دکتر محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب

  • Info@rezvanidr.com
  • 09197799011
چگونه گردن درد خود را تسکین دهیم؟

چگونه گردن درد خود را تسکین دهیم؟


چگونه گردن درد خود را تسکین دهیم؟


گردن درد یک درد رایج است که می‌تواند توسط عوامل متعددی مانند کشش عضلانی، رگ به رگ شدن رباط، دیسک گردن، آرتروز ایجاد شود. یکی از دلایل رایج گردن درد، حالت و وضعیت بدنی نافرم و بدشکل است. فرقی نمی‌کند که شما سر کار باشید، در حال رانندگی باشید، در حال ورزش یا خواب باشید در هر صورت باید فرم صحیح بدن خود را حفظ کنید. حالت بدنی نافرم که با استرس درآمیخته است یکی از دلایل اصلی گردن درد‌های مزمن است. اما بسیاری از موارد گردن درد می‌تواند در خانه با داشتن اطلاعات درست مدیریت شود. تنها دردهای جدی و سرسخت‌تر نیاز به یک درمان تخصصی دارند.


قسمت اول: آرام کردن گردن درد در خانه


۱: صبور باشید و استراحت کنید. گردن شما مجموعه پیچیده‌ای از استخوان‌ها، مفصل‌ها، رباط‌ها، اعصاب،ماهیچه‌ها و رگ‌های خونی است. همینطور عوامل زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث ایجاد درد شود اگر شما گردنتان را در حالت بدی نگه می‌دارید یا تکان می‌دهید یا ضربه‌ای به گردن شما وارد شده باشد. گردن درد ممکن است به سرعت ایجاد شود اما بعضی وقت‌ها به همان سرعت حتی بدون هیچ درمانی نیز از بین می‌رود. چرا که بدن یک توانایی شگفت انگیز برای از بین بردن ایرادها و مشکلات به وجود آمده‌ی خود دارد. بنابراین اگر یک گردن‌ درد حتی کمی شدید نیز دارید برای چند ساعت صبور باشید و از هرگونه کار سخت و آزار دهنده‌ای اجتناب کنید و به این موضوع خوشبینانه نگاه کنید.
• علائمی از صدمه گردن که به شما نشان می‌دهند باید فوراً تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید شامل این موارد است: گردن درد شدیدی که لحظه به لحظه بیشتر می‌شود، ضعف عضلات و بی‌حسی در بازوها، سردرد همراه با تپش قلب، تاری دید،عدم تعادل درست، داشتن حالت تهوع.
• استراحت دادن و بی حرکت بودن گردن آسیب دیده یک نظر خوب است، کاملاً بی حرکت بودن آن در گردنبند برای بسیاری از جراحت‌ها پیشنهاد نمی‌شود چراکه باعث ضعیف شدن ماهیچه‌ها و خشک شدن مفاصل می‌شود. حداقل چند حرکت ملایم نیاز است که به جریان خون کمک کند و بهبودی را سرعت بخشد.
• اگر دلیل گردن درد شما ورزش کردن است مثلاً شما یا به شدت ورزش کرده‌اید یا به فرم ناجوری ورزش کرده‌اید در این باره با مربی خود صحبت کنید.
۲:استفاده از سرما و یخ برای دردهای شدید استفاده از یخ یک روش موثر درمانی برای همه صدمه‌های اسکلتی عضلانی تازه از جمله گردن درد است . یخ درمانی فرقی نمی‌کند که با یخ یا ژل یخ زده یا کیسه سبزیجات فریز شده باید به روی دردناک‌ترین قسمت گردن لحاظ شود تا التهاب و درد را کاهش دهد. سرما باعث منقبض شدن رگ‌های خونی شده تا از متورم شدن بیش از حد جلوگیری شود همچنین باعث بی‌حسی رشته‌های عصبی نیز می‌شود. در ۳ تا ۴ ساعت اول بعد از مصدومیت در هر ساعت ۱۵ دقیقه از یخ استفاده کنید. بعد از آن وقتی که درد و تورم کمتر شد تعداد دفعات آن را کمتر کنید.
• قرار دادن یخ به کمک یک بانداژ یا یک کش به روی جراحت می‌تواند با التهاب و تورم آن مقابله کند. اما حواس‌تان باشد که به طور کامل باعث قطع جریان خون نشود.
• چیز سردی که می‌خواهید روی درد خود بگذارید را لای یک حوله بپیچید تا از تحریک پوست و یا سرما‌زدگی آن جلوگیری کنید.
• دردهای شدید معمولاً کمتر از چند هفته طول می‌کشند. اما اگر برای چند ماه ماندگار باشند ممکن است به دردهای مزمن تبدیل شوند.
• بدانید استفاده از یخ برای گردن دردهای مزمن و طولانی مدت و آن‌هایی که باعث ایجاد تورم و التهاب نمی‌شوند، مناسب نیست و استفاده از رطوبت گرم می‌تواند بیشتر تسکین کننده باشد.
۳: از رطوبت و گرما برای دردهای مزمن استفاده کنید. اگر گردن درد شما مزمن است یعنی چند ماه یا بیشتر دوام آورده است و بیشتر به شما حس گرفتگی و سفت بودن القا می‌کند تا حس درد، از سرما استفاده نکنید و به جای آن از گرما بهره ببرید. می‌توانید از کیسه‌های آب گرم مخصوص برای گردن درد که تاثیر زیادی در از بین بردن التهاب و گرفتگی ماهیچه‌ها و مفاصل دارد استفاده کنید. مخصوصا آن‌هایی که دارای رایحه خوشبو مثل رزماری هستند. بر خلاف گردن درد‌های شدید، گردن دردهای مزمن و دارای گرفتگی بیشتر شدن جریان خون به بهبودی آن‌ها کمک می‌کند. از کیسه آب گرم برای ۲۰ دقیقه و حداکثر ۳ بار در روز استفاده کنید.
• به عنوان جایگزین قسمت ضرب دیده گردن یا شانه‌ی خود را در یک وان آب گرم همراه با نمک اپسوم برای ۲۰ دقیقه قرار دهید.آب گرم به جریان خون کمک می‌کند و نمک سرشار از منیزیم باعث کاهش التهاب و گرفتگی تاندون، رباط، مفصل و درد می‌شود.
• استفاده از بعضی شکل‌های گرما قبل از وقوع کشیدگی و برای پیشگیری از آن در بسیاری از موارد یک ایده خوب است. چرا که انعطاف پذیری ماهیچه‌ها را بالا می‌برد احتمال کشیدگی و خستگی آنها را کم‌تر می‌کند.
۴: از بعضی داروها برای درمان کوتاه مدت استفاده کنیم. داروهای بدون نسخه ضد التهاب غیر استروئیدی مثل آسپرین، ناپروکسین، ایبوپروفن او را به عنوان یک راه حل موقت برای موارد گردن درد شدید در نظر بگیرید. ما بدانید این داروها در کوتاه مدت اثر گذار هستند تا بتوانید شما به قدری با درد و التهاب خود کنار بیایید. این داروها می‌توانند مشکلاتی برای معده و کلیه‌های شما ایجاد کنند. سعی کنید از آن‌ها در یک دوره بیشتر از دو هفته استفاده نکنید. همیشه بدانید که آسپرین و ایبوپروفن برای کودکان کم سن و سال مناسب نیست.
• از طرف دیگر اگر گردن شما گرفته و ملتهب است، شما می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه مثل استامینوفن که برای معده شما موردی ندارد اما ممکن است برای کبد شما کمی مشکل ساز شود، استفاده کنید.
• اگر تشنج عضلانی یک عنصر عمده گردن درد شما که معمولا ناشی از شکستگی و یا جا به جا شدن مهره ی گردن است، باشد، از داروهای آرام بخش عضلانی مثل سیکلوبنزاپرین استفاده کنید. اما هرگز آن را با داروهایی مثل آسپرین، ناپروکسین و ایبوپروفن استفاده نکنید. ببینید چه داروهای آرامبخش عضلانی بدون نسخه در محل زندگی شما در دسترس است.
• به عنوان یک راهنمایی عمومی، درد مداوم معمولاً نشان دهنده کشش و یا گرفتگی عضله است. در حالی که درد شدید ناشی از حرکت کردن معمولا به دلیل صدمه به مفصل و رباط ایجاد می‌شود.
۵: کمی حرکات کششی آرام انجام دهید. آن چیزی که باعث تحریک گردن درد شما می‌شود ممکن است توسط ماهیچه‌های اطراف آن هنگامی که شما کمی گردنتان را تکان می‌دهید،تحت تاثیر قرار گیرد. برای تیر کشیدن و دردهای عصبی ناشی از حرکت گردن که دیسک گردن و شکستگی استخوان را نیز شامل می‌شود، انجام یک سری حرکات کششی می‌تواند مفید باشد. پس تا قبل از اینکه احساس درد شدیدی کنید به کشش ادامه دهید. تمرینات کششی هم برای ماهیچه‌ای که صدمه دیده و هم برای ماهیچه‌ای که گرفته می‌تواند مفید باشد. چرا که باعث کاهش تنش و افزایش انعطاف پذیری آن‌ها می‌شود. انجام حرکات کششی و حرکت گردن بعد از یک دوش آب گرم می‌تواند کمک کننده باشد بدون توجه به اینکه درد شما شدید یا مزمن و مداوم است.
• بهترین حرکات برای شروع چرخش شانه‌ها و حرکت دادن سر به صورت دایره‌ای است. بعد از آن گردنتان را به چپ و راست بچرخانید سپس نوبت به جلو و عقب کردن گردن می‌رسد. برای هر ست چند دقیقه زمان اختصاص دهید.
• وقتی گردنتان گرم شد، شروع به حرکات کششی جانبی برای گردن و سرتان کنید به این صورت که سعی کنید گوش خود را به شانه تان نزدیک کنید. از هر دو طرف این حرکت را انجام دهید. برای حرکت بعدی سعی کنید چانه خود را به سینه نزدیک کرده و آن را به آرامی به اطراف بچرخانید. در حالیکه به زمین و پاهای خود خیره شده‌اید.
• هر حرکت را در هر دو طرف ۳۰ ثانیه انجام دهید و در همان حال عمیق نفس بکشید. این حرکات را ۳ تا ۵ بار در روز انجام دهید تا درد شما فروکش کند.
• در مدتی که می‌توانید درد را ۵تحمل کنید حرکات کششی انجام دهید. اگر در زمانی که گردن خود را نرمش می‌دهید احساس درد کردید به تدریج گردن خود را به همان حالت اولیه که دردی نداشت برگردانید. و در آن نقطه دیگر حرکات کششی انجام ندهید.
• با گذشت زمان دامنه حرکات بدون درد شما به تدریج بیشتر می‌شود.
۶: به روی شکم نخوابید خوابیدن به روی شکم یکی از دلایل رایج درد گردن و شانه‌هاست چراکه در طول شب گردن باید برای نفس کشیدن به یک طرف برای مدتی طولاتی بچرخد. چرخیدن طولانی مدت و بیش از حد گردن باعث تحریک مفاصل، رباط‌ها، تاندون‌ها و اعصاب گردن می‌شود. بهترین حالت خوابیدن برای گردن خوابیدن از پشت یا از پهلو است. خوابیدن از شکم برای بعضی افراد یک عادت ترک ناشدنی است. اما فواید آن برای گردن و استراحت دادن به ستون فقرات ارزش آن را دارد که تلاش کنید تا حالت خوابیدن خود را عوض کنید.
• وقتی از پشت خوابیده‌اید بیشتر از یک بالش برای زیر سر خود استفاده نکنید چرا که خم شدن گردن برای مدتی طولانی میتواند باعث ایجاد درد شود.
• وقتی از پهلو می‌خوابید از بالش استفاده کنید که ضخامتش از فاصله میان سرشانه تا گوش شما بیشتر نباشد. اگر بالش بسیار ضخیم باشد باعث خم شدن گردن شما در طول خواب می‌شود.
• می‌توانید بالش‌های ارتوپدی تهیه کنید که درست مطابق آناتومی گردن انسان طراحی شده تا از هرگونه کشش و گرفتگی جلوگیری کند.


قسمت دوم: جستجوی یک درمان برای گردن درد


۱:ماساژ دادن گردن همانطور که قبلاً اشاره شد عملا همه صدمات وارد به گردن ماهیچه‌های آن ناحیه را درگیر خود می‌کند. بنابراین هدف قرار دادن ماهیچه‌های گرفته یک استراتژی معقول برای تسکین دادن گردن درد است. یک ماساژ خوب بافت‌های ماهیچه‌های گردن می‌تواند برای فشارها و گرفتگی‌های خفیف تا متوسط موثر باشد چون که می‌تواند اسپاسم عضلات را کم کند، با التهاب و گرفتگی مبارزه کند و باعث ریلکس شدن عضلات شود. برای شروع ۳۰ دقیقه وقت بگذارید. به روی گردن قسمت بالای شانه‌ها و پایین سر تمرکز کنید. به کسی که ماساژتان می‌دهد اجازه دهید تا جایی که می‌توانید تحمل کنید محکم ماساژ دهد، بدون اینکه خود را عقب بکشید.
• همیشه بعد از ماساژ حسابی آب بنوشید چرا که باعث بیرون رفتن التهاب‌ها و عفونت‌های جانبی دیگر و لاکتیک اسید از بدن شما می‌شود اگر این کار را نکنید ممکن است دچار سردرد یا حالت تهوع شوید.
• یک بار ماساژ ممکن است به طور شگفت انگیزی باعث کاهش دردهای شدید شود البته به عامل ایجاد آن درد و درجه حساسیت آن بستگی دارد. اما در بعضی موارد تعداد جلسات بیشتری برای ماساژ نیاز است. برای دردهای مزمن و تکراری یا طولانی مدت یه دوره ماساژ (۳ باز در هفته) برای از بین بردن چرخه درد و ترمیم عضلات نیاز است.
۲: خود را به یک متخصص عمل جراحی و یا متخصص استخوان نشان دهید. آن‌ها می‌توانند به حرکت طبیعی و عملکرد عادی مفاصل متصل به ستون فقرات کمک کنند. آن‌ها عملکرد گردن شما را آزمایش می‌کنند و تلاش می‌کنند که عامل درد شما را تعیین کنند. فرقی نمی‌کند که ماهیچه‌ها و مفاصل دیگری نیز با این درد در ارتباط باشند. روش‌های سنتی برای درمان مفاصل و مشکلات استخوانی می‌تواند برای جا انداختن مفاصل جابه جا شده که عامل ایحاد کننده التهاب و درد شدیدی هستند، موثر باشد.
• آن‌ها ممکن است به شما تصویر برداری از گردن را توصیه کنند تا از وضعیت شما و حالت ستون‌ فقرات‌تان اطمینان حاصل کنند.
• با اینکه ممکن است یک جلسه درمان باعث از بین رفتن کامل گردن درد شود اما باز این احتمال وجود دارد که ۳ تا ۵ بار جلسه برای درمان نیاز باشد تا تاثیرات قابل ملاحظه‌ای روی درد شما بگذارد. بیمه پزشکی شما احتمالاً شامل این نوع مشکلات ستون فقرات نمی‌شود بنابراین حتماً برای اطمینان حاصل کردن بیمه نامه خود را چک کنید.
• آن‌ها ( متخصصان عمل جراحی و استخوان) از روش‌های درمانی مختلفی برای گرفتگی عضلات استفاده می‌کنند که می‌تواند برای مسائل گردن شما مناسب باشد.
۳:درمان‌های فیزیکی انجام دهید. اگر درد شما مزمن است و عامل ایجاد آن عضلات ضعیف ستون فقرات، شکل نافرم بدنی و وضعیت‌هایی مثل آرتروز است، شما باید برای مدتی تحت مراقبت برای توان بخشی ستون فقرات باشید. یک فیزیوتراپ به شما می‌تواند کشش‌های مخصوص و مناسب و حرکات ورزشی تقویت کننده برای گردن شما را به شما یاد دهد. مخصوصاً برای مواردی که فرد در حال ریکاوری بعد از یک صدمه جدی مثل تصادف ماشین است. فیزیوتراپی همراه با توانبخشی ستون فقرات معمولاً برای ۲ تا ۳ بار در هفته و به مدت ۴ تا ۸ هفته نیاز است تا بتواند تاثیرات مثبتی به روی موارد مزمن و جدی گردن درد بگذارد.
• علاوه بر تمرینات کششی و ورزشی تقویت کننده، فیزیوتراپ می‌تواند از ابزارهایی برای درمان گردن درد شما استفاده کند مثل روش استفاده از جریان الکتریکی، پرتودرمانی و تحریک اعصاب از طریق پوست.
• تمرینات ورزشی مناسب برای گردن شامل شنا کردن قایقرانی کرانچ‌های شکمی می‌شود. البته ابتدا اطمینان حاصل کنید که درد شما تحت کنترل است.
۴: روش تریگر پوینت یا نقاط ماشه‌ای را امتحان کنید. درد عضله شما می‌تواند ناشی از گرفتگی‌ای باشد که شما نتوانسته‌اید آن را رفع کنید یا می‌تواند ناشی از نقاط ماشه‌ای باشد. مخصوصاً اگر مورد شما مزمن باشد. این نقطه ماشین‌های وقتی آن را لمس می‌کنید احساس سفت بودن مثل یک طناب یا گره به شما دست می‌دهد. برای رهایی از این نوع درد یک متخصص در زمینه‌ی نقاط ماشه‌ای پیدا کنید در غیر این صورت شما می‌توانید چند درمان خانگی راحت انجام دهید.
• درمانگر نقاط ماشه‌ای می‌تواند یک ماساژور، فیزیوتراپ،متخصص جراحی یا حتی یک پزشک باشد.
• اگر می‌خواهید خودتان نقاط ماشه‌ای خود را درمان کنید روی یک تشک از پشت دراز بکشید. یک توپ تنیس بردارید و آن را زیر کمر خود درست در جایی که نقاط ماشه‌ای قرار دارد قرار دهید. از وزن خود برای فشار به نقاط ماشه‌ای استفاده کنید. اگر احساس درد زیادی می‌کنید احتمالاً بیش از حد به خود فشار آورده‌اید. شما باید نسبت به این درد حس رضایت داشته باشید و نباید شما را آزار دهد.
۵:طب سوزنی را امتحان کنید. طب سوزنی شامل وارد کردن سوزن‌های نازک در نقاط مخصوصی از پوست شماست که موجب کاهش درد و التهاب می‌شود. طب سوزنی برای گردن درد می‌تواند بسیار موثر باشد مخصوصاً اگر علائم حاد آن تازه بروز کرده باشد. طبق اصول پزشکی سنتی چین، طب سوزنی با تحریک کردن بدن برای آزاد کردن مواد گوناگونی مثل اندورفین و سروتونین که باعث کاهش درد می‌شوند، جواب می‌دهد. طب سوزنی یک پیشینه بی‌خطر دارد و تقریبا مقرون به صرفه است. پس ارزش آن را دارد که لااقل آن را امتحان کنید اگر که درمان‌های دیگر جواب نداده است.
• به یاد داشته باشید که نقاطی سوزن در آن‌ها فرو می‌رود نباید نزدیک و اطراف گردن باشند. می‌تواند نقاطی دورتر از گردن باشد.
• امروز طب سوزنی توسط افراد زیادی مثل ماساژورها، پزشک‌ها ، متخصص عمل جراحی و فیزیوتراپ ها ارائه می‌شود. اما شما باید کسی را انتخاب کنید که دارای گواهی رسمی و معتبر این کار و مورد تایید طب شرقی باشد.
۶: با پزشک در مورد گزینه‌های تهاجمی پیشتر صحبت کنید. اگر گردن درد شما با درمان‌های خانگی و دیگر روش‌های درمانی ابتدایی آرام نشد، با پزشکتان در مورد گزینه‌های جدی‌تر مثل تزریقات کورتیکواستروئید و یا عمل جراحی گفت و گو کنید. یک تزریق کورتیکواستروئید درون مفصل، ماهیچه یا تاندون گردن می‌تواند به سرعت التهاب و درد را کم کند و عملکرد و حرکت گردن را بهتر کند. اما تزریق این داروها نباید بیشتر از چند بار در یک سال باشد چرا که می‌تواند باعث عوارض جانبی مثل ضعیف شدن تاندون‌ها و ماهیچه‌ها و به خطر افتادن سیستم ایمنی بدن شود. عمل جراحی گردن باید به عنوان آخرین گزینه باشد. با اینکه در موارد شکستگی و دررفتگی ناشی از ضربه یا پوکی استخوان لازم و ضروری است.البته در موارد دیگری مثل دیسک گردن، کورک استخوان و التهاب‌های شدید نیز احتمالا به عمل جراحی نیاز می‌شود.
• پزشک شما احتمالاً برای فهمیدن علت اصلی گردن درد شما از سیتی اسکن، ام آر آی، اشعه ایکس، سونوگرافی و نوار عصب عضله استفاده می‌کند.
• اگر عمل جراحی برای شما قطعی شد با پزشکتان صحبت کنید تا یک جراح متخصص در زمینه ستون فقرات را به شما پیشنهاد دهد.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید