دکتر محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب

  • Info@rezvanidr.com
  • 09197799011

چگونه تب و تشنج کودک را مدیریت کنیم

تشنج ناشی از تب یک حمله در کودکان در سنین ۶ ماه تا ۵ سال میباشد که معمولاً به صورت کاهش سطح هوشیاری و حرکات شدید بدن نمایان می‌شود و معمولاً در ابتدای یک بیماری تب دار مانند سرماخوردگی، آنفولانزا یا عفونتهای گوش بروز می‌کنند. صحنه تشنج یک کودک می‌تواند شدیداً باعث بیقراری مادر شود ولی مهمترین نکته حفظ آرامش مادر در در حین تشنج می‌باشد و اینکه باید مادر بداند که این تشنج‌ها هیچ اثری در سلامتی کودک نخواهد داشت.

 قسمت اول: کمک‌های اولیه را انجام دهید

 ۱. آرامش خود را حفظ کنید: نفس عمیق بکشید و مجدد یادآوری کنید که این مشکل باعث اختلال خاصی در کودک شما نخواهد شد اگر درست درمان کنید.

۲. سریعاً زمان شروع تشنج را یادداشت نمایید این زمان از آن نظر مهم است که شما چه زمانی نیاز به کمک اورژانس گروه پزشکی دارید همچنین گزارش مدت زمان تشنج به پزشک کودک  در درمان کمک کننده است.

۳. کودک خود را در یک سطح بی‌خطر و پایدار قرار دهید حملات تشنج می‌تواند به خاطر حرکات شدید باعث جابجا شدن وضعیت کودک شما و احتمال سقوط یا آسیب شود بهترین قسمت قرار دادن کودک در مرکز تشک تخت می‌باشد اگر کودک بسیار کوچک می‌باشد می‌تواند مادر او را در بغل خود بگیرد.

۴. محیط اطراف کودک را از اشیا سخت تیز و برنده پاکسازی کنید چون می‌تواند باعث آسیب به کودک شود.

۵. به کودک خود آرامش دهید و مهمترین اقدام در این مورد آرامش خود شماست به صورت آرام و با تون پایین با کودک خود صحبت کنید این مورد باعث آرامش شما و کودک خواهد شد به خود و کودک یادآور شوید که شما برای مراقبت آنجا هستید و همه چیز به خوبی انجام خواهد شد اگر کودک روی سطح سخت دراز کشیده یک پتو زیرا او قرار دهید در صورتی که لباس تنگ پوشیده لباس را در آورده یا دکمه‌های نزدیک گردن را شل کنید به هیچ وجه از حرکات کودک حین تشنج جلوگیری ننمایید تنها منتظر اتمام تشنج باشید.

۶. کودک خود را به یکی از پهلوها بچرخانید در تشنج معمول است که کودک استفراغ میکند یا ترشح بزاق زیادی خواهد داشت وضعیت دادن کودک می‌تواند در تمیز شدن مجاری تنفسی کمک کننده باشد در صورتی که تنفس کودک مختل شود و باعث کبودی کودک شود بهتر است که با ۱۱۵ تماس بگیرید از قرار دادن هر جسمی در داخل دهان خودداری نمایید چون می‌تواند باعث ورود آن به مجاری تنفسی شود یا به صورت ناخواسته گاز گرفته شود.

۷. نیاز به تماس با اورژانس را مشخص کنید درصورتی که تشنج کودک شما بیشتر از ۵ دقیقه طول بکشد یا کودک به دنبال تشنج بلافاصله هوشیار نشود باید با اورژانس جهت درمانهای تکمیلی تماس گرفته شود مضطرب نشوید حتی تشنج‌های شدید که طولانی می‌شوند و نیازمند مداخله پزشکی هستند نیز معمولاً در اکثر کودکان هیچ مشکل جدی ایجاد نخواهند کرد در صورت تماس با اورژانس به صورت خونسرد با اپراتور در مورد مدت زمان تشنج و حالت تشنج بیمار توضیح دهید در مورد تفاوت بین تشنج ناشی از تب فرم ساده و فرم پیچیده اطلاعات لازم را ارائه دهید تشنج پیچیده معمولاً بیشتر از ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و در طول ۲۴ ساعت چندین بار تکرار می‌شود.

۸. سطح هوشیاری کودک خود را به صورت مداوم ارزیابی کنید تا سطح هوشیاری بیمار کاملاً بهبود یابد یا پرسنل اورژانس برسند.

قسمت دوم: کاهش تب کودک

۱. به کودک خود استامینوفن یا بروفن بدهید اگر کودک شما هوشیار شده است می‌توان از راه دهان این داروها را استفاده کرد در صورتی که کودک همچنان در حال تشنج است یا هوشیاری خود را به دست نیاورده است به هیچ عنوان داروی خوراکی ندهید چون بیمار قادر به بلع نمی‌باشد و بهتر است در این موارد از شیاف استفاده شود در کودکان زیر شش ماه به هیچ وجه ایبوپروفن داده نشود و هیچ کودکی به هیچ دلیلی نباید آسپرین دریافت کنند.

۲. یک پارچه مرطوب و خنک را روی گونه و گردن کودک خود قرار دهید این موضوع باعث آرامش و پایین آمدن حرارت بدن او خواهد شد.

۳. کودک خود را با آب ولرم شستشو دهید این کار باعث آرامش بیشتر کودک و کم کردن تب کودک و احساس راحتی کودک خواهد شد در صورتی که تشنج همچنان در حال ادامه می‌باشد از یک اسفنج برای این کار استفاده نمایید تا اینکه کودک را حمام کنید به هیچ عنوان کودک را با آب سرد یا الکل نشوید کاهش ناگهانی دمای بدن کودک می‌تواند خطرناک باشد و باعث ایجاد شوک شود.

۴. در صورتیکه تشنج کودک تمام شده و کودک هوشیار شده به او مایعات ولرم یا شیر بدهید.

۵. به کودک اجازه بدهید که بخوابد وقتی که تشنج تمام می‌شود و تب کودک کنترل می‌شود اجازه دهید که کودک در یک اتاق خنک استراحت کند خواب آلودگی بعد از تشنج شایع است و خواب باعث کمک به کودک برای کم کردن دمای بدن خواهد شد در صورتی که کودک شما لرزش شدیدی دارد از پوشاندن شدید کودک با پتو یا لباس های متعدد خودداری نمایید خاطر داشته باشید که هدف اولیه ما کم کردن تدریجی دمای بدن کودک خواهد بود.

۶. کودک را تحت نظر بگیرید در صورتی که تب بدتر شود یا تشنج‌های مکرر اتفاق بیفتد با اورژانس تماس بگیرید و هراس نداشته باشید تب و تشنج معمولاً ترسناک و آزار دهنده است ولی حتی تشنج‌های مکرر نیز خطر کمی برای سلامت درازمدت کودک شما ایجاد خواهد کرد اگر خونسرد باشید و در انجام موارد لازم تلاش نمایید.

۷. با متخصص اطفال کودک مشورت کنید مهم است که شما مشخص کنید که دلیل تب کودک چه بوده و آن مورد درمان شود برای جلوگیری از تشنج‌های بعدی به پزشک کودک در مورد مشخصات تشنج شامل علائم و زمان حملات و تعداد حملات توضیح دهید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید