دکتر محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب

 • Info@rezvanidr.com
 • 09197799011

چگونه درد پشت و کلیه را از هم تشخیص دهیم؟

وقتی شما دردی در پشت خود دارید ممکن است ندانید که چه چیزی باعث آن شده است. تشخیص تفاوت‌های دردی که منشا آن پشت شماست از دردی که ناشی از کلیه شماست می‌تواند مشکل باشد. اما تفاوت کاملاً در جزئیات است. برای تشخیص درد پشت از کلیه شما باید روی شناسایی محل دقیق درد متمرکز شوید. فرقی ندارد که این درد چقدر ثابت باشد و یا علائم دیگری نیز برای شما به همراه بیاورد. اگر شما بتوانید جزئیات را شناسایی کنید حتماً قادر خواهید بود درد پشت از کلیه را تشخیص دهید.

قسمت اول: ارزیابی کردن درد خود

۱. درد گسترده در پایین کمر و باسن احتمالاً عامل آن جراحتی در عضلات پشت شماست و نه در کلیه شما

 درد پشت نسبت به درد کلیه بسیار متداول‌تر است که در این نواحی گسترش یابد.

 • یک جراحت در عضلات پشت می‌تواند عملکرد و درد عضلات مختلفی از قسمت‌های پشت بدن شما از جمله ماهیچه سرین را تحت‌ الشعاع قرار دهد.
 • اگر شما درد شایع و گسترده، ضعف و سستی به خصوص در پایین تنه خود دارید باید فوراً تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید.

۲. احساس کردن درد بین دنده‌ها و باسن. درد کلیه معمولاً در قسمت پهلو منتشر می‌شود

 دقیقاً همان جایی از بدن است که کلیه‌ها در آن قسمت قرار دارند.

 • درد در قسمت‌های دیگر پشت به خصوص در قسمت بالایی پشت بدن نمی‌تواند ناشی از کلیه‌ها باشد.

۳. درد شکمی خود را شناسایی کنید

 اگر درد قسمت پایین پشت شما همراه با دردی در شکم شما باشد، احتمالش بیشتر از که این درد ارتباط با کلیه‌های شما داشته باشد. درد پشت تمایل دارد که در همان قسمت پشت بدن شما باقی بماند. کلیه‌های متورم یا عفونی شده می‌تواند باعث به وجود آمدن التهابی در قسمت جلوی بدن شما علاوه بر پشت شما بشود.

 • اگر شما فقط دردی در ناحیه شکم خود دارید و دردی در پشت خود ندارید به احتمال زیاد نمی‌تواند مربوط به کلیه‌های شما باشد.

۴. ارزیابی کنید که دردتان چقدر ماندگار است

در بسیاری از موارد درد کلیه ثابت و ماندگار است. این درد می‌تواند در طول روز مقداری کم و زیاد شود اما هرگز به طور کامل از بین نمی‌رود. دردهای ناشی از وجود سنگ در کلیه و حالب می‌تواند به صورت متناوب با دردهای شدید و به خود پیچنده نمایان شود. از طرف دیگر درد پشت اغلب به طور کامل از بین می‌رود و بعدا دوباره باز می‌گردد.

 • اغلب بیماری‌های کلیوی از جمله عفونت مجاری ادراری و سنگ کلیه به صورت خود به خودی و بدون درمان بهبود نمی‌یابند. از طرف دیگر عضلات پشت می‌توانند خودشان بهبود یابند و درد از بین برود.
 • بعضی از سنگ‌های کلیه به صورت خود به خودی دفع می‌شوند. اما هنوز مهم است که شما علت درد کلیه خود را از یک پزشک جویا شوید.

۵. حس کردن درد فقط در یک طرف از پشت بدن

اگر شما دردی فقط در یکی از پهلوهای خود دارید احتمالاً علت آن در کلیه‌های شما نهفته است. کلیه‌ها درست در طول پهلو قرار دارند و سنگ کلیه می‌تواند دردی در یکی از کلیه‌های شما ایجاد کند.

قسمت دوم : شناسایی کردن علائم  افتراق دهنده

۱. در مورد علت‌های محتمل درد پشت فکر کنید

یکی از راه‌های تشخیص درد پشت از کلیه، فکر کردن در مورد این است که آیا اخیرا کاری انجام داده‌اید که باعث درد پشت شود یا نه. اگر شما یک وزنه‌ی بسیار سنگین بلند کرده‌اید و یا برای مدت طولانی کمرتان خم باشد، به احتمال زیاد این درد پشت است و نه درد کلیه.

 • اگر شما برای مدتی طولانی و نامعمول ایستاده و یا نشسته باشید می‌تواند باعث درد پشت شود.
 • همچنین اگر شما از قبل جراحتی در پشتتان داشته‌اید، درد جدید می‌تواند با آن جراحت گذشته ارتباط داشته باشد.

۲. به مشکلات ادرار کردن توجه کنید

به دلیل اینکه کلیه‌ها بخشی از مجاری ادراری هستند،عفونت‌ها و دیگر مشکلات کلیوی در طول ادرار کردن ظاهر می‌شوند. به دنبال خون در ادرار خود باشید و به بیشتر شدن درد در هنگام ادرار کردن توجه کنید.

 • ادرار شما ممکن است تیره شود اگر درد مربوط به کلیه‌های شما باشد.
 • وقتی شما مشکلات کلیوی مثل سنگ کلیه دارید، بیشتر احساس میکنید که باید ادرار کنید.

۳. احساس بی‌حسی و سوزن سوزن شدن در پایین کمر

 در بعضی از موارد درد پشت ممکن است شما بی‌حسی ناشی از فشار بر ریشه‌های عصبی را به صورت حرکت خون به سمت باسن و پاها تجربه کنید. این یک علامت معمول برای این نوع از درد پشت است که با عصب سیاتیک در ارتباط است. این بی‌حسی در موارد شدید حتی می‌تواند تا انگشتان پا نیز ادامه یابد.

قسمت سوم: گرفتن تشخیص پزشکی

۱. اگر دردی دارید که از بین نمی‌رود با پزشکتان تماس بگیرید

این مهم است که اگر شما مشکل پزشکی دارید که برای شما دردی ایجاد کرده حتماً باید توسط تشخیص پزشکی متخصص درمان شود. اگر شما فوراً اقدام به درمان آنها نکنید، می‌تواند مسائل بزرگتری برای شما ایجاد کرده موجب افزایش درد شما در آینده شود.

 • با مطلب پزشکتان تماس بگیرید و علائم خود را به منشی توضیح دهید. او برای شما وقتی برای ملاقات با پزشک تعیین می‌کند.
 • درمان درد با استفاده از داروهای بدون نسخه یک راه‌حل خوب موقت است اگر که شما در شرایط سختی هستید. اما شما برای دردهای طولانی مدت باید تحت مراقبت پزشکی باشید. بنابراین شانسی وجود دارد که مشکل شما حل شود حتی بدون استفاده زیاد از دارو.

۲. برای معاینه و آزمایش پزشکی خود بروید

وقتی شما پزشکی را می‌بینید او از شما در مورد علائم‌تان سوال می‌کند. سوال در مورد این که کی این علائم شروع شده و چه قدر شدید هستند. بعد از آن پزشک شما را معاینه فیزیکی می‌کند به طور مثال احساس شما را در نواحی درد جویا می‌شود. در این لحظه او ممکن است بتواند تشخیص دهد که چه چیزی باعث درد شما شده  اما به احتمال زیاد او برای شما آزمایش‌های گوناگونی می‌نویسد تا بتوانند به طور خاص علت درد شما را تشخیص دهد.

 • اگر پزشک به یک مشکل جدی در پشت و یا کمر شما مثل جابجا شدن مهره و یا مشکل مهمی در کلیه‌های شما مشکوک شود، برای شما ام آر آی، سی تی اسکن و یا هرگونه تصویربرداری دیگر تجویز می‌کند.
 • اگر پزشک به مشکلی در کلیه‌های شما مشکوک شود، برای شما آزمایش خون و ادرار تجویز می‌کند تا بفهمد که آیا مشکلی در تعداد سلول‌های خونی شما و مقدار پروتئین شما وجود دارد یا نه.

۳. عامل ایجاد درد را درمان کنید

 وقتی که عامل درد شما شناسایی می‌شود، پزشک برای شما یک برنامه درمانی پیشنهاد می‌دهد. این برنامه هم درد و هم عامل ایجاد درد را نشانه می‌رود. این به این معنی است که پزشک برای شما یک راهکار تسکین کننده درد و داروهایی برای درمان هر گونه عفونت و جراحتی که شما را آزار میداده، تجویز میکند.

 • اگر درد کلیه شما ناشی از سنگ کلیه که یکی از بیماری‌های رایج کلیوی است باشد، پزشک برای شما داروهایی برای تسکین درد تجویز می‌کند و اگر سنگ بزرگ و غیر قابل دفع باشد با شما درباره جراحی آن گفت و گو می‌کند.
 • اگر شما دچار گرفتگی عضلات پشت یکی از موارد معمول درد پشت و کمر است، شده باشید، پزشک شما به احتمال زیاد با شما در مورد مدیریت درد و مراقبت از ماهیچه‌ها  و یا درمان‌های فیزیکی صحبت می‌کند.
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید