دکتر محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب

  • Info@rezvanidr.com
  • 09197799011
شایع ترین بیماری های قلبی که باید نسبت به آن آگاه باشید

شایع ترین بیماری های قلبی که باید نسبت به آن آگاه باشید

بیماری‌های قلبی عروقی علت اصلی مرگ در بسیاری از جمعیت جهان است. شرایطی که عملکرد قلب شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد از آن به عنوان بیماری‌های قلبی عروقی نام برده می‌شود. در ایجاد بیماری‌های قلبی عروقی عوامل زیادی از جمله فشار خون بالا، چربی خون بالا، اضافه وزن و چاقی، مصرف دخانیات، دیابت، فعالیت فیزیکی ناکافی و رژیم غذایی نامناسب دخالت دارند.


بیماری‌های قلبی


بیماری‌های قلبی طیف وسیعی از شرایطی را که قلب شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد توصیف می‌کند. واژه بیماری‌های  قلبی معمولا برای اشاره به حمله قلبی اشاره می‌شود، با اینحال بیماری‌های  قلبی شامل سایر بیماری‌های قلب از جمله بیماری عروق کرونر، نارسایی قلبی، سکته قلبی، آریتمی قلبی و کاردیومیوپاتی می‌باشد.

بیماری‌های قلبی در حال تبدیل شدن به اصلی ترین عامل مرگ و میر و ناتوانی بشر در اغلب کشورهای جهان هستند. این بیماری‌ها در حال حاضر جزو سه علت اول مرگ و میر و ناتوانی انسان در سراسر دنیا هست.

اگرچه خطرات ناشی از بیماری‌های مسری بدلیل ماهیت واگیری آنها فوری و آنی‌تر است امّا عوارض ناشی از بیماری‌های مزمن مثل بیماری‌های قلبی عروقی ماندگارتر، پرهزینه تر و ناتوان کننده‌تر هستند.بیماری‌های قلبی عروقی شامل بیماری‌های که بر قلب و خونرسانی به نواحی محیطی بدن اثر می‌گذارند. بیماری‌های قلبی به طور کلی است اشاره به شرایط دارد که باعث تنگ شدن عروق کرونری و یا مسدود شده آنها می‌شود که می توانید به یک حمله قلبی، درد قفسه سینه (آنژین) و یا سکته منجر شود. دیگر ناراحتی های قلبی، مانند آن‌هایی که عضله، دریچه‌های قلب خود را و یا ریتم تاثیر می‌گذارد، نیز در نظر گرفته اشکال بیماری‌های قلبی هستند.

شیوه زندگی ناسالم و عادات غذایی بد یکی از دلایل اصلی بیماری‌های قلبی است. 

مصرف دخانیات، رژیم ناسالم، چاقی، عدم فعالیت فیزیکی و استفاده مضر از الکل، عامل اصلی خطر بیماری قلبی است. بسیاری از انواع بیماری های قلبی را می توان با انتخاب شیوه زندگی سالم از بین برد.

شایع ترین بیماری‌های قلبی

انواع مختلف بیماری قلبی وجود دارد. برخی از بیماری‌های قلبی مادرزادی (مشکلات قلبی در هنگام تولد) هستند، در حالی که بیماری‌های عمده قلب در طول زمان ایجاد می‌شود و در مراحل بعدی زندگی تاثیر می‌گذارد. بعضی از آنها مادرزادی هستند (افراد مبتلا به مشکلات قلب)، اما اکثریت بیماری‌های قلبی در طول ایام زندگی ایجاد می‌شوند و بعدا زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برخی از شایع ترین بیماری‌های قلبی را برای آشنایی بیشتر شما در زیر آورده‌ایم.

بیماری قلبی یک اصطلاح است که هر اختلال قلب را پوشش می دهد. 

بر خلاف بیماری قلب و عروق که مشکلات عروق خونی و سیستم گردش خون و همچنین قلب را توصیف می کند.

 بیماری قلبی تنها به مسائل و ناهنجاری‌های قلب مربوط می‌شود

انواع مختلفی از بیماری قلبی وجود دارد که بر قسمت‌های مختلف اندام تاثیر می‌گذارد و به روش‌های مختلفی اتفاق می‌افتد.

بیماری قلبی مادرزادی

این یک اصطلاح عمومی برای برخی از ناهنجاری‌های قلب است که از زمان تولد وجود دارند. عبارتند از:

نقص دیواره قلبی (Septal defects)، این بیماری زمانی رخ می‌دهد که یک سوراخ بین بتن‌های قلب وجود دارد. این بیماری گاهی اوقات با نام سوراخ در قلب معرفی می‌گردد.

نقص انسداد (Obstruction defects)، این بیماری زمانی رخ می‌دهد که جریان خون در دهلیزهای قلب کمی و یا بطور کامل بسته شده است.

بیماری قلبی سیانوتیک (Cyanotic heart disease)، بدلیل یک یا چند نقص در قلب اکسیژن کافی در بدن پمپاژ نمی‌شود.

آریتمی یا ضربان نا منظم قلب

آریتمی ضربان نا‌منظم قلب است. آریتمی قلبی یعنی تپش نامنظم قلب، آرتیمی به‌معنی مشکل در ریتم تپش قلب می‌باشد. این بیماری زمانیکه پالس‌ها لکتریکی که ضربان قلب را تنظیم می‌کنند، بهم ریخته و درست عمل نمی‌کنند، رخ می‌دهد. انواع ریتمی یا تپش نامنظم قلب شامل:

تاکی کاردی (Tachycardia)، یعنی زمانیکه قلب بسیار سریع می‌تپد.

باردی کاردی (Bradycardia)، یعنی زمانیکه قلب خیلی آرام می‌تپد.

فیبریلاسیون (Fibrillation) زمانی است که ضربان قلب نامنظم است.

ضربان قلب نامنظم معمول است و همه افراد آنها را تجربه می کنند؛ اما اگر این تپش خیلی متفاوت با تپش همیشگی بوده و یا بدلیل آسیب دیدگی و یا ضعف قلب باشد، باید جدی گرفته شود. تپش نامنظم قلب می‌تواند مرگ‌آور باشد. زمانیکه این تپش نامنظم طولانی مدت شده و یا باعث درد قفسه سینه شود، باید سریعا به بیمارستان مراجعه کرد.

کاردیومیوپاتی (Cardiomyopathy)

بیماری کاردیومیوپاتی، باعث تغییرات در ماهیچه قلب شده و این تغییرات توانایی قلب در پمپاژ خون را کاهش می‌دهد.

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی که به آن نارسایی احتقانی قلب نیز می‌گویند، زمانی رخ می‌دهد که قلب نتواند بطور موثر و کارا خون را در بدن پمپاژ کند.

حمله قلبی

سکته قلبی یا حمله قلبی، فرایندی هست که در آن قسمت‌هایی از عضله قلب به علت کاهش جریان خون کرونری (عروق خون رسان قلب) از بین می‌رود. سکته قلبی عموما زمانی رخ می‌دهد که در اثر انسداد ترمبوتیک (ناشی از لخته خون) در یکی از شریان های خونرسان قلب (کرونری) جریان خون در آن به طور ناگهانی مختل می گردد.

روماتیسم قلبی

بیماری روماتیسم قلبی یک گروه از اختلالات قلبی کوتاه مدت (حاد) و بلند مدت (مزمن) که به علت تب حاد روماتیسمی رخ می‌دهد، است. آسیب به دریچه‌های قلب یک نتیجه معمول از تب روماتیسمی است.


عوامل ایجاد بیماری‌های قلبی


عوامل خطر برای توسعه بیماری‌های قلبی عبارتند از:

سن. پیری خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و تنگ شدن عروق و  از کار افتادگی عضله قلب  را افزایش می‌دهد.

جنس. مردان به طور کلی در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند. با این وجود، پس از یائسگی، خطر ابتلا به زنان افزایش می‌یابد.

سابقه خانوادگی. سابقه خانوادگی بیماری‌های قلبی خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر را افزایش می‌دهد.

سیگار کشیدن. نیکوتین عروق خونی شما را کاهش می‌دهد و مونوکسید کربن می‌تواند بر روی پوشش داخلی آنها آسیب برساند و آنها را بیشتر به بیماری آترواسکلروز آسیب برساند. حملات قلبی در افراد سیگاری بیشتر از افراد غیر سیگاری است.

برخی داروهای شیمی درمانی و پرتودرمانی برای سرطان. برخی از داروهای شیمی درمانی و پرتودرمانی خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را افزایش می‌دهند.

رژیم غذایی نامناسب رژیم غذایی با چربی زیاد، نمک، شکر و کلسترول می تواند به پیشرفت بیماری‌های قلبی کمک کند.

فشار خون بالا. فشار خون بالا کنترل نشده می تواند به سخت شدن و ضخیم شدن شریان‌ها منجر شود، انعقاد عروقی که از طریق آن جریان خون جریان می یابد.

سطح کلسترول خون بالا. سطح کلسترول بالا در خون شما می تواند خطر ایجاد پلاک ها و آترواسکلروز را افزایش دهد.

دیابت. دیابت خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می‌دهد. هر دو شرایط عوامل خطر مشابهی مانند چاقی و فشار خون بالا دارند.

چاقی وزن بیش از حد دیگر عوامل خطر دیگر را بدتر می‌کند.

عدم فعالیت فیزیکی فقدان ورزش نیز با بسیاری از انواع بیماری های قلبی و برخی از عوامل خطر دیگر آن همراه است.

فشار روانی. استرس بدون استرس ممکن است به شریان های شما آسیب برساند و سایر عوامل خطر ابتلا به بیماری قلبی را بدتر کند.


علائم بیماری های قلبی


علائم بیماری قلبی بستگی به نوع بیماری و شرایطی دارد که بر فرد تاثیر می‌گذارد. با این حال، علائم رایج عبارتند از:

درد در ناحیه سینه که از طریق بدن حرکت می کند، از جمله سینه به گردن، پشت، شکم یا فک

سرگیجه

تعریق شدید

تهوع و استفراغ

سطح خستگی بالا

تند تر شدن ضربان قلب و تنفس

درد قفسه سینه


علل بیماری‌های قلبی


بیماری قلبی به علت آسیب به تمام یا بخشی از قلب، صدمه به شریان‌های عروق کرونر یا کمبود مواد مغذی و اکسیژن به اندام ایجاد می‌شود. برخی از انواع بیماری‌های قلبی، مانند کراتومیوپاتی هیپرتروفیک، ژنتیکی هستند. اینها، همراه نقایص مادرزادی قلب، ممکن است پیش از تولد یک فرد رخ دهد.


درمان بیماری‌های قلبی


دو خط اصلی برای درمان بیماری قلبی وجود دارد. در ابتدا، فرد می تواند برای درمان بیماری قلبی با استفاده از دارو تلاش کند. اگر این اثر دلخواهی نداشته باشد، گزینه‌های جراحی برای کمک به اصلاح مشکل در دسترس هستند. طیف وسیعی از داروها در اکثر موارد بیماری قلبی وجود دارد. بسیاری از آنها برای جلوگیری از لخته شدن خون تجویز می‌شوند. اگر درمان دارویی برای حل مشکل کار ساز نشد، تنها گزینه در دسترس جراحی قلب است. شایع ترین جراحی عبارتند از:

آنژیوپلاستی که در آن یک کاتتر بالون قرار داده شده تا عروق خونی تنگ شده را گسترش دهد که ممکن است جریان خون را به قلب محدود کند.

جراحی بای پس عروق کرونر که اجازه می دهد جریان خون برای رسیدن به یک بخش مسدود شده از قلب در افراد مبتلا به آرتریت مسدود شده.

جراحی برای تعمیر یا جایگزینی دریچه‌های قلب

 دستگاه ضربان ساز: دستگاه های الکترومغناطیسی یا دستگاه های الکترونیکی که قلب ضربان قلب را برای افراد مبتلا به آریتمی تنظیم می کنند.


پیشگیری از بیماری‌های قلبی


از ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی می‌توان جلوگیری کرد. با انتخاب گزینه‌های هوشمند در رابطه با شیوه زندگی و عادات غذایی. تغییر سبک زندگی مانند ترک ترک سیگار، جلوگیری از چاقی، محدود کردن مصرف الکل و افزایش فعالیت بدنی، به شدت خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می‌دهد. رژیم غذایی غنی از میوه ها، سبزیجات و دانه های غنی باعث سلامت قلب می‌شود. تمرینات فیزیکی حداقل ۳۰ دقیقه در روز می تواند به بدن شما شگفتی کند. ورزش منظم همراه با شیوه زندگی سالم قلب شما جوان و دلپذیر می کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید