دکتر محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب

  • Info@rezvanidr.com
  • 09197799011

بیماری مغز و اعصاب کودکان


بیماری مغز و اعصاب کودکان


نورولوژی یک زیر حوزه مهم پزشکی است. سیستم مغز و اعصاب انسان بسیار پیچیده است و اختلالات می‌توانند از جهات مختلفی ظاهر شوند. از آن‌جا که کودکان به هیچ وجه شبیه بزرگسالان نیستند، زمینه پرورش متخصصین مغز و اعصاب کودکان صرفاً برای رفع بیماری‌های سیستم عصبی کودکان و بیماری‌های مرتبط با آن در کودکان وجود دارد. حوزه کانونی مهم این رشته، رشد جسمی و روانی نوزادان، کودکان و نوجوانان و اختلالات احتمالی سیستم عصبی آنان است.
متخصصان مغز و اعصاب کودکان متخصص در سیستم عصبی کودکان هستند.
یک متخصص مغز اعصاب کودکان همواره در طبابت کودکان و نوجوانان دارای صلاحیت تخصصی است. پزشک متخصص اطفال مجاز است در صورت گذراندن یک دوره دو ساله از آموزش‌های بیشتر و اضافی در زمینه اعصاب و روان و با موفقیت در معاینه نهایی، از عنوان اضافی متخصص مغز و اعصاب کودکان استفاده کند.
بخش مهمی از روانپزشکی عصب شناسی رشد است. این متخصص مغز و اعصاب کودکان با کمک تکنیک‌های مختلف تشخیصی می‌توانند رشد جسمی و روحی کودکان را ارزیابی کرده و در صورت لزوم، یک مفهوم درمانی برای پیشرفت ایجاد کنند.
یک حوزه فرعی مرتبط دیگر زمینه اختلالات حرکتی است. این‌ها یا از سیستم عصبی حرکتی سرچشمه می‌گیرند یا در صورت وجود اختلالات حرکتی مغزی، می‌توانند به آسیب مادرزادی یا اکتسابی مغز ردیابی شوند. به ویژه در کودکان متولد شده نارس از این نوع اختلال حرکتی مغزی متاثر است.
به همین ترتیب، متخصصان مغز و اعصاب کودکان با اختلالات تشنج مقابله می‌کنند. در اینجا، متخصص مغز اعصاب کودکان، هر دو قسمت حاد تشنج و اختلالات تشنج مزمن مانند صرع را ارزیابی می‌کند.


بیماری‌های شایع که توسط متخصصان مغز و اعصاب کودکان درمان می‌شوند:


اگر یک اختلال رشد عصبی در کودک شما مشکوک است، باید با یک متخصص مغز اعصاب کودکان نیز مشورت کنید. به عنوان مثال، اختلالات رشد عصبی ممکن است بر زبان، تعاملات اجتماعی، حافظه یا درک تأثیر منفی بگذارد. در زیر به برخی از اختلالات رشد عصبی اشاره می‌کنیم:
• اختلالات طیف اوتیسم
• نقص‌های فکری
• ADHD اختلال بیش فعالی کمبود توجه
• یادگیری معلولیت مانند دیسکسکسی یا دیس کالکولی


تکنیک‌های تشخیصی در عصب شناسی کودکان


متخصصان مغز و اعصاب به روش‌های مختلفی برای تشخیص و بررسی مستمر بیماری‌های عصبی که قبلاً تشخیص داده شده‌اند، دسترسی دارند. آزمایشات آزمایشگاهی خون و مایع مغزی نخاعی اطلاعات مربوط به تغییرات عیب یابی را نشان می‌دهد.
از تکنیک‌های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، توموگرافی کامپیوتری و تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی با همکاری رادیولوژیست برای تشخیص استفاده می‌شود. به همین ترتیب، معاینات سونوگرافی از ماهیچه‌ها و مغز می‌تواند نشانه‌هایی از علت احتمالی علائم را ارائه دهد.
یک روش مهم تشخیصی عصبی مهم دیگر، الکتروانسفالوگرام (EEG) است. در این روش معاینه، فعالیت الکتریکی قشر مغز با استفاده از پروب‌های خاص اندازه گیری می‌شود. این روش را می‌توان با استفاده از الکترونوروگرافی و الکترومیوگرافی برای اندازه گیری فعالیت عضلات الکتریکی و سرعت هدایت عصب تقویت کرد.


تکنیک‌های درمانی مورد استفاده متخصص مغز اعصاب


درمان در درجه اول توسط علت علائم تعیین می‌شود. متخصص مغز و اعصاب کودکان، یک مفهوم درمانی را ایجاد می‌کند که به طور جداگانه در هر مورد برای بیمار تنظیم می‌شود.
در صورت بروز این اختلال، پزشک می‌تواند به گزینه‌های مختلف پشتیبانی مختلف مراجعه کند. به عنوان مثال، او می‌تواند حمایت زبان را تجویز کند یا بیمار را برای فیزیوتراپی یا کار درمانی بفرستد.
اختلالات حرکتی نیز معمولاً نیاز به پشتیبانی بین رشته‌ای دارند. این بدان معناست که گروه‌های مختلف حرفه‌ای، به عنوان مثال کار درمانگر، گفتار درمانگر یا فیزیوتراپیست با بیمار کار می‌کنند.
به طور کلی، به کودکانی که از تشنج رنج می‌برن، دارو داده می‌شود. بسته به میزان شدت بیماری آن‌ها، ممکن است عمل جراحی ضروری باشد.
اگر کودک شما از بیماری عصبی رنج می‌برد، مراجعه به یک متخصص مغز و اعصاب کودکان همیشه کار صحیح است. متخصصان مغز و اعصاب با سیستم‌های عصبی کودکان کاملاً آشنا هستند و بر همین اساس می‌توانند به سرعت یک دوره هدفمند از درمان را شروع کنند. دکتر محمد رضوانی متخصص مغز واعصاب در تهران به شما در این زمینه کمک کند.


محدوده درمانی خدمات عصب شناسی


دامنه درمانی خدمات عصب شناسی در بیشتر موارد، درمان و تشخیص بیماری‌های مغز (مننژیت، آنسفالیت، مولتیپل اسکلروزیس، بیماری کروتزفلدت-جاکوب، خونریزی مغزی، سکته مغزی، تومورهای مغزی، زوال عقل، سندرم پارکینسون، هانتینگتون) است. کرال، دیستونی، صرع، بیماری های نخاع (آسیب دیدگیwhiplash ، سندرمparaplegia ، پولیومیلیت، تبخال، تومورهای نخاعی، آسیب نخاعی، تورتیکولیس )، بیماری‌های اعصاب محیطی (سندرم گیلین-بار، پلی‌نوروپاتی، نوروفیبروماتوز ) و میوپاتی (میاستنی گراویس).
درمان با سم بوتولین برای دیستونی، اسپاسم، تعریق بیش از حد و بخش سکته مغزی (بخش ویژه بیماران سکته مغزی) از جمله خدمات خدمات روانشناسی است.


متخصص مغز اعصاب چه صلاحیت‌های اضافه‌تری را لازم دارد؟


متخصصان مغز و اعصاب ابتدا به عنوان پزشک آموزش می‌بینند، سپس یک سال آموزش پزشکی داخلی را می‌گذرانند، به‌علاوه سه سال آموزش اعصاب و روانشناسی متخصصان عصب شناسی سپس امکان کمک هزینه تحصیلی را دارند که شامل دو سال آموزش متمرکز بر یک زیر مجموعه عصب شناسی است و متخصصین عصب شناسی کودکان به علاوه موارد ذکر شده نیاز به آموزش بیشتری دارند.

دیدگاه خود را بنویسید