری نقرس باعث افزایش سطح اسید اوریک در جریان خون شده و همین انباشگی موجب التهاب مفصلی در نتیجه درد، قرمزی، تورم در مفصل می‌شود.

آرتروز یا ساییدگی مفصل شایع‌ترین بیماری مفصلی


بیماری‌های مفصلی با چه نشانه‌هایی همراه هستند؟


علائم و نشانه‌های بیماری‌های مفصلی بسته به نوع و شدت آن متفاوت است. برای مثال ممکن است در یک دوره‌ای به صورت خود به خود ظاهر شده و سپس برطرف شود. و یا بیماری آرتریت روماتوئید که یکی از انواع بیماری‌های مفصلی است از خصوصیاتی برخوردار است که آن را از سایر بیماری‌های مفصلی متمایز می‌کند.

از شایع‌ترین علائم و نشانه‌های بیماری‌های مفصلی می‌توان به:


درد مفصل


عموما اغلب بیماری‌های مفصلی می‌توانند باعث درد مفصل شوند. به گونه‌ای می توان گفت درد مفصل یکی از رایج ترین علائم بیماری‌های مفصلی است که این درد بسته به نوع بیماری و آسیب دیدگی مفصل متفاوت است. همچنین در برخی بیماری‌ ها در کنار درد مفصل، درد عضلانی و درد‌های استخوانی نیز مشاهده می‌شود. البته همیشه درد‌های مفصل نشانه بیماری مفصلی نیست بلکه برخی مشکلات استخوان از جمله کشیدگی رباط، بیماری بورسیت، تاندونیت نیز در بروز این نوع درد‌ها دخیل هستند.


سفت و خشکی مفصل


به محدودیت در حرکت مفصل را خشکی مفصل می‌گویند. خارج شدن غضروف و مایع مفصلی از محل اصلی خود از مهم‌ترین دلایل خشکی مفصل است که در طی آن دامنه حرکتی بیمار محدود می‌شود. نقرس، آرتریت روماتوئید، آرتروز از شایع‌ترین بیماری‌های مفصلی هستند که موجب خشکی و اختلال در حرکت دادن مفصل می‌شود.


تورم مفصل


به بزرگ شدن و افزایش حجیمی که مفصل در آن قرار دارد را تورم مفصل می‌گویند. افزایش مقدار مایع مفصل از شایع‌ترین علت بروز تورم مفصل است که عموما به دنبال اختلالاتی همچون آرتریت رخ می‌‌‌دهد. در برخی مواقع ممکن است بیمار در کنار تورم مفصل، قرمزی و گرمایی را در محل مفصل ملاحظه کند.


بیماری‌های مفصلی را چگونه می‌توان تشخیص داد؟


تشخیص بیماری‌های مفصلی معمولا با گرفتن یک شرح حال از علائم و یک معاینه پزشکی توسط پزشک ارتوپد تشخیص داده می‌شود. در برخی موارد برای تشخیص بیماری‌های مفصل از تکنیک‌های تصویر‌برداری نیز استفاده می‌شود. ام آری، سی تی اسکن از پرکاربردترین روش‌ها برای تشخیص بیماری‌های مفصلی هستند. همچنین در برخی موارد پزشک ممکن است برای تشخیص علت دردها یا بیماری‌های مفصلی برای شما آزمایش خون، ادرار و یا مایع مفصلی تجویز کند.  این آزمایش‌ها می‌تواند به تعیین علت بیماری شما کمک کنند. همچنین این آزمایش‌ها می‌توانند به رد کردن احتمال ابتلای شما به سایر بیماری‌های مشابه نیز کمک کنند. شایع‌ترین بیماری‌های مفصلی در مفاصل زانو، لگن و مچ پا


آیا بیماری‌های مفصلی قابل درمان هستند؟


متاسفانه باید گفت هنوز برای درمان برخی از بیماری‌های مفصلی از جمله آرتریت، روماتیسم، درمان کامل و شفافی کشف نشده است. اما به کمک برخی روش‌های درمانی می‌توان دردهای حاصل از این بیماری را کاهش داد و انعطاف پذیری و حرکت را به مفصل بازگردانند. این درمان‌ها شامل:


درمان خانگی بیماری‌های مفصلی


همان طور که اشاره شد روش قطعی برای درمان بیماری‌های مفصلی وجود ندارد اما به کمک برخی روش‌ها می‌توان از شر درد‌ها و علائم آن خلاص شد. یکی از موثرترین روش‌ها در درمان بیمار‌ی‌های مفصلی، درمان خانگی و تغییر در سبک زندگی است که در بهبود دردهای ناشی از بیماری‌های مفصلی بسیار به شما کمک می‌‌کند. این روش‌ ها شامل:

استراحت دادن به مفصل

کم کردن وزن بدن به منظور کاهش فشار وارده بر مفصل

استفاده از کمپرس‌های گرم و سرد برای کاهش درد و گرفتگی عضلات

انجام تمرینات و حرکات ورزشی به منظور تقویت ماهیچه‌‌ها

استفاده از عصا و وسایل کمکی برای کاهش درد‌‌‌های مفصلی


دارو درمانی


استامینوفن، مسکن‌های قوی تر، داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی از رایج‌ترین داروها برای کاهش درد ناششی از بیماری‌های مفصلی می‌باشند. اینگونه دردها می‌توانند درد و التهاب را تا حد زیادی کاهش دهند. البته بیماران باید توجه داشته باشند مصرف بیش از حد این داروها ممکن است با عوارضی همچون ناراحتی معده، مشکلات قلبی، خونریزی و مشکلات کبدی همراه باشد.

درمان بیماری‌های مفصلی با فیزیوتراپی و توانبخشی


فیزیوتراپی و کاردرمانی


فیزیوتراپی و کاردرمانی برای درمان بیماری‌های مفصلی شامل طیف گسترده‌ای از روش‌‌ها و تکنیک‌ها می‌باشد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به:


ورزش درمانی


متخصص فیزیوتراپ به شما یکسری حرکات و تمرینات اصلاحی که در اصلاح وضعیت مفصل شما تاثیرگذار است را آموزش می‌دهد.


مگنت تراپی


مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی یکی از روش‌های درمانی ایمن و کم عارضه مورد استفاده در فیزیوتراپی است که موجب تسکین درد و تسریع روند بهبودی بدن و ترمیم آسیب‌های مفصلی می‌‌شود.

مگنت تراپی با استفاده از امواج مغناطیسی و تاثیر بر بافت‌های آسیب دیده مفصل موجب کاهش درد بیمار می‌شود.


لیزر درمانی


لیزردرمانی درد و تورم مفصل‌های آسیب دیده را کاهش می‌دهد و همچنین برای بیماران مبتلا به آرتروز که دچار ساییدگی شده اند نیز می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید