دکتر محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب

 • Info@rezvanidr.com
 • 09197799011

چگونه پرخوری وسواسی را تشخیص دهیم؟

پرخوری وسواسی یک اختلال غذایی است که در آن فرد مقدار زیادی غذا مصرف می کند. این حالت در زمانی که فرد فکر میکند کنترلی به روی خودش ندارد و یا  ذهنش درگیر است و احساسات مختلفی در وجودش موج می زند ،تشدید می شود. بعضی اوقات  فرد فقط در یک وعده و در یک زمان پرخوری می کند اما بعضی اوقات پرخوری در طول روز اتفاق می افتد. اگر شما نگران کسی هستید که کم‌کم دارد دچار این عارضه می‌شود، شما نیاز دارید که علائم پرخوری وسواسی را بشناسید.

۱: مراقب عادت های غذایی نامعمول باشید. یک فرد با این اختلال غذایی معمولاً عادت ها و رفتارهای غذایی ناسالم برای خود انتخاب می کند. حواستان به این رفتارهای نامعمول و ناسالم باشد.

 • سریع و بدون کنترل غذا خوردن. پرخورهای وسواسی خیلی سریع غذا می خورند انگار که کنترلی به روی خودشان ندارند. آنها احتمالا بعد از اینکه احساس سیری می‌کنند از غذا دست نمی‌کشند.
 • غذا خوردن پنهانی. خیلی از این افراد برای فرار از خجالت و ترسی که دارند به صورت تنها و پنهانی غذا می خورند. شما احتمالاً بسته خوراکی را در اتاق ، اداره و یا کمد شان پیدا می کنید.
 • احتکار و جمع آوری غذا. به خاطر اینکه پرخور ها معمولاً به صورت مخفی غذا میخورند ،  سعی می‌کنند خوراکی های مورد علاقه خود را در یک مکان مخفی نگه دارند که دیگران متوجه مقدار غذایی که آنها هر روز مصرف می‌کنند، نشوند.

۲: به احساسات قوی و شدید توجه کنید. معمولاً پرخورها برای رهایی از بعضی احساسات و مبارزه با آن به غذا خوردن پناه می آورند. این کار یک چرخه معیوب برای آنها ایجاد می کند. وقتی که مردم عادی برای احساس بهتر در خوردن شکلات افراط می کنند، پرخور ها هر بار مقدار زیادی غذا و کالری مصرف می کنند.

 • افسردگی، نوسانات خلق و خشم: برای کسی که افسرده و یا خشمگین است ، خوردن یک راهکار سریع برای افزایش انرژی و احساسات خوب است. اما پرخور های وسواسی نمی توانند کنترل کنند که چقدر غذا می خورند و انقدر به این کار ادامه می دهند تا در آخر از پرخوری خود ناراحت و خشمگین می شوند.
 • خجالت ، ترس و شرمندگی: بعضی اوقات ممکن است فرد مبتلا به این عارضه از اینکه نمی تواند خودش را کنترل کند شرمنده شود. آنها می ترسند که دیگران به این مشکل آنها پی ببرند و سعی می‌کنند آن را مخفی نگه دارند.
 • احساس مقصر بودن ، انتقاد از خود و اعتماد به نفس کم: پرخور های وسواسی اغلب به علت یک بار لغزش در عهد خود در یک چرخه ی معیوب می افتند که هر بار برای رهایی از آن و احساس بهتر پرخوری می کنند که باعث میشود همیشه احساس مقصر بودن داشته باشند.

۳: گوشه چشمی هم به تاثیرات فیزیکی داشته باشید. از آنجا که مقدار و نوع غذایی که مصرف میکنیم به روی بدن ما تاثیر می گذارد ،هر نوع تغذیه ناسالم می‌تواند مشکلات سلامتی برای ما ایجاد کند. در اینجا چند علامت فیزیکی که باید حواستان به آنها باشد آورده شده:

 • فشار خون و کلسترول بالا، درد پا و مفاصل. خوردن مقدار زیادی غذا می‌تواند باعث افزایش فشارخون و سطح کلسترول بدن شود. همچنین افزایش وزن ناشی از پرخوری می‌تواند باعث ایجاد درد در مفاصل شود.
 • کوتاه بودن تنفس ، آسان خسته شدن و زیاد عرق کردن. افراد دچار این عارضه معمولاً با یک پیاده روی کوتاه و یا ایستادن برای مدتی در یک جا مشکل دارند.
 • بی خوابی و یا بدخوابی. پرخور ها معمولاً از این که نمی توانند به راحتی بخوابند خسته می شوند. آنها معمولاً در طول روز خسته هستند و در شب برای خوابیدن تلاش می کنند.

۴: تغییرات ناگهانی و زیاد در وزن بدن. پرخور ها معمولاً در یک چرخه کاهش و افزایش وزن گیر می‌افتند. ممکن است آن ها حتی با وجود اضافه وزن خود، باز مدعی باشند که وزنشان سالم و طبیعی است. بعضی از این افراد سعی می‌کنند که وزنشان را با ورزش و رژیم های ناپایدار کنترل کنند. اگر شخصی نوسانات زیادی در تاریخچه وزن خود داشته باشد احتمالاً دارای عادت ها و رفتارهای غذایی ناسالم است.

۵: ببینید که آیا فرد دائما در مورد غذا و فرم بدنش فکر کند یا نه. افراد دچار این اختلال غذایی معمولاً در مورد مقدار کالری ،دستور تهیه و رژیم ها صحبت می کنند. همچنین ممکن است در مورد شکل ظاهری خود شکایت کنند. اگرچه مردم عادی گاه و بی گاه به این چیزها فکر می‌کنند و در مورد آن صحبت می کنند،  اما پرخورها همیشه با این افکار درگیر هستند. حتی زمانی که در مورد آن صحبت نمی کنند به آن فکر می کنند.

۶: ببینید که آیا فرد گوشه گیری و کناره گیری می کند یا نه. افرادی که دچار اختلال غذایی می شوند اغلب علاقه خود را به فعالیت‌های دیگر از دست می‌دهند و از دیگران کناره میگیرند. اگر این افراد بیش از حد تنها باشند و در فعالیت های گروهی و تیمی شرکت نکنند احتمال پر خوری وسواسی نیز در آن‌هابیشتر می‌شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید