دکتر محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب

 • Info@rezvanidr.com
 • 09197799011
بازی با بچه ها

چگونه عملکرد مغز کودکمان را ارتقا دهیم؟

کودکان یکی از عالی‌ترین ماشین‌های یادگیری در جهان هستند. آنها اطلاعات را از هر لحظه‌ای که میگذرد، دریافت می‌کنند. با درگیر کردن ذهن‌شان شما می‌توانید مغزشان را برای پیشرفت تشویق کنید. آنها را غرق در محبت خود کنید و با آنها تا می‌توانید صحبت کنید و سعی کنید به آنها کمک کنید تا با جهان تعامل داشته باشند تا جایی که می‌توانند از این جهان اطلاعات دریافت کنند تا در آینده یک کودک باهوش پدیدار شوند.

قسمت اول: آنها را به پاسخگویی تشویق کنید

۱: به آنها محبت و عشق بورزید

بیشترین چیزی که کودکان به آن نیاز دارند عشق و توجه است. یک کودک نیاز دارد که بداند ایمن است و توسط اطرافیانش دوست داشته شده است تا مغزش بتواند به طور صحیحی پیشرفت کند. وقتی کودکتان گریه میکند او را بلند کنید تا ببینید آیا مشکلی دارد؟ حتی زمانی که کودکتان گریه نمیکند خودتان را با او مشغول کنید و در تمام روز به او توجه کنید.

 • به کودکتان اغلب لبخند بزنید و از او برای یاد گرفتن و بزرگ شدن تمجید کنید. با به آغوش کشیدن او و نشانه‌های دیگر محبت و عشق خود را به کودکتان نشان دهید تا کودکتان بتواند عشق شما را لمس کند.
 • هنگام گریه کردن کودک‌تان را آرام کنید و به او قوت قلب ببخشید.

۲: از زمان تغذیه کردن کودکتان به عنوان زمانی برای تشویق کردن او برای تعامل داشتن استفاده کنید

فرقی نمی‌کند که به کودکتان به چه صورت غذا می‌دهید از این زمان برای محکم کردن پیوند خود و فرزندتان استفاده کنید. وقتی کودکان متولد می‌شوند نمی‌توانند فواصل خیلی دور را ببینند. پس در زمان غذا دادن به آنها او را نزدیک صورت‌تان نگه دارید تا او بتواند شما را ببیند و با شما در ارتباط باشد.

 • تغذیه با شیر مادر بسیاری از مواد غذایی که کودک به آنها نیاز دارد را در سال اول زندگی‌اش فراهم می‌کند. شیر مادر بهترین منبع تغذیه برای کودک در طول سال اول زندگی‌اش است.

۳: با کودکتان ارتباط چشمی برقرار کنید

کودک شما به وسیله چشمانش از این جهان چیزی یاد می‌گیرد. وقتی که آنها به صورت شما نگاه می‌کنند می‌فهمند که مردم چگونه از بدنشان برای ارتباط برقرار کردن استفاده می‌کنند. با ارتباط چشمی احتمالش بیشتر است که وقتی با کودکتان صحبت می‌کنید او به صورت شما خیره شود.

۴: با او دالی بازی کنید

کودکان در حال یادگیری تشخیص چهره افراد اطرافشان هستند. تا ۳ ماهگی دالی بازی می‌تواند یکی از بازی‌های جالب برای کودکان باشد. این کار به قوه تشخیص چهره کودکان کمک شایانی می‌کند.

قسمت دوم: کار کردن به روی زبان

۱: با کودک تان صحبت کنید

وسوسه انگیز است که وقتی کودکتان صداهای مسخره و بامزه در می‌آورد به سمت او بروید و با او حرف بزنید اما بهتر است با کلماتی که کودک‌تان شروع به یادگیری آنها کرده  جواب او را بدهید و با او صحبت کنید. وقتی کودکتان ادا در می‌آورد و صداهای بامزه ای از خودش در می‌آورد شما می‌توانید با گفتن کلماتی مثل پسر زیبایم و یا دختر باهوشم او را تشویق کنید. با صدای بلند و واضح با او صحبت کنید که مطمئن باشید او حروف و هجاهای صدای‌تان را به درستی می‌شنود.

 • تعریف کردن کارهای روزانه تان می‌تواند کودکتان را برای یادگیری کلمات بیشتر تشویق کند.

۲: جملات خود را گسترش دهید

هرچه بیشتر از کلمات متفاوت در صحبت‌هایتان استفاده کنید کودکتان نیز بیشتر یاد می‌گیرد. اگر شما مداوم از جملات کوتاهی مثل بسته دیگه استفاده کنید اینها تنها کلماتی هستند که کودکتان می‌شنود. در عوض سعی کنید با کودکتان مکالمه‌های طولانی و ادامه‌دار داشته باشید او را تا می‌توانید با توجه به سنش مشغول کنید.

 • به فیلم‌هایی که برای کودک‌تان می‌گذارید تکیه نکنید. چرا که کودکان از کسی که با او صحبت می‌کند و با او ارتباط برقرار می‌کند به نسبت کسی که در ویدیو صحبت می‌کنند، حرف زدن را بهتر یاد می‌گیرند.

۳: از کودکتان سوال بپرسید

وقتی کودکتان بزرگتر می‌شود پرسیدن و سوال کردن از آنها می‌تواند ذهن‌شان را نسبت به این دنیا کنجکاوتر کند. قبل از این که کودکتان بتواند صحبت کند می‌تواند با سر تکان دادن به سوالی جواب بله یا خیر بدهد. آنها همچنین می‌توانند جواب‌های غیر کلامی دیگری نیز بدهند. هر جواب غیرکلامی دیگری نیز که می‌توانید استفاده کنید و با کمک آن‌ها مکالمه خود و کودکتان را ادامه دهید.

۴: برای کودکتان کتاب بخوانید

یک کتاب که مناسب سن کودکتان باشد و پر از رنگ و زیبایی باشد را انتخاب کنید. سپس او را کنار خود بنشانید و برایش کتاب را بخوانید. همچنین به تصاویر و عکس‌های کتاب اشاره کنید و با صداهای جالب توجّه کودک‌تان را به کتاب جلب کنید. برای مثال صدای هر حیوانی که درون کتاب می‌بینید را برای کودکتان دربیاورید.

۵: برای کودکتان آواز بخوانید

یکی از راهکارهای دیگر برای پیشرفت زبان کودکتان این است که در طول روز برای او آهنگ‌های کوتاه بخوانید. نیازی نیست که آنها حتماً آهنگ‌های واقعی باشند. می‌توانند نغمه‌هایی باشند در مورد کارهایی که در حال انجام آن هستید. خواندن کمک می‌کند به ارتقای مهارت‌های زبانی کودکتان و او را برای یاد گرفتن کلمات جدید تشویق می‌کند.

قسمت سوم: کمک کردن به کودکتان برای تعامل داشتن با جهان

۱: وسایل و اشکال  گوناگون در اختیار کودک تان قرار دهید به او اجازه بدهید با آنها بازی کند

 همچنین او را تشویق کنید که با وسایل بی خطر اطراف خانه تان بازی کند. کودکتان به هنگام بازی از طریق لمس کردن اطلاعات دریافت می کند.

 •  با این تفکر سعی کنید هر روز کودکتان را برای مدتی به بیرون از خانه ببرید. وقتی کودکتان در معرض مناظر و صداهای جدید قرار می‌گیرد و چیزهای جدیدی تجربه می‌کند مغزش همیشه درگیر و آماده می‌ماند.
 • هر روز کودک‌تان را برای مدتی به روی شکم بخوابانید تا هم عضلات گردن و کمرش تقویت شود و هم نسبت به محیط اطرافش علاقه‌مند شود.

۲: برای کودکتان بازی‌های بخرید که به مهارت حرکتی او کمک کند

کودکان نیاز دارند که مهارت خود را در حرکت‌های کوتاه و چه در حرکت‌های بلندتر تقویت کنند. اسباب بازی‌های که چند تکه دارند و یا اسباب بازی‌هایی که روی هم چیده میشوند، می‌توانند به کودکتان برای در دست گرفتن اشیا کمک کند. کودک بزرگتر می‌شود توپ و اسباب بازی‌هایی که می‌شود سوار آنها شد به کودکتان برای حرکت کمک می‌کند.

۳: خانه‌تان را برای کودک ایمن کنید

وقتی کودکتان شروع به چهار دست و پا رفتن می‌کند به به او فضایی بدهید که بتواند با خیال راحت در آن گشت و گذار کند. گشت و گذار به او برای شناخت محیط اطرافش کمک می‌کند. دیدن حتی آجرهای خانه موجب تقویت هوش مکانی او میشود و این می‌تواند برای او در جهت یابی و ریاضی و ورزش کمک کننده باشد.

 • مطمئن شوید که هر چیزی که کودک می‌تواند در دهانش قرار دهد را از دسترس او خارج کرده‌اید. و تمام کلید پریزها را بپوشانید. همچنین تمام مواد شیمیایی مضر را از دسترس کودک خارج کنید. شما می‌توانید با استفاده از نرده‌های مخصوص کودکان او را از قسمتی از خانه که می‌تواند برای او خطرساز باشد مثل آشپزخانه و یا مکان های دیگر دور نگه دارید.

۴: بگذارید یکم شلوغ کاری کنند

کودکان عاشق این هستند که بین کلی از اسباب‌بازی‌های درهم و برهم بازی کنند. آنها را کمی آزاد بگذارید که شانسی برای کشف کردن شکل و شمایل این اسباب بازی‌ها داشته باشند. رنگ انگشتی، گل، شن و آب بهترین چیزها برای بازی کودکان هستند که البته موقع بازی کردن با آنها شما باید به کودکتان نظارت داشته باشید یا اینکه شما هم از بازی با این وسایل لذت ببرید.

۵: اسباب بازی هایشان را به حمام بیاورید

 زمان حمام یکی از بهترین زمان‌ها برای یاد گرفتن چطور پر شدن و یا درک جاذبه زمین است. اما شما نباید مثل کلاس‌ درس خودتان این‌ها را به کودک یاد بدهید. فقط به آنها اسباب بازی بدهید تا در حمام با آن بازی کنند. با چند تا لیوان اغلب کودکان شروع به آب بازی و پر و خالی کردن لیوان ها می‌کنند که این می‌تواند به آنها برای یاد گرفتن مفاهیمی مثل حجم و گرانش زمین کمک کند.

۶: آن ها را در میوه فروشی و بقالی سرگرم کنید

از زمان خرید خود به عنوان زمانی برای مشغول کردن کودک خود استفاده کنید. مثلا وقتی می‌خواهید میوه‌ای بخرید اول اسم آن را بگویید و بگذارید کودکتان آن را لمس کند قبل از اینکه آن را درون کیسه بیاندازید. همچنین می‌توانید با کودک‌تان تعداد وسایلی که درون سبد خرید خود گذاشته‌اید را بشمارید.

 • وقتی که شما هر روز در مورد همان میوه‌ها و خریدها با کودک‌تان صحبت می‌کنید باعث ساختن نورون های مغزی آنها می‌شود و خاطره روزهای گذشته را در ذهن او تداعی می‌کند.
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید